Česko je před volbami už zase na hlavu postavené. ODS to kritikou ČT nespraví. Komentář V. Dostála

12. 09. 2018 • 11:55

V čase před volbami ztrácí nervy leckdo. Že to ale budou zrovna občanští demokraté, kteří mají našlápnuto k návratu na výsluní, by čekal málokdo. Jejich úterní hysterická reakce na neodvysílání kompletní tiskové konference Českou televizí před začátkem zářijové schůze sněmovny je usvědčuje ze ztráty citu pro míru a snížené schopnosti věcně reagovat, případně – a to by byla vůbec nejhorší zpráva o straně, která o sobě vytváří obraz kultivované konzervativní formace – z účelového osočování televize veřejné služby z cenzury. Navíc s ambicí na sebe před volbami za každou cenu upozornit.

ODS tak bezděčně naskakuje na agendu zdivočelých a už dávno vůči médiím veřejné služby otevřeně nesnášenlivých populistických a protestních, případně neskrývaně extremistických formací. Jakoby nevěděla, o jaký typ voličů usilovat. Včera lovila více než kdekoli jinde ve vodách SPD. Což je škoda a zdaleka ne jen pro ni. I když těžko říct, možná nás mate relativně umírněný předseda strany, jehož veřejný obraz tak úplně neodpovídá většinové povaze občanských demokratů.

Třeba je to tak, že v ODS převažují konspirátoři a demagogové, případně skrytí rasisti, kteří veškeré problémy současné západní civilizace přičítají aspoň občas na vrub údajných neomarxistů. Že o údajném neomarxismu začali jako první mluvit deklarovaní neofašisté na rasistickém webu White Média (ostatně autor těchto řádků se na jejich seznamu také ocitl), případně zmatený Petr Hájek na konspiračním webu Protiproud, občanským demokratům typu Václava Klause mladšího jaksi nevadí.

Hovořit o vztahu Tomia Okamury k veřejnoprávním médiím je svým způsobem ztrátou času. Sociální sítě jsou plné jeho demagogických a urážlivých výpadů. Osobně jsem byl za poslední necelé dva roky ve sněmovně přímým svědkem několika útoků na redaktory a redaktorky České televize, ke kterým se Okamura zpravidla uchýlí v momentě, kdy čelí nepříjemným dotazům.

Pro tuto chvíli si postačíme s konstatováním, že je ze všeho nejvíc politickým podnikatelem, jehož SPD je, jakkoli se to snaží maskovat, provázaná se strukturami krajní neonacistické pravice, jak v seriálu Normalizace nenávisti aktuálně ukazuje Deník Referendum. Podobně lze – pokud jde o jeho vztah k médiím veřejné služby – hovořit také na adresu premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Ostatně nejen jeho Agrofert, ale také on osobně, či de facto jeho Mf Dnes, vedou periodicky proti ČT systematickou kampaň.

Důvod je prostý. Přestože Česká televize nečelí jen útokům premiéra a jeho lidí, ale také třeba koordinovaným a demagogickým výpadům televize Barrandov a prezidenta Miloše Zemana, patří mezi poslední vlivná a silná média, která jsou schopna jít předsedovi vlády, a také prezidentovi, po krku. Babiš pak nutně působí jako pokrytec, když při pietě k výročí srpnové okupace roku 1968 tvrdí, že tady nikdo neohrožuje svobodu slova. Jako by si myslel, že si veřejnost nepamatuje třeba to, že úkoloval Marka Přibila, tedy bývalého novináře jeho Mf Dnes, který měl kompromitovat jeho politickou konkurenci. Anebo když jindy označoval reportéry České televize za zkorumpovanou pakáž, která točí na objednávku.

O to víc za dané konstelace zamrzí, když mluvčí ODS Jana Havelková, tedy mediální zástupkyně strany, která se staví vůči výše zmíněným silám do principiální opozice, osočí veřejnoprávní televizi z cenzury. Přitom je to jednoduché: generální ředitel ČT Petr Dvořák podepsal minulý týden v pátek dokument k pravidlům předvolebního vysílání, který lze na webu České televize dohledat. Jedním z jeho efektů je, že v čase před volbami nevysílá ČT24 – tak jako jindy – tiskové konference jednotlivých stran ze sněmovny živě, nýbrž s několika minutovým zpožděním, které dává editorům a režii prostor na reakci.

Proč? Protože se blíží komunální volby. A vedení České televize chce předcházet situacím, kdy budou parlamentní strany zneužívat svou privilegovanou pozici vyplývající z jejich zastoupení v dolní komoře a v rámci tiskových konferencí k programu schůze neodolají možnosti agitovat na voliče v přímém přenosu ČT24. Ostatně třeba v úterý se na tiskovce hnutí ANO zjevil poslanec Patrik Nacher, který je zároveň jejich dvojka ve volbách v Praze. Přitom na podobné tiskovky normálně prakticky nechodí. Možná to byla náhoda. Přesto: jak k tomu přijdou subjekty, které mají v komunálních volbách šanci uspět a přitom ve sněmovně nejsou? Třeba Jan Čižinský v Praze, nebo Žít Brno v moravské metropoli?

Anebo celá řada jiných formací v Pardubicích, Budějovicích, Zlíně nebo třeba v Liberci? Nikdo netvrdí, že je postup Česká televize ideální, nic takového nejspíš ani neexistuje, zároveň je ale pochopitelné a logické, že chce podobným agitkám parlamentních stran před komunálními volbami v přímém přenosu předejít. A proto bude teď před volbami ostražitější. Tiskové konference bude pouštět ze záznamu jako to dělá před volbami běžně a bezprostředně odvysílá pouze ty pasáže, které se vztahují k aktuální agendě sněmovny.

Ostatně, jak mluvčí veřejnoprávní televize v reakci na kritiku občanských demokratů připomněla – televize veřejné služby nemá povinnost nikomu vysílat tiskovou konferenci živě, je to vždy na uvážení editorů. A přesně to se v úterý přihodilo mimo jiné předsedovi občanských demokratů Petru Fialovi. Jistě je možné, že ho editoři a režie ustřihli necitlivě, ale mluvit hned o cenzuře je přece jen silný kafe.

(Autor je člen Rady České televize.)

Znáte kandidáty do Senátu? Jejich přehled najdete zde>>>