ČNB potrestala ČEZ. Zadržoval informaci, která mohla mít vliv na cenu jeho akcií

Jaroslav Bukovský

Polostátní ČEZ téměř týden otálel se zveřejněním informace, která měla potenciál významně ovlivnit jeho cenu na burze. Za předloňský prohřešek dostala energetická společnost loni v listopadu milionovou pokutu od České národní banky. O verdiktu, na nějž ČEZ zareagoval žalobou, ale překvapivě dosud nikdo neví. Zůstal ukrytý mezi spoustou dokumentů, které ČNB zveřejňuje na svém webu.

Konkrétně šlo o návrh ministerstva financí na výši dividendy ČEZ v roce 2022. Stát jakožto majoritní vlastník energetiky tehdy svým návrhem hodlal navýšit výplatu dividend akcionářům takřka o deset procent. ČEZ ale tuto informaci zveřejnil až o šest dnů později. Téměř rok a půl trvající bitvu právníků ČEZ a centrální banky uzavřela v listopadu ČNB verdiktem o milionové pokutě.

„Účastník řízení se uznává vinným tím, že jako emitent akcií obchodovaných na veřejných trzích co nejdříve neinformoval právními předpisy stanoveným způsobem veřejnost o protinávrhu akcionáře České republiky – ministerstva financí k bodu řádné valné hromady účastníka řízení na zvýšení dividendy za rok 2021 o čtyři koruny na částku celkem 48 korun na akcii a na odloženou splatnost dividendy za rok 2021 na prvního listopadu 2022, který obdržel dne 14. června 2022 v 16:30 hodin a který splňoval znaky vnitřní informace,“ uvedla na adresu ČEZ ve svém rozhodnutí z listopadu loňského roku Česká národní banka.

sinfin.digital