Nový investiční fond ukazuje Česko jako černou perlu, která snese světové srovnání. Proč v jeho nabídce chybí ČEZ?

Marketingové představení nového, výhradně českého investičního fondu J&T banky ukázalo, jak velcí hráči tuzemského kapitálového trhu smýšlejí o investicích. A jak to tak bývá, zajímavější než to, které tituly do svého portfolia zařazují, je informace o titulech, které ve fondu chybějí. V případě nového fondu „Naše Česko“, ve kterém má banka vlastní peníze (a tedy „skin in the game“), je nejkřiklavější absence energetického hegemona a miláčka retailových investorů ČEZ. Jak vysvětluje portfolio manažer fondu, důvodem je „příliš velký politický tlak“. 

Představte si: sestavujete fond nejnadějnějších českých firem – jak těch veřejně obchodovaných, tak „zapadlých“ start-upů s obřím potenciálem. Sázíte výhradně na Česko, na jeho investiční přitažlivost pro zahraniční investory, na kvalitní lidské zdroje, na to, že jsme „křižovatkou Evropy“. Jenže zároveň do fondu nezařadíte největší veřejně obchodovanou společnost – energetickou skupinu ČEZ. 

Právě to je případ nového FKI fondu J&T Banky, který se soustředí výhradně na tuzemské podniky. „Každý si může na ČEZ udělat vlastní názor, ovšem my vnímáme, že v současné chvíli je tam určitý politický tlak, který pro akcionáře nemusí být ideální. Z toho důvodu jsme se rozhodli ČEZ do nového fondu nezařadit,“ vysvětluje očividnou absenci portfolio manažer fondu Martin Cakl.

Že J&T Banka, významný hráč na tuzemském kapitálovém trhu, akcie ČEZ do svého nového fondu nezařadila, je přitom o to zajímavější, že dceřinka celé skupiny, J&T Securities Management (J&T SM), před časem patřila k minoritním akcionářům ČEZ, když kontrolovala 0,14 procenta akcií. Zda a kolik akcií energetické skupiny J&T SM drží aktuálně, není z otevřených zdrojů zřejmé; jisté je jen to, že napřímo nekontroluje více než jedno procento akcií. 

Česká „černá perla“, nebo země s „blbou náladou“?

J&T Banka vznik nového fondu zaměřeného výhradně na Česko zdůvodňuje tím, že tuzemské investiční prostředí je lepší, než se na první pohled zdá. Hlavní ekonom banky Petr Sklenář argumentuje, že tuzemská burza se může pochlubit podobným výkonem, jako třeba americký benchmarkový index S&P 500, který za posledních pět let zhodnotil přibližně o 70 procent. Evropské akcie přitom za stejný čas dosáhly přibližně jen na polovinu takového zhodnocení. 

„Domácí akciový trh si tak v globálním srovnání nevede vůbec špatně a je otázkou, zda si to většina domácích investorů uvědomuje. S nadsázkou řečeno, všichni si myslí, že tráva je v zahraničí zelenější, ale ty akciově šťavnaté louky jsou přitom v Česku,“ doplňuje Sklenář, který označuje Česko za investiční „černou perlu“. Argumentuje přitom nejen výkonem akciového trhu a přílivem přímých zahraničních investic, ale i sílou českých lidských zdrojů a přílivem zahraniční pracovní síly. 

sinfin.digital