Češi popírají trend. Kouření jim chutná, kutnohorský Philip Morris zvýšil zisk o čtvrtinu

vkr

29. 03. 2018 • 12:25

Co se týče kuřáckých statistik, jako bychom do vyspělého světa ani nechtěli patřit. Zatímco v západní Evropě a Spojených státech je jasně patrný trend odklonu od tabákových výrobků, Česko se nemůže rozhodnout, zda chce, či nechce kouřit. „Jsme v tomto ohledu skutečně výjimkou z jasného trendu,“ říká pro INFO.CZ národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Ta zpráva v úterý ráno zaskočila snad všechny analytiky. Jeden z největších tuzemských tabákových výrobců Philip Morris ohlásil čtvrtinový růst zisku na 3,5 miliardy korun. Odborníci přitom čekali zvýšení jen asi o 0,6 procenta na 2,8 miliardy.

Lepších výsledků se firmě podařilo dosáhnout zejména díky růstu cen, který dokázal vykompenzovat asi čtyřprocentní pokles prodaného objemu cigaret. „Společnosti se podařilo navýšit ceny a tím docílit lepších výnosů, zároveň se rozjíždí prodej nové technologie IQOS, což vše předznamenává i nadále úspěšné pokračování výhledů společnosti do budoucna,“ analyzoval výsledek hospodaření společnosti Jiří Kostka z Komerční banky.

Jenže výrazný růst zisku i tržeb české pobočky jednoho z největších světových tabákových producentů ukazuje na smutný paradox toho, že zatímco ve vyspělých státech již mnoho let existuje jasný trend odklonu od tabáku, Češi jakoby se stále nemohli rozhodnout, kterým směrem se vydat.

Podle statistik Státního zdravotního úřadu došlo v roce 2016 k růstu kuřáků v Česku o 4,5 procentního bodu na 28,6 procenta. V posledních pěti letech se podíl kuřácké populace střídavě snižoval a zvyšoval a nemohl najít jasný trend.

„Jsme skutečně taková výjimka z trendu, na Západě je totiž odklon od tabáku zcela zřetelný,“ říká pro INFO.CZ Jindřich Vobořil, národní protidrogový koordinátor. „Ale ono se není moc čemu divit. Cigarety jsou u nás stále jedny z nejlevnějších v Evropě.“

4747283:article:false:true:true

Právě cenotvorba a případné zvýšení spotřební daně je podle Vobořila jednou z možností, jak počet uživatelů této drogy v Česku snížit. „Dále je třeba samozřejmě zvyšovat vzdělanost veřejnosti a je třeba i politická vůle k prosazování protikuřáckých opatření,“ dodává Vobořil. „Je sice pěkné, že jsme v tomto ohledu poměrně liberální, ale pak se nemůžeme divit, že u nás na následky kouření ročně zemře přes 15 tisíc lidí.“

Tabákové společnosti si odklon vyspělých zemí od tabákových výrobků dobře uvědomují, a proto v poslední době přicházejí s novými variantami výrobků. „Firmy si všimly, že západní demokracie regulacemi vytlačují tabákové výrobky na okraj společnosti, a začaly na tento trend reagovat,“ komentuje Vobořil nástup bezdýmných cigaret jako je IQOS. 

„Já jsem v tomto ohledu poměrně radikální. Myslím, že je třeba zastávat politiku minimalizace škod a tyto výrobky podporuji. Ona představa, že budeme mít stát bez kuřáků, je bláhová a tyto výrobky alespoň podle mnoha studií škodí méně, než klasicky spalovaný tabák,“ tvrdí Vobořil.

Zatímco na Evropu, Japonsko a Spojené státy tak v posledních letech míří bezdýmný tabák zabalený do nových technologií, na Afriku, Blízký východ, Asii a Jižní Ameriku spouští tyto firmy tabákovou ofenzivu. Při ní často využívají výhrůžky, zastrašování a i korupční prostředí, které v těchto zemích často panuje.

V roce 2016 na světě na následky kouření zemřelo přes sedm milionů lidí, 884 tisíc z nich skonalo na následky pasivního kouření.

SDÍLET

Billboard-bottom-1