Firem napojených na jaderný byznys mají Rusové v Česku víc, než by bylo zdrávo, říká Břešťan

Ruské investice v Česku jsou svým objemem zanedbatelné, představují dnes asi 25 miliard korun, pětinu toho, co zde investuje například Belgie. Mnohem podstatnější než absolutní čísla jsou ale strategické sektory ekonomiky, do kterých Rusové v posledních deseti letech investovali. „Dodavatelů pro jaderný a obecně energetický průmysl zde nyní mají Rusové nejspíše více, než by bylo zdrávo,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ novinář a šéfredaktor webu Hlídací Pes Robert Břešťan, který se dlouhodobě mapováním ruského kapitálu v Česku zabývá. Navíc, jak Břešťan upozorňuje, je třeba se podívat i „za zrcadlo“ – část ruského kapitálu je totiž podle něj beze sporu schovaná za neprůhledné struktury daňových rájů. 

Kdy začal ruský kapitál do Česka ve velkém přicházet?

Časově se to zařazuje obtížně. Časové řady České národní banky (ČNB) lze dohledat asi do roku 2003, a tehdy to byly asi tři miliardy ruského kapitálu, zcela zanedbatelná suma. Ty zajímavější částky začaly z nějakého důvodu přicházet až okolo roku 2014 a dnes jsme se dostali přibližně na 25 miliard.

To je však v celkovém kontextu stále velmi málo, například oproti Belgii jde jen o pětinový objem. Podstatné je však dodat, že je pravděpodobné, že o velké části ruských investic v Česku vůbec nevíme, protože jsou schované za daňové ráje.

Jde tedy o nevelký kapitál, na druhé straně jsou však Rusové coby zahraniční majitelé tuzemských firem po Slovácích a Ukrajincích třetí nejvíce zastoupení.

To je pravda, velkých a viditelných firem je zde poměrně málo, ovšem vedle nich funguje přibližně 11 tisíc menších firem, které mají jednoho, dva zaměstnance. To má původ v tom, že dříve sem poměrně velká část Rusů přijížděla na podnikatelská víza, díky kterým zde získali trvalý pobyt. I proto velká část těch malých firem vlastněných Rusy není ekonomicky aktivní, jde asi o 70 procent.

Dá se usuzovat, zda přijížděli více prokremelští, nebo protirežimní Rusové?

Nejspíše obě skupiny. Osobně si myslím, že velká část z nich prostě před Putinem utekla – a těžko se jim divit –, ale jistě tu najdeme i nastrčené bílé koně oligarchů a dalších prominentů režimu.

Měli Rusové i jiné důvody než trvalý pobyt k tomu, aby zde zakládali firmy?

Svou roli sehrál i fakt, že pro ně jsme kulturně a jazykově blízké prostředí, navíc zde mohli být už před rokem 1989. A k tomu jak Praha, tak Karlovy Vary jsou pro Rusy nesmírně populární města.

Z pragmatického pohledu tam jistě hrály roli investice spojené s dostavbou Temelína a později i Dukovan, Rusové kvůli tomu zakládali nebo vstupovali do řady menších firem, které širší veřejnost ani nezná, ovšem které jsou poměrně významně napojené na tuzemskou energetiku.

Obecně vzato Rusové v Česku investovali především do tří druhů aktiv. Kromě energetických společností i do nemovitostí a do bank.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Perou ruští podnikatelé v Česku špinavé peníze?
  • Jak k etablování ruského kapitálu v Česku napomohl prezident Miloš Zeman a jeho předchůdce Václav Klaus?
  • A do jaké míry je pro nás ruský kapitál bezpečnostním rizikem?
sinfin.digital