„Alzu jsem prodal za 200 milionů,“ tvrdí Aleš Zavoral. „Nesmysl,“ oponuje ex-manželka. Kdo tedy inkasuje přes miliardu ročně?

Kdo ovládá zeleného mimozemšťana s pisklavým hlasem, který přes deset let láká český národ k nákupům? Nikdo pořádně neví, vlastnictví Alzy je jedním z pečlivě chráněných tajemství tuzemské byznysové scény. INFO.CZ se však v posledních dnech přiblížilo k jeho rozkrytí. A to navzdory tomu, že jednička české e-commerce, která ve svých interních dokumentech vyzdvihuje transparentnost jako ústřední hodnotu, dělá vše pro to, aby údaje o svém skutečném majiteli co nejvíc zamlžila. A Alzák? Ten se zmohl jen na „No Comment“.

Odpověď, kdo Alzu vlastní, je jednoduchá… a zároveň není jednoduchá ani trochu. Kdo nahlédne do obchodního rejstříku nebo do výročních zpráv firmy, zjistí, že tuzemskou e-commerce jedničku, která výrazně posílila své dominantní postavení během posledních měsíců koronavirové pandemie, ovládá společnost L.S. Investments Limited, dříve také Karak Investments Ltd. Ta však sídlí v kyperském daňovém ráji – a dobrat se k údajům o jejích akcionářích už je o poznání obtížnější – ale, jak uvidíme později, zdaleka ne nemožné. 

V novinářské a byznysové branži se dlouho hovoří o tom, že Alzu stále ovládá její zakladatel Aleš Zavoral, dost možná s minoritní spoluúčastí jeho blízkého přítele Iva Lukačoviče, majitele společnosti Seznam. Jakékoliv důkazy však chybí. Oba čeští miliardáři s podobným majetkem okolo 17 miliard korun si pečlivě chrání své soukromí i mediální obraz. Ivo Lukačovič dává rozhovory výjimečně, Zavoral vůbec. Nalézt Zavoralovu fotografii, jeho názory na veřejné dění nebo hodnotové ukotvení je téměř nemožné; médiím dodnes neposkytl jediný rozhovor a jeden z mála pohledů na introvertního miliardáře před lety přinesl prostřednictvím výpovědí jeho spolupracovníků a konkurentů magazín Forbes – a i to mělo dohru.

Zavoral si pověst tajemného miliardáře – případně, podle alternativního scénáře, stamilionáře – může dovolit i proto, že Alza má silné postavení mezi největšími inzerenty. V roce 2019 společnost utratila za reklamu v ceníkových cenách (reálné ceny jsou ovlivněné řadou slev a bonusů a je téměř nemožné podle nich srovnávat a sestavovat žebříčky) nejvíce peněz, loni sice firma v žebříčku největších spenderů klesla až na čtvrté místo, stále ale u médií nakoupila reklamní prostor v ceníkové ceně 1,6 miliardy korun. I když jde především o marketing, bonusem pro Aleše Zavorala může být i to, že tuzemské redakce mají v takové situaci o dost slabší motivaci nahánět zeleného mimozemšťana a snažit se o důslednou investigaci.  

Vyhoření, plánovaný prodej Alzy a teď bouřlivý rozvod. Manželka tajemného miliardáře Aleše Zavorala exkluzivně promlouvá

Rozluštění hádanky Cui Bono měl (nejen) v případě Alzy přinést zákon o evidenci skutečných majitelů, podle kterého musí firmy zveřejňovat své koncové vlastníky. To se ovšem nestalo. Alza před literou zákona – podobně jako řada dalších firem – uhnula, a jako „nepřímého skutečného majitele“ uvedla advokáta Pavla Steinwichta, který je s Alzou, jak dále uvidíme, v řadě případů propojený. Tiskové oddělení Alzy přišlo s „vysvětlením“, že „patrně došlo k nepochopení termínu skutečný majitel“, což je na společnost s obratem přes 37 miliard korun a nemalou společenskou odpovědností překvapivě zarážející výmluva. A to tím spíš, že si Alza v preambuli své Protikorupční politiky vytýká prosazování imperativů, jako je „poctivost“ či „transparentnost“ ve svém byznysu. Doplňující dotazy INFO.CZ, kde přesně došlo k nepochopení termínu „skutečný majitel“, případně vysvětlení role Pavla Steinwichta nechala Alza bez komentáře.

Dosavadní snahy o dopátrání skutečného majitele Alzy proto zatím končily buď u tajemné kyperské společnosti L.S. Investments s tím, že „kdo ji ovládá, je obtížné říci“, nebo u advokáta Steinwichta, který však s médii příliš nekomunikuje. INFO.CZ se nicméně posunulo o kus dál. Získali jsme výpověď Aleše Zavorala ze soudního jednání, ve které tvrdí, že Alzu před lety prodal za 200 milionů korun. Zároveň máme k dispozici i rozhovor se Zavoralovou exmanželkou Lidijí, která popisuje účel zřizování ovládajících firem v daňových rájích. A v neposlední řadě jsme z kyperských registrů zjistili, kdo a proč ovládá matku Alzy – tedy společnost L.S Investments.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Kdo vlastní tajuplný kyperský fond L.S. Investments, který Alzu formálně vlastní?
  • Jaká je role advokáta Pavla Steinwichta v příběhu tuzemské Alzy?
  • Proč Aleš Zavoral opakovaně používal peprná slova vůči magazínu Forbes?
sinfin.digital