Klacek pod nohy pro Pale Fire Capital: „Investory jsem musel ujišťovat, že nekrachujeme,“ říká Jan Barta

„Musel jsem investorům trpělivě vysvětlovat, že rozhodně nekrachujeme,“ uvedl investor a partner v Pale Fire Capital (PFC) Jan Barta v diskusi Klubu investorů na pražské VŠE. Co se stalo? Minulý týden Juraj Krúpa, synovec finančního žraloka ze Slovenska Pavola Krúpy, zveřejnil svůj short-selling report, podle kterého je jedna z největších investic PFC do amerického Grouponu prakticky bezcenná. Barta však „zprávu“ Krúpy mladšího odmítl s tím, že je „odfláknutá“ a „obsahuje lživé informace“.

Je to dosud největší investiční tažení Jana Barty, Dušana Šenkypla a jejich skupiny Pale Fire Capital. Ta v posledních měsících natolik navýšila svou pozici v americkém Grouponu, až se s 22procentním podílem stala nejvýznamnějším akcionářem a zástupci PFC se dostali do nejvyššího managementu – Dušan Šenkypl je od letoška výkonný ředitel, Jiří Ponrt pak ředitel finanční. Cíl je jasný – otočit setrvalý pokles tržeb Grouponu, proměnit vztahy se zákazníky a z problémového aktiva postupně vykřesat životaschopný a hlavně výdělečný podnik. 

Na to, že se to českému týmu, který za sebou má investice do technologických firem jako Aukro, Favi či Semantic Visions, podaří, si Barta s Šenkyplem „vsadili“ opravdu velké peníze: tuzemští investoři v posledních letech nakoupili akcie Grouponu za více než dvě miliardy korun. Viděno z dnešního pohledu však nakupovali draze. Jejich průměrná „nákupka“ se pohybuje okolo 20 dolarů na akcii, kdežto tržní cena Grouponu je v posledních týdnech pod čtyřmi dolary.

Proti českým investorům si navíc minulý týden „vsadil“ blíže neupřesněnou částku i Juraj Krúpa, synovec slovenského finančního žraloka Pavola Krúpy, který tvrdí, že hodnota Grouponu je nulová.

sinfin.digital