Strašák zdražování. Inflace vyskočila mimo toleranční pásmo ČNB, experti varují i před růstem na 10 procent

Čechy stále více trápí vyšší ceny. Není divu. Minulý měsíc inflace nečekaně vyskočila z tolerančního pásma ČNB a vzrostla na 3,1 procenta. Bude hůř? Dost možná. Odborníci varují i před desetiprocentním růstem cen. 

Dubnový růst cen nezaskočil jen spotřebitele, ale i ekonomy a centrální banku. Inflace se totiž minulý měsíc po dlouhé době vymanila z takzvaného tolerančního pásma České národní banky (pásmo je nastavené mezi jedním a třemi procenty, ideální míra inflace jsou dle ČNB dvě procenta) a dosáhla na 3,1 procenta. Trh sice zvýšení čekal; ovšem nikoliv tak výrazné.

Dubnová data jsou tak zatím poslední připomínkou přicházejícího inflačního strašáka. Spolu s ním se objevují i varování, že se situace může skutečně vymknout z ruky. Jak například nedávno v rozhovoru pro HN uvedl partner poradenské společnosti PWC Petr Smutný: „Nebudeme mít pravděpodobně inflaci dvě procenta, ale třeba pět nebo deset procent.“

Takové úrovně inflace Česko kdysi zažilo – je to však více než dvě dekády. V roce 1998 inflace vzrostla na 10,7 procenta; o deset let poté, v roce ekonomické krize, pak inflace vystoupala na 6,3 procenta. Vrací se nyní tato doba zpět? 

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co je tahounem současného zdražování?
  • Měří index spotřebitelských cen míru inflace skutečně přesně?
sinfin.digital