Babiš musel být pro StB důvěryhodný, tvrdí Ústav paměti národa. Exministr chce další soud

Slovenský Ústavní soud zrušil pravomocná rozhodnutí v kauze spolupráce předsedy hnutí ANO Andreje Babiše komunistické Státní bezpečnosti. Ten měl podle tamního Ústavu paměti národa v 80. letech minulého století donášet StB jako agent s krycím jménem Bureš. Ústav bere rozhodnutí jako zadostiučinění. Jak spolupráce měla Babiše s tajnou policií vypadat a co bude následovat?

Rozsudek v první řadě neříká, jestli byl Babiš skutečně vědomým agentem Státní bezpečnosti. Jen ruší předchozí verdikty nižších instancí, které tvrdily, že Babiš s StB nespolupracoval. Ústav paměti národa ale tvrdí, že má důkazy o opaku.

Takhle může vypadat příští vláda. Čtyři základní povolební scénáře, jak je INFO.CZ popsalo před volbami

„Naší úlohou není říci, jestli Babiš byl vědomým agentem, nebo ne. To musí rozhodnout soud. My máme poskytnout materiály, které to dokazují,“ komentoval pro INFO.CZ předseda správní rady ústavu Ondrej Krajňák s tím, že dodali dvanáct spisů, které spolupráci favorita českých voleb s komunistickou tajnou policií potvrzují.

Jak Babiš (ne)spolupracoval s StB

Babiš měl podle historiků podepsat spolupráci v roce 1982 během schůzky v bratislavské vinárně U obuvníka. Té se kromě něj účastnili ještě kapitán Rastislav Mátray a poručík Július Šuman. Pokud by tomu tak skutečně bylo, existoval by důkaz o vědomé spolupráci.

Že byl Babiš důvěryhodným agentem, dokládá Ústav paměti národa i na množství spisů, které má k dispozici. „Agent Bureš upozornil na nějakou informaci, která byla StB užitečná. Nechci být konkrétní, ale vznikalo více spisů, které jsme získali na několika místech i v zahraničí. To znamená, že musel být důvěryhodný,“ prohlásil Krajňák.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Podle staršího zjištění týdeníku Euro měl Babiš během své činnosti donášet na bývalého pracovníka podniku Plastimpex Alexeje Nováka. Předseda hnutí ANO obvinění odmítá stejně jako to, že by s StB vědomě spolupracoval. Kontakt s pracovníky tajné policie přiznává, podle něj se zajímali o dovoz nekvalitních fosfátů ze Sýrie.

Babiš podá žalobu na ministerstvo

Babišovi vadí, že se kauza po verdiktu soudu vrací na začátek. „Jaká náhoda. Pár dní před volbami a slovenský Ústavní soud se z ničeho nic rozhodl, že po dlouhých letech popře všechna svá dosavadní rozhodnutí a způsobí totální chaos a nejistotu ve slovenském právním systému,“ cituje bývalého ministra financí agentura ČTK.

Naopak Ústav paměti národa přivítal nejen verdikt v Babišově kauze, ale také precedent, který ho zprošťuje zodpovědnosti za jména v evidenci agentů. „Byl tu případ, kdy po nás jeden člověk chtěl odškodnění za neoprávněnou evidenci. Požadoval 1,2 milionu eur (asi 31 milionů korun). Političtí vězni přitom dostávali tři tisíce eur (78 tisíc korun),“ zmínil jinou kauzu Krajňák.

ANO už má náhradu za Teličku. Do Evropského parlamentu chce vyslat špičkového diplomata

Babišův případ je podle něj během na dlouhou trať. Teď se tíha dokazování zřejmě přenese na slovenské ministerstvo vnitra, které Babiš hodlá jako nástupnickou organizaci StB zažalovat. Na rozdíl od minulých líčení se však nebude moci spolehnout na výpovědi bývalých příslušníků Státní bezpečnosti. Ty Ústavní soud označil jako nevěrohodné svědky.

SDÍLET
sinfin.digital