Jedna koalice, dvě vize pro Česko po covidu. Piráti a Starostové mají každý svého kandidáta na finance, takto se jejich plány rozcházejí

Piráti a STAN ve svém programu slibují obří fiskální balíček, který „nakopne“ českou ekonomiku k post-covidovému růstu a k transformaci. Sumou bilion korun, tedy, pro srovnání, za dvě třetiny příjmů loňského státního rozpočtu, chtějí podpořit rozvoj robotizace, dostavbu dopravní infrastruktury anebo vybudovat desetitisíce nabíječek pro elektroauta. Jde o bezprecedentní plán obnovy Česka po covidu, který však v mezičase může narazit na ekonomickou, ale především politickou realitu. Třeba i proto, že pirátský kandidát na křeslo ministra financí, senátor Lukáš Wagenknecht, pohled svého koaličního kolegy na tento balíček, jemně řečeno, příliš nesdílí.

Je to plán ne nepodobný tomu, se kterým před několika týdny přišel americký prezident Joe Biden. Tedy velký balíček fiskálních opatření, která oživí ekonomiku, „připraví zemi na budoucnost“ a zalátají díry v děravé dopravní infrastruktuře. „Jde o dodatečnou investici bilionu korun do české ekonomiky, která reaguje na současné globální megatrendy: zejména na rychlé technologické změny, urbanizaci, změnu klimatu, stárnutí obyvatelstva a změny v energetice a dostupnosti zdrojů,“ shrnuje pro INFO.CZ Věslav Michalik, starosta Dolních Břežan za STAN a zároveň jeden ze dvou kandidátů Pirátů a STAN na křeslo ministra financí, pokud jejich koalice bude po volbách sestavovat vládu.  

Koalice sice o tomto bezprecedentním fiskálním balíčku ve svém programu hovoří, ovšem jen heslovitě. Soubor opatření je jen obecně představený u kapitoly „Finance řízené podle plánu“, kde je zmíněno, že příprava „podpůrného fiskálního balíčku pro postcovidový restart“ patří mezi koaliční priority. Jasné zaměření, jeho velikost, cíle či financování v programu chybí. 

Michalik balíček v odpovědích pro INFO.CZ podrobněji představuje a vysvětluje, že spíše než o jednorázový soubor opatření jde o pětiletý plán. „Postcovidový restart vnímáme jako počátek transformace stávajícího ekonomického modelu, který se vyčerpal. Jako počátek posunu české ekonomiky od levné práce k vyšší přidané hodnotě, jako počátek razantní modernizace české ekonomiky, nejen v průmyslu, ale i ve službách,“ popisuje záměry.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co přesně je obsahem bilionového balíčku pro podporu ekonomiky?
  • V čem se koaliční adepti na post ministra financí neshodují?
  • A kdo to celé zaplatí?
sinfin.digital