Česko předstihlo v celkovém počtu obětí covidu Čínu

V Česku zemřelo v souvislosti s covidem-19 už více lidí než v Číně, která má téměř 1,4 miliardy obyvatel. Vyplývá to z dat Světové zdravotnické organizace (WHO).

V Česku podlehlo nákaze covidem do pondělního dopoledne 4858 lidí, Čína se v počtu obětí dle dat serveru Worlometers dostala na číslo 4 634. Statistika WHO uvádí o něco vyšší údaj, ale stále staví Českou republiku o jedno místo před Čínu. Pro úplnost dodejme, že jde jen o strohé porovnání těchto veřejně dostupných čísel; Peking v minulosti čelil obvinění, že skutečné počty obětí nepřiznával.

Statistiku obětí vedou Spojené státy (243 000), následují Brazílie (162 000) a Indie (126 000). Česku patří 34. příčka. Pokud přepočteme počet na obětí na milion obyvatel, je Česká republika (podle Worldometers) ve světovém srovnání s 453 zemřelými na 27. místě. Vede malé San Marino (1237), následované Belgií (1125) a Peru (1053).

Západ v boji s koronavirem zvolil horší taktiku. A zbytečně obětoval tisíce životů, říká filozof Novotný

Obě srovnání ale ukazují zajímavý širší trend, a sice to, jak se svět v přístupu ke covidu rozdělil. Počet obětí nezávisí ani tak na tom, jak je země bohatá, ale na tom, jak k řešení pandemie přistoupila. „Absolutně nejvíc mrtvých na covid dnes evidují státy Evropy a Ameriky, a to jak chudé, tak ty bohaté,“ řekl INFO.CZ zakladatel platformy Covid-19 philosophy, filozof Daniel Novotný.

V první dvacítce zemí s nejvyšším počtem obětí na milion obyvatel figurují jak chudé Peru (na třetím místě) a Bolívie (8.), tak bohaté Spojené státy (10.) a Belgie (2.). „Není to tedy jen o úrovni zdravotnického systému, ale především o přístupu k potlačení nákazy v samotném počátku,“ tvrdí Novotný.

Bez ohledu na bohatství podle něj vedou v počtu obětí státy „euro-americké zóny“, které se až na výjimky rozhodly jít různými „promořovacími cestami“. Naopak země, které tuto taktiku odmítly a potlačovaly okamžitě ohniska pandemie hned v zárodku, mají mrtvých v celosvětovém srovnání méně. Jedná se především o státy jihovýchodní Asie a Oceánie. Jejich současná data o úmrtích na covid mohou Čechům a obecně Evropanům či Američanům připadat jako z jiné planety.

Ze států v této oblasti je na tom „nejhůře“ Austrálie, která eviduje 36 zemřelých s covidem na milion obyvatel a patří jí 119. místo ve světovém žebříčku. Jižní Korea si s devíti zemřelými z milionu drží 156. příčku a Nový Zéland je s pěti oběťmi 174. na světě. 

A opět se přitom ukazuje, že bohatství země není v úspěšnosti boje s covidem rozhodující. Příkladem může být Thajsko, které s 0,9 úmrtí na milion obyvatel figuruje na 186. místě. V takřka 70milionovém Thajsku zemřelo s covidem zatím 60 lidí. Země má přitom o více než polovinu nižší hrubý domácí produkt než Česko.

Amerika v čase politické krize a ztráty důvěry. Tohle už tady jednou bylo. Anebo ne?

Někteří odborníci ale tvrdí, že tato lichotivá data v boji s covidem v jihovýchodní Asii a Oceánii jsou jen dočasnou výhrou. Pokud nebude opravdu účinná vakcína, může se údajně stát, že „nepromořené“ asijské státy nakonec „promořenou“ Evropu a Ameriku v počtu obětí rychle doženou. Daniel Novotný to považuje za nesmysl. „To je jako kdybychom říkali, že kvalitu života v komunistické Severní Koreji nemůžeme hodnotit dnes, ale až se zpětnou platností třeba za čtyřicet let,“ říká. Podle něj je zřejmé, že země jihovýchodní Asie a Oceánie jsou jednoznačnými vítězi  dosavadního boje s pandemií. Oproti státům z euroatlantické zóny dokázaly svým přístupem zachránit statisíce životů. 

„Já mám dokonce dojem, že právě proto se dnes mezi našimi, ale obecně i evropskými a americkými politiky tak málo používá srovnání dat o covidu s daty z jihovýchodní Asie a Oceánie. Přednost dostávají v politických diskusích paradoxně zcela jiná témata. Možná by se totiž mohl někdo začít opravdu ptát, kdo je za ten euro-americký promořovací experiment s tisícovkami mrtvých vlastně zodpovědný,“ uvedl Novotný.

SDÍLET
sinfin.digital