Další hranice prolomena. Emisní povolenky prudce zdražují a míří k novému milníku

Cena evropských povolenek v posledních dnech prudce roste. Zatímco ještě na začátku listopadu se „karbonový odpustek“ obchodoval za necelých 50 eur za tunu, v noci na pátek jeho cena prolomila 80 eur. Analytici přitom instrumentu předpovídají další růst a prolomení sto eurové hranice je podle nich jen otázkou měsíců.

Emisní povolenka, zásadní nástroj evropského dekarbonizačního úsilí, prudce zdražuje. V posledních dnech totiž instrument vůbec poprvé v historii prolomil úroveň 80 eur za tunu a míří dále ke sto eurové hranici. Po většinu letošního roku, od dubna do listopadu, se přitom cena povolenky pohybovala v rozmezí mezi 50 a 60 eury za tunu vypuštěného CO2.

„Jedním z hlavních důvodů zdražování je sílící vliv spekulantů. Je to pro ně velmi dobrý byznys, který se navíc vymyká standardnímu finančnímu chápání – nabízí totiž vysoký výnos za téměř nulové riziko,“ komentuje pro INFO.CZ důvody růstu Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities. 

„Na povolenkách však vydělávají prakticky jen elity. Pro běžné lidi je obtížné si povolenku koupit, na trhu jsou nějaké deriváty, ale mnoho jich není,“ doplňuje ekonom. 

Jedním z těchto derivártů může být například měna CO2IN, kterou v posledních měsících představil podnikatel Jan Palaščák.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Překročí povolenky sto eurovou hranici ještě letos?
  • A co žene jejich cenu vzhůru?
sinfin.digital