Den ve 30 vteřinách: Babiš chce sestavit menšinovou vládu, rektoři se opět nezúčastní oslav na Hradě

Info.cz, abe

Andrej Babiš některým médiím oznámil, že se pokusí sestavit menšinovou vládu hnutí ANO doplněnou o odborníky. Zatím neupřesnil, kdo by měl ministerská křesla obsadit. Rektoři vysokých škol se ani letos nezúčastní oslav státního svátku na Pražském hradě. Společně položí květiny k soše Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. A co dalšího se dnes v Česku i za hranicemi dělo?

Babiš se pokusí o menšinovou vládu ministrů ANO a odborníků

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš plánuje sestavit menšinovou vládu, která bude sestávat z ministrů za ANO a nestranických odborníků. Napsaly to servery iDNES.cz a Novinky.cz. Jestli takové vládě dá někdo důvěru, Babiš zatím neví. V souvislosti s možnou podporou odbornického kabinetu ANO poukázal na to, že některé strany ještě řeší svou budoucnost kvůli propadu od posledních voleb. Ohledně toho, kdo by v takové vládě mohl zasednout, Babiš zatím mlží. Řekl ale, že ve vládě nebude ekonom Jan Švejnar, se kterým se sešel krátce po volbách, ani Jaroslav Faltýnek, který má v nové sněmovně vést poslanecký klub ANO.

Babiš chce menšinovou vládu ANO s odborníky, ostatní strany jsou ale proti

V neděli zasáhne ČR extrémně silný vítr, může způsobit velké škody

Meteorologové předpovídají pro příští dny srážky, které od 600 metrů nad mořem budou sněhové. V neděli bude navíc foukat extrémně silný vítr a z předpovědi je proto jasné jedno: čeká nás psí počasí. Největším problémem bude v neděli extrémně silný vítr, který na horách v nárazech dosáhne 160 km/h. V důsledku toho bude špatná viditelnost a hrozí sněhové jazyky. Meteorologové varují, že poryvy můžou být dokonce životu nebezpečné.

Na Sněžce leží sníh. Česko o víkendu vkročí do zimy a vítr bude dělat divy

Rektoři se ani letos nezúčastní oslav 28. října na Hradě

Rektoři se ani letos nezúčastní oslav státního svátku 28. října na Pražském hradě u příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu. Společně položí v sobotu v 11:00 květiny u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. Postoj rektorů ke slavnostnímu ceremoniálu 28. října je již několik let společný. ČTK to řekl rektor ústecké Univerzity J. E. Purkyně (UJEP) Martin Balej. Z účasti se letos omluvil stejně jako v předchozích letech. Někteří rektoři se v sobotu zúčastní společné akce na Hradčanském náměstí, jiní se zúčastní slavnostních akcí v sídelních městech univerzit nebo na jiných místech České republiky. Předseda České konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima již dříve ČTK řekl, že on sám bude v zahraničí.

Rektoři na protest opět vynechají oslavy 28. října u Zemana. Sejdou se u sochy Masaryka

Zlom v případu bratrů unesených ze Strakonic. Policie je našla na Slovensku

Policie vypátrala dva chlapce, které unesli před několika dny z dětského centra ve Strakonicích jejich rodiče. Obě děti jsou v pořádku. Rodiče se policistům sami přihlásili, skončili v cele a zřejmě je čeká vazba. Chlapci ve věku čtyři a deset let jsou momentálně v dětském krizovém centru na Slovensku. Sourozence odebral rodičům soud na základě předběžného rozhodnutí v červenci kvůli nedostatečné péči. Od té doby byli chlapci ve strakonickém centru. V pátek 13. října je navštívili jejich rodiče Anita Lackó a Bronislav Sloboda a bratry unesli.

Zlom v případu bratrů unesených ze Strakonic. Policie je našla na Slovensku

Německé úřady vydaly do Česka exsenátora Nováka. Figuruje v dotační kauze

Německé úřady předaly do rukou těch českých bývalého senátora Alexandra Nováka. Stalo se tak po deseti měsících, které bývalý politik strávil v německé vazbě. Novák, který má německé občanství, je jednou z postav obří dotační kauzy na severu Čech a čelí obvinění z manipulace s dotacemi. Novák podle státního zástupce poskytl dostatečné záruky pro své propuštění a bude stíhaný na svobodě. Německá policie Nováka zadržela loni 24. prosince na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem a od té doby se místní úřady jeho případem zabývaly. Protože odmítl zjednodušené řízení, čekalo se na rozhodnutí vrchního zemského soud ve Frankfurtu, který měl posoudit přípustnost jeho vydání do Česka.

Německé úřady vydaly do Česka exsenátora Nováka. Figuruje v dotační kauze

Škodě se daří a zisky rostou. Model Kodiaq je u zákazníků trefou do černého

Škoda Auto zvýšila za první tři čtvrtletí provozní zisk o 28,3 procenta na 1,2 miliardy eur, tedy v přepočtu 30,8 miliardy korun. Uvedla to mateřská společnost Volkswagen Group. Nový model Kodiaq se setkal s velmi pozitivním přijetím na trhu a významně se podílel na zvýšení prodeje. Škoda od ledna do konce září meziročně zvýšila prodej na 700 000 ze 606 000 vozů, uvedl Volkswagen. Kodiaqa začala automobilka prodávat na začátku letošního roku, do konce září firma dodala 61 100 těchto vozů. Cena automobilu začíná na necelých 700 000 Kč.

Škodě se daří a zisky rostou. Model Kodiaq je u zákazníků trefou do černého

SDÍLET
sinfin.digital