Den ve 30 vteřinách: Sobotka u soudu hájil prodej OKD a Orbán chce po Bruselu peníze za plot

ČTK, vkr

Premiér Bohuslav Sobotka vypovídal jako svědek v kauze privatizace OKD před soudem. Uvedl, že ho mrzí, že před tribunálem nestojí ten, kdo v roce 1996 rozhodl o tom, že stát přišel v důlní společnosti o majoritu. Učitelé mezitím vstoupili do nového školního roku s ultimátem na rtech. Pokud jim vláda nepřidá peníze, vyhlásí jejich odbory stávkovou pohotovost. Co dalšího se dnes událo v Česku i za hranicemi?

Sobotka před soudem hájil prodej OKD

Premiéra Bohuslava Sobotku mrzí, že v trestní kauze privatizace OKD nestojí před soudem ten, kdo v roce 1996 rozhodl o tom, že stát přišel v důlní společnosti o majoritu. Souzeni by podle něj měli být také "ti, kdo z OKD po roce 2004 vytahali obrovské finanční prostředky". Předseda vlády a někdejší ministr financí to dnes prohlásil při odchodu ze soudní síně, kde vypovídal jako svědek. Konkrétní jména uvést nechtěl, zmínil ale vládu Václava Klause (ODS). "Mám pocit, že se tady trošku ztrácí čas na procesu, který byl standardní," uvedl k tomu, že obžalováni jsou dva bývalí úředníci z Fondu národního majetku a znalec, jenž vypracoval posudek na cenu státního podílu v OKD.

Před soudem by měl kvůli OKD stát někdo jiný, prohlásil Sobotka a ukázal na vládu Václava Klause

Pokud učitelé nedostanou víc na platy, hrozí stávkou

Pokud koaliční rada v pondělí nevyhoví požadavkům na zvýšení platů ve školství, školské odbory vyhlásí stávkovou pohotovost, prohlásil předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík. Školské odbory požadují zvýšení platů učitelů v regionálním školství o 15 procent a nepedagogických pracovníků o deset procent, a to od letošního listopadu. Celkem chtějí přidat v příštím roce 17,5 miliardy korun, jinak se podle nich nepodaří naplnit slib vlády o navýšení platů na 130 procent průměrné mzdy. Vysoké školy chtějí peníze i na stipendia doktorandů a na podporu žádaných studijních oborů.

Učitelé zahajují školní rok ultimátem. Zvedněte nám platy, nebo začneme stávkovat, vzkazují

Do Karibiku postupuje hurikán Irma

Hurikán Irma, který postupuje z východního Atlantiku směrem na západ, zesílil a má nyní sílu hurikánu třetího stupně. Podle předpovědí se může k pevnině dostat příští týden v úterý. Provází ho přitom vichr o rychlosti přesahující 185 kilometrů za hodinu a podle meteorologů bude dále sílit. Znepokojivá zpráva přichází v době, kdy se jih Spojených států vzpamatovává z ničivého hurikánu Harvey, který si vyžádal již 47 mrtvých. Národní středisko pro hurikány (NHC) Irmu označilo za mohutný hurikán, který velmi rychle nabývá na síle.

To nejhorší USA ještě čeká. Z Atlantiku se valí jedna z nejsilnějších bouří, která existuje

Orbán žádá Brusel, aby proplatil polovinu plotu proti uprchlíkům

Maďarský premiér Viktor Orbán požádal Evropskou unii o uhrazení poloviny nákladů na stavbu plotu, který Maďarsko vybudovalo na svých jižních hranicích, aby zabránilo ilegálnímu pronikání migrantů na své území. Podle úřadů výdaje činily kolem 800 milionů eur (přibližně 21 miliard korun). Příslušný dopis, datovaný 31. srpna 2017, odeslal předseda maďarské vlády předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudeu Junckerovi. Uvádí v něm, že ploty postavené v roce 2015 chrání nejen Maďarsko, "nýbrž celou Evropskou unii proti záplavě ilegálních migrantů".

Orbán poslal do Bruselu účtenku za maďarský plot proti uprchlíkům. Žádá o uhrazení poloviny nákladů

Karikatura Jany Nečasové zůstane na „vězeňském autobusu“ Pirátů

Advokáti Jany Nečasové neuspěli s návrhem předběžného opatření, aby Pirátská strana odstranila její karikaturu ze svého předvolebního "vězeňského autobusu", uvedla místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 3 Miroslava Sixtová. Zamítnutý návrh na předběžné opatření je součástí žaloby, kterou se soud teprve začne zabývat. Nečasová je jedním z pěti cestujících vyobrazených na boku autobusu, který Piráti představili zhruba před dvěma týdny. Karikaturami chtějí poukázat na kauzy svých politických protivníků.

Průzkum: Do Sněmovny by se dostali Piráti i Okamura, lidovci se STAN mají smůlu

Americký generál: Vůdce IS Bagdádí nejspíš stále žije

Vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Bakr Bagdádí je podle americké armády stále naživu. Američané nevědí, kde přesně se Bagdádí nachází, ale počítají s tím, že bude poblíž údolí řeky Eufrat na pomezí Sýrie a Iráku, kam se stahují členové IS. Rusko vydalo zprávu o zabití Bagdádího v červnu a o měsíc později ji potvrdila organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). USA ale mají stále pochybnosti. Generál Stephen Townsend, který velí operacím proti IS v Iráku a Sýrii, řekl, že armáda po Bagdádím "pátrá každý den", ale přiznal, že "nemá tušení", kde přesně se vůdce IS nachází.

Nesmrtelný šéf Islámského státu Bagdádí. Americký ministr obrany věří, že ho Rusové nezabili

SDÍLET
sinfin.digital