Den ve 30 vteřinách: Svět reaguje na test KLDR a Česko se Slovenskem plánují summit o kvalitě potravin

ČTK, ekb

Víkendovou jadernou zkoušku KLDR dnes odsoudily další státy světa, včetně zemí G7 a Číny. Jižní Korea mezitím varovala, že už Pchjongjang připravuje další testy raket, jako jsou mezikontinentální střely schopné nést jaderné zbraně. Na zámku v Lednici se dnes také uskutečnilo společné jednání české a slovenské vlády, které se dohodly například na návrhu uspořádat summitu o dvojí kvalitě potravin.

Státy G7 a Čína odsoudily test KLDR. Další zkoušky se dají čekat brzy, tvrdí Soul

Nedělní jaderný test KLDR dnes odsoudily další země, včetně skupiny sedmi nejvyspělejších světových ekonomik (G7) a Číny. Mluvčí německé vlády oznámil, že Německo s Francií chtějí v EU iniciovat diskusi o přísnějších sankcích vůči KLDR. Švýcarsko se zase nabídlo, že může v mezinárodní krizi kolem Severní Koreje fungovat jako zprostředkovatel jednání. Jižní Korea dnes také varovala, že KLDR připravuje další testy balistických raket, včetně mezikontinentální, a je schopna miniaturizovat jadernou bombu. Soul zároveň oznámil, že brzy instaluje na svém území zbývající čtyři odpalovací zařízení amerického protiraketového systému THAAD.

KLDR se chlubí testem ničivé vodíkové bomby. Těchto 5 otázek znepokojuje svět

V Lednici jednala česká vláda se slovenskou. Chtějí summit o dvojí kvalitě potravin

Ministři české a slovenské vlády dnes navázali na loňské setkání v Bratislavě a zasedli k pátému společnému jednání na zámku Lednice na Břeclavsku. Po setkání slovenský premiér Robert Fico oznámil, že Česko a Slovensko budou iniciovat svolání summitu, na kterém by se v říjnu v Bratislavě debatovalo o dvojí kvalitě potravin, ale i dalšího zboží na evropském trhu. Podle předsedy české vlády Bohuslava Sobotky by Evropská komise mohla mít na konferenci prostor, aby představila konkrétní opatření proti dvojí kvalitě. Předsedové vlád probírali také například posilování bezpečnosti v EU nebo sbližování životní úrovně jejích členů.

Začal školní rok. Do lavic usedlo méně prvňáčků, středoškoláků je naopak víc

V mateřských, základních a středních školách dnes začal nový školní rok. Prvňáčků, pro které to byl nejvíce slavnostní den, usedlo do lavic přibližně 108 000. Jejich počet by podle odhadů ministerstva školství měl poprvé po dlouhých letech klesnout, a to asi o 9200. Po zhruba deseti letech naopak pravděpodobně o něco přibude středoškoláků. Ti na Akademii řemesel Praha - Střední škole technické v Praze zahájili nový školní rok s prezidentem Milošem Zemanem. Návštěvu školy Zeman zahájil debatou s jejím vedením, poté se sešel se studenty prvních ročníků. Zeman chtěl se studenty debatovat, otázku mu ale žádný z nich nepoložil.

Antifa je stále nebezpečnější. Jde o teroristickou organizaci, tvrdí úřady v USA

Prazdroj od října zdraží pivo v lahvích a plechovkách o 3,1 procenta

Plzeňský Prazdroj od 1. října zvýší ceny lahvového a plechovkového piva v průměru o 3,1 procenta. Zdražení se týká všech značek - Pilsner Urquellu, Gambrinusu, Radegastu i Velkopopovického Kozla. Čepovaná piva pro hospody a restaurace nezdraží. Informace, které ČTK zjistila z okruhu obchodního řetězců, potvrdila mluvčí největšího českého pivovaru Jitka Němečková. Jeho zdražení v minulých letech kopírovala většina českých pivovarů. Nyní však o konkrétním zdražování nehovoří, ale ani ho do budoucna nevylučují. Prazdroj zvýšil ceny naposledy loni v říjnu o 3,2 procenta. Letošní zdražení zdůvodňuje růstem nákladů na výrobu, balení a distribuci. Z poslední doby je to například zdražení hliníku, které se dotýká stále populárnějšího balení do plechovek.

Britská královská rodina se brzy rozroste. William a Kate čekají třetího potomka

Britský princ William a princezna Kate čekají třetího potomka. Překvapivou novinu dnes oznámil Kensingtonský palác. Vévoda a vévodkyně z Cambridge už mají čtyřletého syna George a dvouletou dceru Charlotte. Britská královna Alžběta II. a rodina Williama a Kate mají podle zveřejněného oznámení ze zprávy velkou radost. Britská panovnice se může těšit na své už šesté pravnouče. Stejně jako při předchozích dvou těhotenstvích Kate trpí silnou ranní nevolností, a proto se dnes nezúčastní chystané návštěvy londýnského dětského centra Hornsey Road. O Kate je postaráno v Kensingtonském paláci. Dnešní oznámení bylo podle agentury AP překvapivé, protože máloco nasvědčovalo tomu, že je Kate opět těhotná. Neví se ani to, ve kterém je Kate měsíci.

Ve Švédsku nacházejí mrtvé staré lidi až po týdnech, je to odstrašující příklad, říká filantrop Sýkora

Český lezec zdolal nejtěžší cestu světa. Zavedl tak nový stupeň obtížnosti 9c

Adam Ondra znovu posunul hranice sportovního lezení. Čtyřiadvacetiletý rodák z Brna vylezl v norském Flatangeru nejtěžší cestu světa a zavedl tak nový stupeň obtížnosti 9c. Po měsících příprav si splnil další ze snů v neděli odpoledne. Cestu, která má zatím pracovní název Project Hard, Ondra navrtal v roce 2013. Jejímu přelezení se intenzivně věnoval loni i celou letošní sezonu. V Norsku byl sedmkrát, strávil tam několik měsíců a s fyzioterapeutem se připravoval při specifickém tréninku na konkrétní pohyby. 

SDÍLET
sinfin.digital