KLDR se chlubí testem ničivé vodíkové bomby. Těchto 5 otázek znepokojuje svět

Adam Kotrbatý

04. 09. 2017 • 17:00

Severní Korea v neděli ohlásila, že provedla úspěšný test vodíkové pumy. Experti jsou ale skeptičtí a tvrdí, že KLDR mohla testovat „pouze“ vylepšenou atomovou bombu. Jak se od ní ta vodíková liší? A co by znamenalo, kdyby se odborníci pletli?

Severokorejci dosud navzdory všem sankcím a napětí provedli celkem šest potvrzených jaderných testů, dva z nich v loňském roce. Kromě toho průběžně testují rakety dlouhého doletu a letos oznámili, že dokáží zasáhnout území USA, byť o tom nadále panují pochyby.

Jak silnou bombu dokáží Severokorejci vyrobit?

Aktuální zkouška byla asi desetkrát silnější než ta minulá, která proběhla loni. Podle Jižní Koreje odpálil komunistický režim nálož o síle 50 kilotun TNT. To je víc než dvojnásobná intenzita oproti bombě svržené Američany za druhé světové války na Nagasaki.

Jaderné zbraně vyvolávají výbušnou reakci, která uvolňuje ničivou energii. První atomové zbraně (například ty svržené na Hirošimu a Nagasaki) fungovaly na bázi štěpení. Energii uvolnily štěpením nestabilních atomů uranu nebo plutonia. Neutrony, které se pohybovaly volně, následně rozbíjely další atomy, až došlo na výbuch.

V čem se liší vodíková bomba?

Vodíková, neboli termonukleární bomba je výrazně silnější, než atomová. Využívá fúzi atomů vodíku. Ve zkratce jde o proces, na kterém funguje slunce. Když se tyto atomy spojují, uvolní neutrony ve vlně potenciálně ničivé energie. Hromady neutronů mohou znásobit řetězovou reakci uranové vrstvy, což způsobí mnohem větší výbuch než samotné uranové štěpení.

Vodíkovou bombu otestovali Američané v roce 1954. Test s názvem Castle Bravo byl asi tisíckrát silnější než bomba svržená na Hirošimu. Radioaktivní spad, který zkouška vyprodukovala, překvapil i USA a vyvolal mezinárodní odpor proti podobným testům.

Lze KLDR věřit a co na to experti?

K oznámení KLDR, že otestovala vodíkovou bombu, se staví experti spíše skepticky. Stále si myslí, že země není schopná komplikovanou technologii vyvinout. Momentálně se snaží zkoumat rázové vlny, které výbuch vyvolal. Hledají i stopy plynů, které by mohly uniknout do atmosféry. Právě ty by zřejmě ukázaly, jestli skutečně Severní Korea zkoušela vodíkovou pumu.

Co by znamenalo, kdyby KLDR měla vodíkovou bombu?

Úspěšný test by prokázal, že severokorejský jaderný program je na mnohem vyšší úrovni než si západní odborníci dosud mysleli. Schopnost sestrojit vodíkovou bombu by otevřela KLDR cestu k produkci daleko ničivějších zbraní.

Jak Severní Korea pokračuje v rozvoji programu?

Jisté je, že pro Kima je vývoj jaderných zbraní prioritou a daří se mu v něm nejspíš stále rychleji postupovat kupředu. Nedělní test byl prvním, který svoji silou překonal bomby z konce 2. světové války. Začátkem srpna přinesly americké tajné služby informaci, že Severní Korea úspěšně vyrobila zmenšenou jadernou hlavici, která se vejde do jejích raket. Právě to je považované za hlavní cíl diktatury. Výraznou slabinou nicméně dál zůstává i fakt, že KLDR není své rakety schopna precizněji zaměřit a mnoho z nich se ještě za letu rozpadne.

Jižní Korea v reakci na poslední jaderný test uvedla, že má poznatky ohledně dalších chystaných zkoušek severokorejských balistických raket, a spustila ostré cvičení, které bylo simulovaným raketovým útokem na severokorejský „jaderný“ komplex. Ostré jsou tradičně i reakce Japonska a USA, které Kimovi připomínají, že v případě vojenského ohrožení Washingtonu a jeho spojenců dojde na zničující reakci. Pchjongjang mezitím dál udržuje při životě teoretický plán útoku na americký ostrov Guam v Tichomoří, což by znamenalo bezprecedentní roznětku celosvětového konfliktu.

SDÍLET

Nejnovější podcasty

PODCASTY

Všechny originální pořady INFO.CZ ve vašich sluchátkách