Den ve 30 vteřinách: Teroristé odpálili v Londýně bombu a KLDR podnikla test balistické střely

ČTK, ekb

Teroristický útok ve stanici londýnského metra Parsons Green si vyžádal 22 raněných, škod však mohla odpálená bomba napáchat mnohem víc. Neexplodovala totiž tak, jak bylo zamýšleno, a vytvořila pouze ohnivou kouli a několik lidí popálila. Svět dnes vystrašil také další test balistické střely KLDR, která přeletěla přes Japonsko a dopadla do Tichého oceánu. Jaké další zprávy by vám dnes neměly uniknout?

Teror v Londýně: Výbuch v metru zranil desítky lidí, podle plánů měl být útok větší

Při teroristickém útoku ve vlaku londýnského metra bylo zraněno 22 lidí. Většina obětí má popáleniny, někteří se zranili při tlačenici v panice. V ohrožení života ale není nikdo. Pachatel či pachatelé odpálili podle policie improvizovanou nálož. Výbušnina podle dosavadního vyšetřování zcela neexplodovala, což patrně zabránilo většímu krveprolití. Část cestujících tvrdí, že bezprostředně po explozi cítili ve vagonu zápach jakési chemikálie. Britské bezpečnostní složky už osobu podezřelou z útoku identifikovaly a nyní po ní pátrají. Totožnost pachatele zjistily na základě záběrů z bezpečnostních kamer.

Teroristický útok v londýnském metru. „Propukla panika. Jen utíkám o život,“ popisovali svědci

KLDR odpálila přes Japonsko další balistickou střelu. Ukázalo se, že doletí i na Guam

Severní Korea dnes odpálila přes japonské území další balistickou raketu, která urazila 3700 kilometrů a dopadla do Tichého oceánu. Pchjongjang dal testem najevo, že je schopen zasáhnout americký tichomořský ostrov Guam, který se nachází asi 3400 kilometrů od KLDR. Severokorejský režim nedávno pohrozil, že na Guam, kde mají Američané leteckou základnu, zaútočí. Novou severokorejskou zkoušku odsoudily Spojené státy, Francie, Británie, Německo i Evropská unie jako celek. Japonsko a Jižní Korea zareagovaly svoláním svých bezpečnostních rad a jihokorejská armáda krátce po severokorejské zkoušce odpálila dvě balistické rakety, které měly simulovat útok na KLDR.

Ministr zdravotnictví popřel, že by se Hradu ptal na údajnou rakovinu prezidenta

Prezident Miloš Zeman se ve svém pořadu na TV Barrandov prohlásil, že se nechal vyšetřit počítačovým tomografem a je v pořádku. Zdravotní prohlídku zmínil v souvislosti s fámou, že má mít rakovinu slinivky. Taková informace ale médii neproběhla a také ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) o ničem neví. Ludvík, který se měl údajně Zemana na nemoc ptát, pro INFO.CZ prezidentova slova popřel. „Takovou informaci nemám a nikdy jsem neměl,“ sdělil. „Možná to mohlo vzniknout tak, že se mě někdo ptal na nemoc pana prezidenta a já jsem řekl, že takovou informaci nemám.“ Hrad si však na čtvrtečních slovech trvá. „Ministr Ludvík trapně zatlouká, nic víc,“ napsal INFO.CZ v textové zprávě mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Tisíce Číňanů jezdí pozorovat chudé Severokorejce jako do zoo. „Chtějí uspokojit zvědavost,“ říká průvodce

Policie odložila případ Míši z Ústí. Zmizela v lednu, podezřelý spáchal sebevraždu

Policie odložila případ Michaely Patricie Muzikářové z Ústí nad Labem. Školačka zmizela 11. ledna, měsíc a půl před svými třináctými narozeninami. Novinářům to dnes řekl náměstek krajského policejního ředitele Zbyněk Dvořák. Kriminalisté se domnívají, že je školačka po smrti. Z podílu na jejím zmizení podezřívali partnera její matky, který na konci ledna spáchal sebevraždu a v případu byl jediným podezřelým. „Případ jsme odložili proto, že jsme to trestní stíhání zahájit nemohli,“ uvedl Dvořák. Policie vyslechla skoro tisícovku lidí, prohlédla stovky hodin kamerových záznamů a prověřila desítky tipů od veřejnosti. Opakovaně také hledala tělo dívky, jak na Plzeňsku, tak například na ústecké skládce. Odložení případu však podle policie neznamená, že by práce na něm skončila.

Náměstek MPO, který urážel Romy, přišel o odměny. Nabídl svou rezignaci

Náměstek ministra průmyslu a obchodu a kandidát ČSSD v Ústeckém kraji Karel Novotný přijde kvůli svému výroku o Romech o čtvrtletní odměny. Novotný přirovnal na facebooku Romy k medúzám, protože jsou podle něj „otravný a k ničemu“. Dnes se za svá slova omluvil a nabídl rezignaci. Ministr Jiří Havlíček (ČSSD) mu za výrok také udělil výtku podle zákoníku práce. „Sdělil jsem mu, že svým chováním výrazně poškodil dobré jméno našeho ministerstva a porušil také pracovní řád, jehož součástí je i etický kodex zaměstnance ministerstva,“ uvedl Havlíček v tiskovém prohlášení. Náměstka upozornil, že kdyby se situace opakovala, odvolal by ho z funkce.

Vznikne nová vrstva lidí, muslimští migranti se budou bouřit a nepůjdou uplatit, říká Ondřej Neff

Americká sonda Cassini ukončila po 20 letech misi. Zanikla v Saturnu

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) oznámil, že úspěšná mise zaměřená na výzkum planety Saturn a jejich prstenců a měsíců dnes podle plánu skončila. Sonda Cassini po dvacet let trvající výpravě zanikla při řízeném sestupu v horních vrstvách atmosféry druhé největší planety sluneční soustavy. Na potvrzení závěru projektu musela NASA vyčkat 83 minut, které potřebuje signál, než se dostane od plynného obra na Zemi. Těsně před svým shořením vyslala sonda poslední dávku dat získaných během sestupu, mezi nimiž jsou snímky i údaje ze vzorků atmosféry. Poté se spojení přerušilo, čímž byl zánik pro pozemní středisko těsně před 14:00 SELČ potvrzen. Ukončení mise vysílala přímým přenosem televize NASA na internetu.

SDÍLET
sinfin.digital