Den ve 30 vteřinách: Ústavní soud vrátil kauzu Babiše a StB na začátek a USA opouštějí UNESCO

ČTK, Info.cz, vkr

Slovenský Ústavní soud zrušil verdikty soudů nižších instancí, podle nichž byl Andrej Babiš veden ve svazcích StB neoprávněně. Případ je tak na stole bratislavského krajského soudu k novému projednání. Spojené státy se rozhodly, že na konci roku 2018 opustí Organizaci Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Důvodem jsou mimo jiné údajné protiizraelské rezoluce. Co dalšího se dnes děje v Česku i za jeho hranicemi? 

Slovenský ÚS zrušil verdikty, podle kterých byl Babiš ve svazcích StB neoprávněně

Slovenský ústavní soud dnes zrušil pravomocné rozhodnutí slovenského nejvyššího i krajského soudu, že šéf hnutí ANO Andrej Babiš je v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB veden jako její agent neoprávněně. Senát ústavního soudu tak vyhověl stížnosti Ústavu paměti národa (ÚPN), že uvedené verdikty porušily jeho práva a vrátil případ odvolacímu krajskému soudu v Bratislavě k novému projednání. Krajský soud se však bude nyní muset řídit právním názorem ústavního soudu. Ústavní stížnost podal ÚPN po lednovém rozhodnutí slovenského nejvyššího soudu, který odmítl mimořádný opravný prostředek, jímž se ÚPN snažil zvrátit spor s Babišem. Ve prospěch Babiše na Slovensku předtím rozhodly okresní i krajský soud. 

Babiš musel být pro StB důvěryhodný, tvrdí Ústav paměti národa. Exministr chce další soud

USA na konci roku 2018 opustí UNESCO

Spojené státy opustí na konci roku 2018 Organizaci Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Krok podle agentury AP souvisí s několika rezolucemi, které organizace dříve přijala a které Washington vnímá jako protiizraelské. Vedení UNESCO již potvrdilo, že od Spojených států dostalo oficiální oznámení o odchodu z organizace, která mimo jiné rozhoduje o zápisu kulturních a přírodních památek na seznam světového dědictví. Rozhodnutí Washingtonu označila organizace za ztrátu pro "rodinu Spojených národů". 

Spojené státy odejdou z organizace UNESCO, vadí jim její „protiizraelské" chování

Telička podle Babiše na post v EP nerezignuje

Hnutí ANO již ví, koho by v případě, že by Pavel Telička rezignoval na křeslo europoslance, vyslalo místo něj do Evropského parlamentu. Podle zjištění redakce INFO.CZ by měl tým stávajících europoslanců za ANO doplnit špičkový diplomat Ivan Jančárek, který v současné době působí na Ministerstvu zahraničních věcí. Telička se s hnutím ANO rozešel po dlouhých neshodách včera, médiím to potvrdil předseda hnutí Andrej Babiš. „O tom, že by chtěl pan Telička rezignovat, nevím. Pokud by se tak ale stalo, tak náhradu máme," řekl INFO.CZ Andrej Babiš.

ANO už má náhradu za Teličku. Do Evropského parlamentu chce vyslat špičkového diplomata

Ukrajinský premiér: psychicky zdravý člověk by o Krymu mluvil jinak než Zeman

Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman dnes nepřímo označil českého prezidenta Miloše Zemana za psychicky nemocného člověka. V komentáři k Zemanově návrhu na výměnu ukrajinského Krymu za ruskou finanční a surovinovou kompenzaci podle ukrajinských médií prohlásil, že zdravý člověk by nic takového navrhovat nemohl. "Víte, zdravý člověk toto nikdy neřekne. Hluboce psychicky nemocný možná," prohlásil podle agentury Unian Hrojsman v rozhovoru pro televizní kanál 112 Ukrajina.

Zeman je psychicky nemocný, naznačil kvůli slovům o Krymu ukrajinský premiér

TI: Nejtransparentnější finance mají Zelení a Piráti, nejasnosti jsou u SPO a SPD

Nejtransparentnější financování kampaně mají Zelení a Piráti, uvedla organizace Transparency International (TI). Kladně hodnotí rovněž průhlednost kampaně hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a TOP 09. Naopak nejméně průhledná je podle organizace kampaň Strany práv občanů (SPO), nejasnosti ohledně financování kampaně vidí TI také u hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury, u Realistů a u Svobodných. Transparency International sestavila na základě několika kritérií hodnocení 13 politických stran, které mají podle průzkumů nejvyšší volební potenciál. Sleduje dohledatelnost plánovaných výdajů na kampaň, pohyby na transparentním účtu, strukturu příjmů strany, využívání různých komunikačních kanálů či spolupráci s dobrovolníky a se třetími osobami.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Hodnota bitcoinu poprvé překonala hranici 5000 dolarů

Hodnota kybernetické měny bitcoin dnes poprvé překročila hranici pět tisíc dolarů (109.120 korun), od začátku letošního roku se tak více než zpětinásobila. Během dneška cena vystoupila až na rekordních 5240 dolarů, oproti středě si připisovala více než osm procent, informovala agentura Reuters. V září se cena bitcoinu dostala pod 4000 dolarů, což byla reakce na zprávu, že Čína nařídila tamním kryptoměnovým burzám zastavit obchodování. V poslední době se však objevily spekulace o zrušení tohoto nařízení. Podle serveru Cryptocoinnews.com je pravděpodobné, že obchodování s bitcoiny v Číně bude obnoveno za přísnější regulace. „Spekulanti jsou ohledně hodnoty bitcoinu optimističtí, protože očekávají návrat Číny mezi světové kryptoměnové trhy,“ sdělil serveru CNBC šéf kryptoměnové burzy Gatecoin Aurelien Menant.

Bitcoin je zpět ve formě, poprvé se dostal nad 5000 dolarů

SDÍLET
sinfin.digital