Den ve 30 vteřinách: Vnitro bude kvůli ztraceným průkazům školit komise, úředník bydlí u Václaváku za 1500 měsíčně

ČTK, Info.cz, vkr

Ministerstvo vnitra před volbami urychleně proškolí volební komise, aby poznaly platný volební průkaz. Vnitro to uvedlo poté, co přiznalo, že se mu od roku 2014 ztratilo již pět tisíc těchto tiskopisů. Reportéři Českého rozhlasu mezitím zjistili, že šéf Finanční správy Martin Janeček platí za svůj byt u Václavského náměstí necelé tři tisíce korun. Státní úředník s platem okolo 150 tisíc má byt údajně jako benefit, jeho zaměstnavatel mu tak z již takto nízkého nájmu ještě polovinu platí. Co dalšího se dnes děje v České republice a za jejími hranicemi?

Ztracené voličské průkazy: Ministerstvo proškolí komise, aby poznaly falešné dokumenty

Proškolíme komise, aby poznaly falešné voličské průkazy, přiznává poté, co se mu ztratily tisíce těchto tiskopisů, ministerstvo vnitra. To po dnešní vynucené aktualizaci dokumentu ztracených listin přiznalo, že v seznamu čítajícím pět tisíc ztracených tiskopisů jsou zahrnuty všechny ztracené průkazy již od roku 2014. Vnitro dodalo, že na ztracených průkazech chybělo razítko, pokud se někomu dostaly do ruky, daly se tedy padělat. Ministerstvo se proto rozhodlo znovu upozornit krajské úřady, aby lépe proškolily členy volebních komisí, kteří budou průkazy kontrolovat. Většina z těch, které redakce INFO.CZ ve středu oslovila, totiž netušila, že by měli zkoumat i pravost dokumentů.

Záhada ztracených voličských průkazů. Vnitro kvůli nim na poslední chvíli proškolí volební komise

ČRo: Šéf Finanční správy platí za byt v Praze 1500 měsíčně, není mezi úředníky jediný

Garsonka v centru Prahy v blízkosti Václavského náměstí za necelé tři tisíce korun? Právě v takovém bytě bydlí šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček. A polovinu už tak nízkého nájmu mu navíc hradí zaměstnavatel. Na pozoruhodně nízké ceny služebních bytů některých státních zaměstnanců poukázal Český rozhlas - Radiožurnál. Jeho reportéři se odkazují na smlouvy získané podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Janeček patřil podle údajů zveřejněných loni Mladou frontou Dnes k nejlépe placeným státním zaměstnancům. Měsíčně pobíral včetně odměn a náhrad 150 tisíc korun.

FAU podala trestní oznámení kvůli zajišťovacím příkazům. Firmu prý chtěl Babiš záměrně zničit

Španělsko se připravuje na možné převzetí kontroly nad autonomním Katalánskem

Španělská vláda dnes oznámila, že v sobotu zahájí kroky k obnovení ústavního pořádku v Katalánsku. Hodlá totiž aktivovat článek 155 španělské ústavy, který umožňuje Madridu po schválení Senátem převzít kontrolu nad autonomním regionem Španělska, pokud správa regionu porušuje španělskou ústavu. Španělská vláda prohlášením reagovala na dnešní dopis katalánského premiéra Carlese Puigdemonta, který pohrozil vyhlášením nezávislosti Katalánska, pokud se Madrid bude bránit dialogu a bude pokračovat v "represích" vůči Katalánsku. Puigdemont měl do dneška obnovit v Katalánsku stav, který nebude odporovat ústavě. Lhůtu dostal poté, co minulé úterý podepsal deklaraci o nezávislosti, kterou ale okamžitě pozastavil, aby umožnil dialog s Madridem.

Irák vydal zatykač na viceprezidenta Kurdistánu, z Kirkúku uprchlo 100 tisíc lidí

Soud v Bagdádu vydal zatykač na viceprezidenta autonomního Kurdistánu Kosrata Rasúla kvůli jeho údajným urážlivým výrokům na adresu irácké armády, informovala agentura AP. Ta zároveň dodala, že pokud viceprezident neopustí autonomii, jeho zatčení je nepravděpodobné. Soud v Bagdádu totiž nedisponuje prostředky, jak své rozhodnutí v autonomii prosadit. Zatykač přišel v kontextu obsazení města Kirkúk iráckou armádou. Kurdové uvedli, že z města kvůli tomu uprchlo již asi 100.000 Kurdů. Většina z nich zamířila do metropole autonomního Kurdistánu Irbílu a do Sulajmáníje.

Ideologie čínského prezidenta bude zřejmě ve stanovách komunistické strany

Ideologie nejspíše přejde do stanov. Politickou ideologii čínského prezidenta Si Ťin-pchinga totiž vyzdvihlo ve čtvrtek hned několik představitelů sedmičlenného stálého výboru politbyra Komunistické strany Číny, kteří rozhodují o dění v zemi. To je podle agentury Reuters důkaz o tom, že Si Ťin-pchingovy myšlenky budou na nynějším sjezdu čínských komunistů vepsány do stanov strany. To je výsada, která zatím patří pouze dvěma čínským komunistickým vůdcům, a to Mao Ce-tungovi a Teng Siao-pchingovi. Analytici očekávají, že prezident si na sjezdu upevní svou moc; mimo jiné tím, že do významných funkcí prosadí své spojence. Důkazem prezidentovi autority by podle politologů bylo i to, kdyby se jeho myšlenky staly součástí stranických stanov.

Slalomářka Hilgertová končí ve 49 letech profesionální kariéru, dál bude jezdit na závody

Dvojnásobná olympijská vítězka ve vodním slalomu Štěpánka Hilgertová končí v 49 letech profesionální kariéru. Na konci října jí vyprší pracovní poměr v Dukle a dál se chce závodům věnovat jen na amatérské úrovni, uvedla sportovkyně v rozhovoru pro web Českého olympijského výboru. Od listopadu začne Hilgertová pracovat v České národní bance v odboru vzdělávacích a společenských akcí a trénovat bude jako amatérka. "Přesto bych to nechtěla prezentovat jako konec kariéry, i když to z určitého úhlu pohledu asi konec kariéry je," řekla serveru czechteam.info. Jestli bude na jaře závodit, zatím sama neví. "Za půl roku uvidíme. Záležet bude na tom, jestli budu mít mezi brankami dobrý pocit a v hlavě chuť postavit se na start, a pak prostě do závodů nastoupím," řekla.

 

SDÍLET
sinfin.digital