Den ve 30 vteřinách: Zeman pověří Babiše příští týden, lidovci a ČSSD se chystají do opozice

ČTK, adk

Prezident Miloš Zeman pověří předsedu hnutí ANO Andreje Babiše jednáním o nové vládě. Na schůzce v Lánech mu řekl, že tak učiní příští týden. Naopak další dvě vládní strany, ČSSD a KDU-ČSL, se připravují na odchod do opozice. Co dalšího důležitého se dnes děje?

Zeman pověří Babiše jednáním o nové vládě příští týden

Prezident Miloš Zeman pověří předsedu hnutí ANO Andreje Babiše vyjednáváním o nové vládě příští týden. Babiš to řekl po schůzce se Zemanem na zámku v Lánech. Jednání podle Babiše potrvají do doby, než bude zvoleno nové vedení Sněmovny. Ve chvíli, kdy bude mít Sněmovna vedení, očekává Babiš, že bude pověřen sestavením vlády.

Zeman pověří Babiše jednáním o vládě příští týden, Faltýnek v ní nebude

Hledání koalice: lidovci se připravují na opoziční roli, nakročeno k ní má i ČSSD

Vládní angažmá KDU-ČSL není na pořadu dne a strana se připravuje na opoziční roli. Novinářům to během jednání vlády řekl vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Připomněl, že vítězné hnutí ANO i prezident Miloš Zeman trvají na nominaci předsedy ANO Andreje Babiše na premiéra. Pro lidovce je ale účast KDU-ČSL ve vládě vedené obviněným premiérem vyloučená. Do opozice má nakročeno také ČSSD. Bělobrádek zároveň pro Novinky.cz přiznal, že je kvůli slabému volebnímu výsledku ochotný dát funkci k dispozici.

Konec veterináře od lidovců je na spadnutí. Bělobrádek dá funkci k dispozici

Sobotkova vláda formálně znovu schválila rozpočet, další činnost omezí na minimum

Vláda už po dnešku nebude schvalovat zákony, projednávat bude jen neodkladné záležitosti, evropskou agendu a materiály související se zahraniční politikou a bezpečnostní situací, řekl po dnešním jednání kabinetu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Demisi současný kabinet podá den po skončení ustavující schůze nové Sněmovny na mimořádném jednání v souladu s Ústavou a ústavními zvyklostmi. Vláda zároveň potvrdila, že nově zvolené Poslanecké sněmovně předloží schválený návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 50 miliard korun.

Vláda si zve na kobereček šéfa finanční správy Janečka kvůli zajišťovacím příkazům

Za odkup vepřína v Letech stát zaplatí 450 milionů korun

Za odkoupení vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy, stát zaplatí zhruba 450 milionů včetně daně z přidané hodnoty. Smlouvu o odkupu dnes odtajnila vláda. Koupi schválila už v srpnu. Smlouva s firmou AGPI, která vepřín provozuje, by měla být podepsána v nejbližší době, řekl po jednání vlády ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Ministr financí Ivan Pilný (ANO) schválenou částku kritizoval jako nepřiměřenou.

Temný případ slovenské historie: policie zadržela exministra. Je podezřelý, že si objednal vraždu

Začalo opakování procesu s Rathem

Bývalý středočeský hejtman David Rath podal při dnešním zahájení procesu námitku podjatosti proti předsedovi trestního senátu Robertu Pacovskému. Podle Ratha nemůže rozhodovat nestranně. Námitkou chce dosáhnout výměny soudce. Krajský soud v Praze v červenci 2015 Rathovi uložil 8,5 roku vězení za přijímání úplatků v souvislosti s manipulováním veřejných zakázek v regionu. Rozsudek však zrušil odvolací soud, a tak se podřízený soud k případu vrátil.

ŽIVĚ: „S chutí byste mi dali trest smrti.“ Rath se znovu objevil před soudem a pálí na všechny strany

Kellnerova nadace nemá povolení, místo školy bude po hotelu Praha galerie a hřiště

Na části pozemku po bývalém hotelu Praha bude místo základní školy a osmiletého gymnázia Open Gate II venkovní galerie. Rodinná nadace nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a jeho manželky Renáty po dvou a půl letech stále nemá všechna povolení potřebná pro zahájení stavby. Proti záměru jde podle nadace i vládní strategie rozvoje středního školství, která omezuje možnost vzniku nových soukromých gymnázií. Nadace The Kellner Family Foundation to uvedla v tiskové zprávě. Podle ministerstva školství se omezení netýká jen soukromých gymnázií, ale všech víceletých.

Místo školy vznikne na pozemku po hotelu Praha galerie a hřiště. Kellnerova nadace nezískala potřebná povolení

SDÍLET
sinfin.digital