„Doba dřevěná“ v nábytkářství skončila. Potřebujeme vyvinout úplně nový materiál, les už není nekonečnou zásobárnou, varuje Lukeš

Nábytkáři v celé střední Evropě hlásí problémy se dřevem. Kůrovcová kalamita a další vlivy spojené s klimatickou změnou začínají vést k nedostatku kvalitního dřeva, včetně toho, ze kterého se vyrábí nábytek. Od výrobců zaznívá, že nechtějí strašit, že dřevěný stůl nebo skříň budou už brzy výsadou bohatých, jedna věc je ale podle nich jistá. „Způsob pěstování dřeva a jeho zpracování tak, jak jsme ho znali v minulých desítkách let, se musí radikálně změnit,“ vystihuje to v rozhovoru pro INFO.CZ tajemník Asociace českých nábytkářů Tomáš Lukeš.

O nedostatku dřeva pro nábytkářství dnes píší média v Rakousku, Německu i dalších státech EU. Jak dalece se stejný problém týká i Česka?

My se nyní v pandemii potýkáme nejen s nedostatkem dřeva, ale i jiných důležitých komponent a materiálů pro výrobu nábytku. Ale ano, i my, stejně jako jiní nábytkáři v celé Evropě, opravdu pociťujeme, že dřevo začíná chybět. A do budoucna to bude určitě ještě horší.

Proč? Laická představa je taková, že kvůli sérii kůrovcových kalamit ve střední Evropě i jinde ve skladech leží miliony kubíků dřeva, které jenom čeká na zpracování…

Dřevo napadené kůrovcem není pro výrobu nábytku vhodné. Nemůžete jen tak vzít kůrovcový strom a vyrobit z něj stůl nebo židle. To prostě nejde. Kůrovcové dřevo není vhodné dokonce ani k výrobě dřevotřísky. Možnosti jeho využití v nábytkářství jsou takřka nulové.

Podle vás tedy kůrovcová kalamita nábytkářům spíš ublížila než pomohla?

Jednoznačně. Z lesů zmizelo v ohromném množství dřevo, které je pro nás nepoužitelné a dá se využít pouze jako vláknina. Kvůli kůrovcovým těžbám v posledních letech, které doslova zdecimovaly tisíce hektarů lesů, se prakticky zastavily záměrné těžby. A bude trvat ještě dlouho, než se lesy teoreticky obnoví natolik, aby se v nich mohlo běžně lesnicky hospodařit, a tedy hromadně těžit dřevo podle běžných hospodářských plánů. 

Co to konkrétně znamená? Bude se dřevo dovážet a jeho cena poroste?

Částečně se bude určitě nedostatek suroviny řešit dovozem třeba z Polska nebo pobaltských států, které zatím nebyly kůrovcovou kalamitou zasaženy tak jako střední Evropa. Dřevo se odtud do Česka dováží už dnes. O rostoucích cenách kvůli dovozu bych zatím nechtěl spekulovat, to je spíš otázka budoucnosti. V dlouhodobém výhledu ale stejně není dovoz žádným definitivním řešením.

Proč? Není možné překlenout dovozem dobu než se české lesy, zdecimované kůrovcem, alespoň částečně obnoví?

Kůrovec není jediným problémem českých a vůbec evropských lesů. Kůrovcové kalamity jsou jen jedním z důsledků, které provázejí klimatickou změnu a které mění druhovou skladbu evropských lesních porostů a jejich odolnost vůči škůdcům. Škůdci a různé nemoci dnes až na výjimky trápí prakticky všechny druhy stromů, i těch listnatých, nejde zdaleka jen o případ smrků a lýkožrouta smrkového.

Myslím, že bude nutné, a je to velká technologická výzva, vyvinout úplně nový nebo modifikovaný materiál, využitelný k průmyslové výrobě nábytku.

sinfin.digital