Hrozbou pro nás není síla Ruska nebo Číny, ale naše slabost. Západ se drolí, varuje Zaorálek

Exministr zahraničí, dlouholetý poslanec a vlivný sociální demokrat Lubomír Zaorálek je přesvědčený, že by nás nikdo zvenčí nerozkládal a neohrožoval, pokud bychom se nedrolili jako společnost my sami. Význam skutečností, které popisuje aktuální zpráva BIS, je podle něj menší, než si představujeme. „Hlavní chyba je v nás samých. My sami jsme sobě největší hrozbou a největším nepřítelem,“ nepochybuje Zaorálek. Vadí mu představa, že nás tady někdo „dokonalý“ – v tomto případě Rusko – nějak ohrožuje. „Není to tak, i oni sami mají velké problémy a zdaleka není pravda, že jsou akce jejich tajných služeb tak úspěšné, jak se nám to jeví,“ říká Zaorálek v rozhovoru pro INFO.CZ. Mluví též o výpadech prezidenta Zemana vůči ministru Petříčkovi nebo zadržení českých aktivistů na Slovensku, což teoreticky mohlo zatížit vzájemné vztahy obou zemí.

Údiv a kritiku vyvolalo rozhodnutí soudu na Slovensku poslat do vazby 12 aktivistů včetně dvou Čechů kvůli tomu, že vyvěsili transparent na těžební věži dolu Nováky. Hrozí jim několikaleté tresty. Jak celou kauzu vnímáte vy?

Hned jak jsem se to dozvěděl, kontaktoval jsem našeho ministra zahraničí. V danou chvíli nešlo o to nad situací meditovat, bylo třeba jednat. Naštěstí se ukázalo, že ještě předtím, než cokoli začal podnikat náš ministr, zasáhl slovenský prokurátor a všichni byli z vazby propuštěni.

Než se tak stalo, co jste měl v plánu panu ministrovi říct?

Přestože si uvědomuju, že jde o složitou otázku, a respektuju rozdělení soudní a výkonné moci, myslím, že bylo uvalení vazby natolik za hranou, že jsem si uměl představit nějaký apel. Pokud se dva čeští aktivisté ocitnou na Slovensku ve vazbě za to, že někde vyvěsili transparent, těžko by se to chápalo. Je to věc, která popírá vše, oč jsme v československých vztazích usilovali. Jsem proto rád, že se to vyřešilo takto rychle a tudíž si to nemusíme se slovenskou stranou jakkoli vyjasňovat.

A pokud jde o stav životního prostředí samotného?

Obecně je samozřejmě pravda, že stav životního prostředí je jedním z Damoklových mečů, který nad námi visí. A je znepokojivé, že to v celé řadě zemí není vnímáno jako zásadní věc. Až se tak stane, může být už pozdě. Co mě na tom zaráží, je ten fakt, že by mě ještě před několika lety nenapadlo, že v momentě, kdy budeme mít tolik informací o tom, co se s naší planetou děje, tak že se nedokážeme sjednotit a efektivně jednat. Je udivující, že se politici nejen v rámci jedné země, ale také na mezinárodní úrovni, nedokážou shodnout, že jde o věc první důležitosti. A že tomu tudíž musíme podřídit vše.

Okno do katastrofy: Hladina oceánů stoupne o metry, do pohybu se dají masy lidí, říká klimatolog

sinfin.digital