Rusové a Číňané v Česku vedou hybridní válku skrytou za diplomacii. A politici jim nahrávají

ČTK, lup

03. 12. 2018 • 11:40

BIS a Vojenské zpravodajství zveřejnily výroční zprávy za rok 2017. Vyplývá z nich řada alarmujících zjištění. Česko ve světle těchto zpráv představuje terč ruské a čínské špionáže. To samo o sobě není nic nového, ovšem obě velmoci loni vyvíjely zvýšenou aktivitu a maskovaly své snahy za diplomacii. A lehkomyslný přístup části české politické scény jim v tom umetal cestu.

Rusko

Ústředním rizikem pro Česko zůstávají aktivity Ruska. To podle BIS při své zpravodajské činnosti těží z velké diplomatické mise v Praze i lehkovážného přístupu politiků a státních zaměstnanců k interním informacím.

Rusko se podle BIS v Česku orientuje zejména na vlivové operace a vědomé i nevědomé vytěžování českých zdrojů. "Pokračoval ruský extenzivní přístup k využívání nedeklarovaných zpravodajských důstojníků využívajících diplomatického krytí," uvedla BIS.

Češi při styku s ruskými diplomaty čelí hrozbě nevědomého kontaktu se zpravodajským důstojníkem, což představuje riziko při spojení s "lehkovážným přístupem českých občanů, zejména politiků a státních zaměstnanců, k neutajovaným, ale interním, neveřejným informacím".

5154023:article:true:true:true

Do hybridní strategie Moskvy zapadá i využití dezinformačních webů, které do tuzemského veřejného prostoru zhusta šíří lži a polopravdy s cílem změnit vyznění konkrétních událostí, očernit některé z jejích aktérů nebo podrývat důvěru v tradiční média a instituce. Čáct české politické reprezentace jim v této snaze doslova otevírá dveře, když dezinformace aktivně sdílí a šíří. BIS zdůrazňuje, že za těmito weby stojí většinou stojí Češi a slouží jen jako kouřová clona.

BIS považuje prokremelskou orientaci části politického spektra za problematickou. Konstatuje, že tradiční krajní pravice a levice jsou v Česku na ústupu, ovšem poptávka po rychlých a radikálních řešeních dává o to větší prostor „ryzím pragmatikům“, kteří v politice sledují především osobní cíle a voličům se podbízejí. Zpráva popisuje loňskou změnu původně protiimigračních hnutí v protivládní.

Čína

V Česku loni výrazně vzrostla intenzita činnosti čínských zpravodajců působících pod diplomatickým krytím. Nátlakové metody k prosazování čínských zájmů však využívali i kariérní diplomaté, upozorňuje kontrarozvědka. Čínský přístup je z toho důvodu podobně hybridní jako v případě Ruska.

Čína se podle BIS snaží prostřednictvím "českých entit" narušit jednotnou politiku Evropské unie. Zpravodajsky Číňané cílí na české silové resorty a klíčové sektory, jako jsou energetika, telekomunikace, finance, logistika, zdravotnictví a špičkové technologie. Věnují se také ekonomické a vědeckotechnické špionáži.

Čína se podle BIS v loňském roce méně soustředila na ovlivňování, naopak více aktivit směřovala do zpravodajského pronikání. "V roce 2017 BIS nezaznamenala posilování čínských zpravodajských kapacit v rámci diplomatické mise v ČR. Výrazně však vzrostla intenzita zpravodajské činnosti čínských zpravodajců působících v ČR pod diplomatickým krytím a zpravodajská činnost proti českým cílům vedená z Číny," uvádí zpráva.

3586155:article:true:true:true

Kyberútoky

Podobně jako dezinformace využívají cizí mocnosti stále víc i kyberútoky. Aktivita vojensky významných států loni na tomto poli rostla, jak ve výroční zprávě uvádí Vojenské zpravodajství. Zpravodajci zároveň napsali, že s rozvojem informačních technologií pokračoval informační chaos ve veřejném prostoru a roli tradičních médií přebírají sociální sítě a alternativní zdroje informací. 

Nejvýraznějším případem kyberšpionáže v Česku byl loni podle BIS dlouhodobý útok na poštu ministerstva zahraničních věcí. Na resort směřoval i další útok, u kterého je z dostupných informací zřejmé, že byl součástí hackerských kampaní s původem v Rusku. INFO.CZ o kyberútocích na MZV v minulosti jako první informovalo, tehdejší šéf tuzemské diplomacie Lubomír Zaorálek je svého času v rozhovoru pro náš web označil za invazi.

Při nejrozsáhlejším útoku hackeři systém narušili nejpozději začátkem roku 2016 a do odhalení o rok později měli přístup ke 150 schránkám zaměstnanců, odkud kopírovali e-maily včetně příloh. Získali tak údaje vhodné pro další útoky a seznam možných cílů napříč státními institucemi, uvádí BIS.

Na Černínský palác směřoval i útok, při kterém se hackeři od prosince 2016 snažili uhádnout přístupové údaje do několika set schránek "hrubou silou". "Z veškerých učiněných zjištění je zřejmé, že se jednalo o kyberšpionážní kampaně Turla pocházející od ruské zpravodajské služby FSB a APT28/Sofacy, která se připisuje ruské vojenské zpravodajské službě GRU," konstatovala BIS. Oba incidenty na MZV spolu zřejmě nesouvisely.

Hedvábná stezka

Vojenské zpravodajství rovněž upozorňuje na riziko schované za čínskou iniciativou Nové hedvábné stezky. Tu v Česku hlasitě obhajuje především prezident Miloš Zeman, ovšem podle zpravodajců do budoucna představuje zdroj obav pro celou Evropskou unii.

Čína projevovala podle zpravodajců v roce 2017 snahu stát se jedním z neopominutelných globálních aktérů. Její komunistická strana se snažila o těsnější propojení s ozbrojenými silami a zavázala se, že do roku 2050 vybuduje moderní armádu světové úrovně.

INFOGRAFIKA: Nová Hedvábná stezka

Blízký východ

BIS loni evidovala 11 případů, kdy se do bojů na Blízkém východě zapojili lidé s vazbami na Českou republiku jako příslušníci teroristických organizací. Oproti předchozímu období je to nárůst. Dva z nich byli čeští občané.

Vojenské zpravodajství loni nezaznamenalo žádnou hrozbu teroristického útoku proti cílům spojeným se zabezpečením obrany Česka.

4881296:article:false:false:true

SDÍLET