Jiří Hub: Firmy posilují svá IT oddělení a sehnat odborníky je čím dál těžší

Prezentace klienta

Společnost Asseco Solutions vloni oslavila své třicátiny. Její ERP systémy HELIOS postupně ovládly třetinu tuzemského trhu a firmě se daří i na Slovensku. V čele firmy stojí Jiří Hub, který ve firmě působí téměř od jejího počátku. Začínal během vysokoškolských studií a postupně se vypracoval až do pozice výkonného ředitele a předsedy představenstva Asseco Solutions.

Mezi vaše klienty patří jak společnosti ze soukromé sféry, tak realizujete i zakázky pro státní správu. Můžete nám některý z projektů blíže představit?

S ohledem na záběr našich produktů – zasahujeme od menších či středně velkých firem až po velké nadnárodní společnosti a v menší míře obsluhujeme i veřejnou správu – je naše nabídka velice pestrá. V podstatě jsme schopni s využitím naší široké partnerské sítě nabídnout jakoukoli podnikovou agendu ve výše uvedeném smyslu ERP. Naší výhodou je jistě více než 30letá zkušenost a 15 000 zákazníků za námi. Ti nám dávají podněty a příležitost být na trhu leaderem a dále se rozvíjet.

Doba „covidová“ se podepsala na byznysu ve všech odvětvích. Jak u vás?

Nejistotou. A především zcela nepředvídatelnými reakcemi. Rozhodně nás všechny naučila se rychle rozhodovat podle aktuální situace, a nepřeceňovat ji. Nicméně jak českému, tak i světovému IT sektoru se daří dobře a ani my si nemůžeme stěžovat. Naše firma funguje na trhu B2B, produkujeme byznysové aplikace pro firmy, trh firem prostě musí fungovat dále. Tato doba však měla různý vliv na různé segmenty trhu. Zatímco trh menších a středně velkých firem (SME) se jen na počátku lehce zbrzdil a teď jede docela silně dál, trh velkých firem (Enterprise) funguje v určité nejistotě dodnes. Trh veřejné správy se v podstatě uchýlil k zimnímu spánku, ze kterého se ještě neprobudil.

Vaše společnost působí kromě České republiky také na Slovensku, v Maďarsku, Německu, Rakousku a Švýcarsku. Jaký vliv má/měla korona krize na ně?

Řekl bych, že dopad byl všude obdobný. Možná se jednotlivé trhy lišily především vládními opatřeními, obecně se ale dá říct, že se trhy adaptovaly relativně rychle. V německy mluvících zemích jsme přešli na systém maximálních home office a zejména v Německu tento model trh přijal v podstatě okamžitě. Ovšem na tomto trhu je vcelku běžné, že co proběhne ze strany vlády jako doporučení, je firmami bez otálení přijato. Na slovenském trhu přispívá ještě trochu k nejistotě také ne příliš stabilní politická situace. Všechny tyto trhy však již v současnosti běží v relativně ustáleném modu.

Sehnat odborníky v oblasti IT je na trhu práce čím dál těžší. Jak se to daří vám?

Nebudu lhát, velmi těžko. Český trh dlouhodobě trpí nejnižší mírou nezaměstnanosti v celé Evropské unii a vede tento žebříček v podstatě nepřetržitě více než dva roky. Doba covidová tomuto samozřejmě také moc nepřidala. Firmy začaly posilovat svá IT oddělení a my se tak o IT odborníky nepřetahujeme již jen s firmami z oboru, ale v podstatě se všemi. Nejistota trhu také zapříčinila, že se pracovní síla na trhu méně pohybuje. Soustředíme se pak hlavně na to, abychom našim budoucím kolegům ukázali, do jaké firmy se chystají. Především jaká je naše firemní kultura, jak se o naše pracovníky staráme, jaká je nabídka našich benefitů, jak pracovníkům, kteří u nás pracují dlouho, nabízíme nové pozice apod.

Letošní rok už je skoro u konce. Jaké máte plány a co zajímavého vás čeká v roce 2022?

Obávám se, že první, co nás čeká, je opět covidová nejistota. S tím zcela jistě do nového roku vykročíme. Na druhou stranu je tu covid již s námi třetím rokem, a tak si nemyslím, že by nás měl ještě nějak zásadně překvapit. Prostě trh bude nejistý a my i naši zákazníci s tím budeme muset nadále umět pracovat. Počítáme, že se trh podnikových informačních systémů vrátí ke standardnímu růstu v celé své šíři, včetně veřejné správy. My, v Asseco Solutions, budeme nadále pracovat na inovacích pro naše zákazníky. Soustředíme se právě především na novou cloudovou platformu pro naše produkty, umělou inteligenci a machine learning.


sinfin.digital