Karel Havlíček přestavěl v Krumlově památník na bydlení. „Pod okny“ mu mezitím vypukla válka v místní buňce ANO

První místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček koupil a zrekonstruoval v Českém Krumlově bývalý památník bitvy národů u Lipska. Nyní v něm s rodinou tráví víkendy. Paradoxně přímo pod Havlíčkovými okny přitom v krumlovském ANO začala nepsaná válka, jejíž důsledky zcela změnily letité poměry na místní radnici. A mimo jiné také ukázaly, že hnutí pod vedením Andreje Babiše už zdaleka není tak jednotné, jak by se mohlo zdát.

Fakt, že Karel Havlíček tráví značnou část času v Českém Krumlově, je patrný i z jeho televizních vystoupení. Už méně se ale ví, že manželé Havlíčkovi si k víkendovému bydlení a relaxaci v jednom z nekrásnějších historických měst v Česku vybrali poměrně unikátní lokalitu.

Už v roce 2010 koupili od Lesů ČR takzvaný Ptačí hrádek, což byl původně schwarzenberský památník na oslavu vítězství spojeneckých vojsk nad Napoleonem Bonapartem v bitvě u Lipska roku 1813. Spojeným vojskům Pruska, Švédska a Rakouska totiž tehdy velel maršál Karel Filip ze Schwarzenbergu.

Schwarzenbergové ale památník nikdy úplně nedokončili, stavba začala chátrat a po sametové revoluci připadla do majetku Lesů ČR. A právě od nich ho v běžném výběrovém řízení (město o něj nemělo zájem) koupili manželé Havlíčkovi.

Ptačí hrádek v Českém Krumlově. Památník Karla Filipa ze Schwarzenbergu je již několik let v majetku rodiny Havlíčkových. Zdroj: Jiří Kopal

Dnes je památník, umístěný v lese jen několik set metrů od zahrady krumlovského zámku, vkusně zrekonstruovaný i k bydlení, hlavně je v něm ale architektonický ateliér. I když dovnitř se z pochopitelných důvodů nesmí, vede k němu i běžná turistická trasa s ukazateli. Duší projektu byla podle dostupných zdrojů manželka Karla Havlíčka Lenka, povoláním architektka.

Fakt, že Ptačí hrádek rekonstruovali právě Havlíčkovi, není nijak tajný, o rekonstrukci se píše i na Wikipedii, přesto o tom, kdo v hrádku bydlí, nevědí ani někteří Krumlováci, natož Jihočeši.

Válka v podzámčí

Pikantní je ale úplně jiná věc. Paradoxně právě ve městě, ve kterém tráví značnou část svého volného času první místopředseda ANO, vypukla mezi členy hnutí nepsaná válka. A to taková, že zasahuje doslova celý Krumlov.

sinfin.digital