Legenda o hrdinném lipenském potápěči padla. Jeho útěk byl řízenou akcí StB

Záhada českého potápěče, který měl těsně před sametovou revolucí podplavat Lipno a za dramatických okolností utéct do Rakouska, má konečně své rozuzlení. Hrdinský čin, o kterém ve své době psala nejen rakouská, ale i světová média, byl ve skutečnosti kompletně zinscenovaný Státní bezpečností. Z materiálů, které se INFO.CZ podařilo získat, vyplývá, že komunistická rozvědka potápěče na jeho fingovaný útěk připravovala celé čtyři roky.

INFO.CZ už loni v prosinci psalo o 30letém výročí neuvěřitelného výkonu, které ve své době vzbudil pozornost i za hranicemi. Rakouský sedlák Johann Hörschläger potkal ráno 25. září 1989 na rakouské straně Lipna muže kráčejícího lesem v potápěčském obleku. Muž byl prokřehlý, unavený, lámanou němčinou vyprávěl, že se mu podařilo pod vodou překonat ostře střeženou hranici a dostat se do Rakouska. O den později už o tajemném potápěči psaly všechny rakouské noviny.

„Český novinář si došnorchloval pro svobodu,“ uvedl například linecký deník Neues Volksblatt. Neuvěřitelný příběh se objevil i v mnoha dalších rakouských a evropských médiích a to s legendou o tom, že se jednalo o novináře Josefa Faltu (nar. 1958), který byl ve vlasti perzekvovaný, měl potíže v zaměstnání, komunisté mu dokonce odebrali pas. A proto se rozhodl vybojovat si svobodu dobrodružným útěkem pod hladinou lipenské přehrady.

sinfin.digital