Nejdřív verdikt, až pak hledání argumentů. Dvojice rychlých procesů ukázala strach Putinova režimu z historie

Na konci prosince se v Rusku konaly dva soudy, které jen potvrdily hlubokou změnu, jež nastala v ruské historické politice. Až doposud lidé, kteří dokumentovali zločiny komunismu, čelili obstrukcím. Nyní za zveřejňování faktů přicházejí tvrdé soudy.

Případ Jurije Dmitrijeva, kterému byl zpřísněn trest za údajnou výrobu pedofilní pornografie a nedovolené ozbrojování z třinácti na patnáct let, šokoval nejen svojí absurditou s absencí důkazů, ale i brutalitou. Historik byl dvakrát zproštěn obvinění z výroby pedofilního porna, zatímco obvinění z nedovoleného ozbrojování stálo na nálezu rezavých fragmentů lovecké pušky. Pro pětašedesátiletého učence se jedná prakticky o doživotí. Nepomohla mu přitom logická obhajoba (jednalo se z celkového počtu šesti set fotografií o méně než deset fotek, navíc nikde nešířených, se zjevným cílem zaznamenání zdravotního stavu), ani protesty z Ruska či ze zahraničí.

Druhý případ, neméně významný, zarezonoval i v Česku. Týkal se Mezinárodního Memorialu - sdružení, které se (podobně jako Dmitrijev) zabývá monitoringem stalinských represí. Nedělá tak nic jiného, než že dokumentuje zločiny, které páchali jedni sovětští občané na druhých. I to ale v současné situaci, kdy se archivy represí zavírají s ohledem na potomky příslušníků tajné policie, stačí k tomu, aby byla organizace rozpuštěna. Nic nepomohly přímluvy (mezi jinými) od Michaila Gorbačova, natož dopisy ze zahraničí. Rozsudek byl stejně vynesen.

Jestliže u Dmitrijeva překvapila brutalita rozsudku, v případě Memorialu šlo spíše o rychlost jeho vynesení. Zatímco obvykle se čtou v takových případech rozsudky několik dní, nyní došlo k velmi rychlému závěru. Nabízí se tak vysvětlení, že hlavním úkolem bylo ukončit proces ještě před nadcházejícím volnem, i když se dá očekávat vlna nevole. Její dopad ovšem bude jen omezený. Kromě opozičních novin typu Novaja gazeta podobné případy dostávají jen velmi omezený prostor, pokud vůbec nějaký. Tomu odpovídají i průzkumy veřejného mínění, podle kterých jen třicet procent Rusů ví o činnosti Memorialu. Nedalo se tak čekat, že by zrovna jeho zavření vyhnalo lidi do ulic. Přesto politické vedení státu nechtěnou publicitu minimalizovalo - i omezené protesty budou takto překryty novoročním jucháním v televizi.


sinfin.digital