Nešpor: pivní pupek je v pandemii nevýhoda

Pandemie koronaviru značně zvedla zájem lidí o léčbu závislosti na alkoholu. Pro INFO.CZ to konstatoval primář Psychiatrické léčebny v Červeném Dvoře Jiří Dvořáček. Tato léčebna je podle něj natolik vytížená, že nové pacienty objednává nejdříve na duben. Může za vysoký zájem možný nárůst spotřeby alkoholu v čase epidemie, nebo výjimečná situace dovedla některé alkoholiky k rozhodnutí zbavit se závislosti? Primář Dvořáček o tom nechce spekulovat. INFO.CZ proto požádalo o vysvětlení Karla Nešpora, známého českého psychiatra, zaměřeného na léčbu závislostí.

Čím si vy osobně vysvětlujete tak rapidní nárůst zájmu o léčbu alkoholismu? Je to kvůli stresu, který může zvyšovat poptávku po alkoholu a drogách, nebo jsou za tím jiné důvody?

Důvodů bude víc. Asi i stres, ale i to, že lidé si uvědomili, jak je zdraví důležité. Mít v téhle době pivní pupek je velká nevýhoda. Alkohol přispívá k obezitě, a navíc oslabuje imunitu.

Z ryze subjektivního pohledu mi připadá, že nás Čechy ze všech možných opatření proti covidu-19 nejvíc zasáhly zavřené hospody. Jsme podle vás opravdu „národem alkoholiků“, nebo spíše milovníků toho, co bychom mohli nazvat hospodskou kulturou?

Ti, kdo nejvíc křičí, na tom mají většinou finanční zájem. Na jídle hospoda nevydělá tolik jako na alkoholických nápojích. O barmanech a podobně ani nemluvě. Svádět vysokou spotřebu alkoholu na tradici by nebylo fér vůči našim předkům. Spotřeba alkoholu na jednoho obyvatelé byla za první republiky třetinová v porovnání s tou dnešní.

Dobře, ale já mluvím o té české hospodské kultuře. Prostě o potřebě sedět večer s někým u stolu, byť třeba u jednoho piva, a klábosit…

Jednou jsem šel kolem hospody. Ze dveří se vypotácel opilý muž, dovrávoral k zadní straně hospody a tam se posadil na schod. Tohle mi moc kulturní nepřipadá

Překvapilo vás jako dlouholetého bojovníka proti alkoholismu nějak chování Čechů v pandemie, nebo se naopak potvrdil nějaký trend, který jste předpokládal?

Pandemii v Česku zhoršila poživačnost. To se netýká jen alkoholu, ale i toho, že pro někoho je povykování na fotbale hodnota nad všechny ostatní. Následky často nesou i lidé, kteří se chovali rozumně a opatrně. Někdo se vrátil z hospody nebo nočního klubu a nakazil několik lidí ve své rodině. Do statistik se dostala jedna návštěva hospody a pět nákaz v rodině. Jak se ta nákaza dostala do rodiny, o tom statistiky mlčí.

Blatný kupí chyby. Nový ministr nechce mluvit o petici proti Babišovi a „neumí“ číslo R

Je podle vás současná koronavirová krize příležitostí (ať už jakoukoliv) k tomu, aby Češi jako národ změnili svůj vztah k alkoholu? Případně jakým způsobem?

Je to zcela jistě dobrý důvod k tomu, abychom si zdraví víc vážili a chránili ho. K tomu patří i střízlivost.

Mohou podle vás vládní opatření, zejména zavření hospod, přivést více Čechů k alkoholismu (budou víc pít doma), nebo jsou zavřené hospody z hlediska boje proti alkoholové závislosti pozitivní zprávou?

Uplatňují se zde protichůdné vlivy. Spotřebu může snížit nižší dostupnost alkoholu, omezené finanční prostředky a lepší péče o své zdraví. Negativně naopak působí agresivní reklama na alkohol, stres a např. zděděná nebo získaná náklonnost k alkoholu. Dovedu si představit dva sousedy. U jednoho z nich dojde k zvýšení spotřeby alkoholu, kdežto ten druhý přestane alkohol pít úplně.

Ať už je ale vliv pandemie na spotřebu alkoholu jakýkoliv, jedna věc je, jak se zdá, jistá. Roste zájem lidí o léčbu alkoholové závislosti. Měl by na to stát reagovat třeba rozšířením léčebných kapacit?

Není jen jedna léčba, ale řada možností. V našem oboru mluvíme o stupňovité péči. Tím prvním stupněm je svépomoc. Na mém webu najdou zájemci svépomocné materiály pro nejrůznější návykové problémy, dokonce je tam i svépomoc při poruchách spánku nebo při zvládání strachu. Dalším stupněm je účast v svépomocné organizaci, jako jsou Anonymní alkoholici, Anonymní narkomani a Anonymní gambleři. Existuje také organizace pro příbuzné závislých, která se jmenuje Al-Anon. 

Čili když je někdo alkoholik, neznamená to, že musí nutně skončit na měsíc v léčebně?

Ano, dalším stupněm je specializovaná ambulantní léčba a tím dalším pobytové léčení. To nenahrazuje nic z předchozího. Někdo dokončí léčbu v pobytovém zařízení, pak by měl soustavně docházet na setkání Anonymních alkoholiků nebo do ambulance. Zdejší Anonymní alkoholici jsou šikovní a svá setkání v době karantény přesunuli na Skype. Dostupnost léčby je důležitá a stejně důležité je, aby na léčbě závislý člověk aktivně spolupracoval.

K pandemii se už vyjádřila a vyjadřuje celá řada lékařů, někteří z nich kritizují epidemiology nebo vládní protiepidemická opatření. K jakému názoru na řešení pandemie se přikláníte vy?

Pandemie je skutečný, závažný problém. Jestli to někdo popírá, bude to tím, že rozumí epidemiologii asi tak, jako já operacím v mimotělním oběhu.

SDÍLET
sinfin.digital