Nešpor: pivní pupek je v pandemii nevýhoda

Pandemie koronaviru značně zvedla zájem lidí o léčbu závislosti na alkoholu. Pro INFO.CZ to konstatoval primář Psychiatrické léčebny v Červeném Dvoře Jiří Dvořáček. Tato léčebna je podle něj natolik vytížená, že nové pacienty objednává nejdříve na duben. Může za vysoký zájem možný nárůst spotřeby alkoholu v čase epidemie, nebo výjimečná situace dovedla některé alkoholiky k rozhodnutí zbavit se závislosti? Primář Dvořáček o tom nechce spekulovat. INFO.CZ proto požádalo o vysvětlení Karla Nešpora, známého českého psychiatra, zaměřeného na léčbu závislostí.

Čím si vy osobně vysvětlujete tak rapidní nárůst zájmu o léčbu alkoholismu? Je to kvůli stresu, který může zvyšovat poptávku po alkoholu a drogách, nebo jsou za tím jiné důvody?

Důvodů bude víc. Asi i stres, ale i to, že lidé si uvědomili, jak je zdraví důležité. Mít v téhle době pivní pupek je velká nevýhoda. Alkohol přispívá k obezitě, a navíc oslabuje imunitu.

Z ryze subjektivního pohledu mi připadá, že nás Čechy ze všech možných opatření proti covidu-19 nejvíc zasáhly zavřené hospody. Jsme podle vás opravdu „národem alkoholiků“, nebo spíše milovníků toho, co bychom mohli nazvat hospodskou kulturou?

Ti, kdo nejvíc křičí, na tom mají většinou finanční zájem. Na jídle hospoda nevydělá tolik jako na alkoholických nápojích. O barmanech a podobně ani nemluvě. Svádět vysokou spotřebu alkoholu na tradici by nebylo fér vůči našim předkům. Spotřeba alkoholu na jednoho obyvatelé byla za první republiky třetinová v porovnání s tou dnešní.

Dobře, ale já mluvím o té české hospodské kultuře. Prostě o potřebě sedět večer s někým u stolu, byť třeba u jednoho piva, a klábosit…

Jednou jsem šel kolem hospody. Ze dveří se vypotácel opilý muž, dovrávoral k zadní straně hospody a tam se posadil na schod. Tohle mi moc kulturní nepřipadá

Překvapilo vás jako dlouholetého bojovníka proti alkoholismu nějak chování Čechů v pandemie, nebo se naopak potvrdil nějaký trend, který jste předpokládal?

Pandemii v Česku zhoršila poživačnost. To se netýká jen alkoholu, ale i toho, že pro někoho je povykování na fotbale hodnota nad všechny ostatní. Následky často nesou i lidé, kteří se chovali rozumně a opatrně. Někdo se vrátil z hospody nebo nočního klubu a nakazil několik lidí ve své rodině. Do statistik se dostala jedna návštěva hospody a pět nákaz v rodině. Jak se ta nákaza dostala do rodiny, o tom statistiky mlčí.

Blatný kupí chyby. Nový ministr nechce mluvit o petici proti Babišovi a „neumí“ číslo R

sinfin.digital