Odpovědnost za inflaci je naše, připustil guvernér ČNB Michl. Nevyloučil růst sazeb a poukázal na „nebezpečný kruh“

Meziroční inflace v Česku do tří měsíců klesne pod 10 procent, uvedl guvernér ČNB Aleš Michl na přednášce na Vysoké škole ekonomické (VŠE) v Praze. Bankovní rada ČNB podle něj zvažuje, zda ponechá základní úrokovou sazbu stabilní, nebo ji zvýší z aktuální výše sedmi procent.

Trend je zřejmý. Míra meziroční inflace v posledních měsících zřetelně klesá, v dubnu dosáhla 12,7 procenta a dále se bude snižovat. Podle slov guvernéra Aleše Michla v příštích třech měsících pod 10 procent. „Není to vítězství,“ uvedl guvernér během setkání se studenty na VŠE. „Stále budeme mít ve druhé polovině roku inflaci, se kterou se nesmíme smířit, se kterou se nesmíme sžít.“

Vývoj tuzemské meziroční inflace; zdroj: Český statistický úřad

Michl předpokládá návrat inflace k inflačnímu cíli ČNB, tedy k hodnotě okolo dvou procent, během příštího roku. Pomáhat by v tom měla silná měnová politika, která je podle jeho názoru „nejpřísnější za posledních 20 let.“ Michl uvedl, že „úrokové sazby zůstanou po delší dobu vysoké“ a že „silná koruna je pro ekonomiku velmi důležitá.“

Viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová doplnila, že právě silný kurz koruny zpřísňuje měnovou politiku o jeden procentní bod. Podle jejího názoru je měnová politika aktuálně nastavena tak, že je schopna „přetlačit“ i potenciálně zvýšená inflační očekávání. 

Michl naznačil, že bankovní rada ČNB se rozhoduje mezi dvěma možnostmi – hlavní úrokovou sazbu zvýšit, anebo ponechat na současné sedmiprocentní úrovni. Doplnil přitom, že banka může držet svou hlavní sazbu výše, než trh očekává. „Trh první snížení sazeb očekává již příští čtvrtletí, ovšem očekávání trhu ohledně načasování prvního snížení sazeb hodnotíme jako předčasná,“ uvedl guvernér.

sinfin.digital