Paradox ze života ptáků: Popelnice ve městech přetékají jídlem, mláďata havranů ale umírají hladem

Hned k několika zajímavým poznatkům došli vědci v rámci světově unikátního projektu sledování havranů v Českých Budějovicích. Mimo jiné například vyvrátili všeobecně zakořeněnou představu o tom, že pro havrany představuje město kvůli vyhozenému jídlu v popelnicích potravinový ráj. Opak je totiž pravdou. I když popelnice přetékají vyhozeným jídlem, mláďata havranů v mnoha případech hynou hladem.

Důvod zdánlivého paradoxu je však v podstatě prostý. Že lidé nechávají ptákům v popelnicích a na ulicích tuny vyhozeného jídla totiž ještě neznamená, že tyto zbytky jsou zejména pro ptáčata dostatečně výživné. „S trochu nadsázky by se to dalo přirovnat k tomu, jako kdyby malé děti v kojeneckém věku měly jíst pouze dorty. Taková strava by jejich zdraví určitě neprospívala,“ vysvětluje pro INFO.CZ Petr Veselý, ornitolog z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity (JU).

Vědci JU ve spolupráci s centrem Rabenštenská 2020 a českobudějovickým magistrátem už rok detailně monitorují v Českých Budějovicích život jedné z největších havraních kolonií v republice. Havrani jsou monitorováni nejen běžnými pozorovacími metodami, ale i pomocí vysílaček a kamer u některých hnízd. Předběžné výsledky pozorování pak skutečně potvrzují jeden z největších paradoxů, který život černých ptáků ve městě nabízí.

I když jsou popelnice plné jídla a jídlo se někdy válí i vedle košů na ulicích, havrani často zoufale shánějí potravu pro mláďata v polích a loukách za městem. Ani tam jí ale v dostatečné míře nenalézají. „Ptáčata potřebují dostatek bílkovin a výživné stravy, kterou pro ně představují především červy, larvy a různý hmyz,“ popisuje Veselý. Potraviny z bílé mouky nebo mléčné výrobky, které lidé házejí do popelnic, nejsou pro havrany, zejména pro ty mladé, vůbec vhodné. A tak skutečně dochází k tomu, že rodiče zoufale shánějí „mladým do zobáku“ něco výživnějšího než „dorty v popelnicích“. Někdy se ale jedná o marnou snahu, o čem svědčí zvyšující se počet mrtvých mláďat pod hnízdy v centru města.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč se havraní kolonie přemístily navzdory tamní chudé potravě do měst?
  • Proč už havrani v posledních letech neodlétají na zimu do teplejších krajin?
sinfin.digital