„Pokud se nic neudělá, Česká pošta může skončit v insolvenci,“ říká Rakušan. Přesto s výběrem nového ředitele váhá

Česká pošta je ve finančních obtížích. Jak tento týden uvedl ministr vnitra Vít Rakušan, národnímu doručovateli hrozí během letošního roku insolvence. „Pokud se nic neudělá, tak Česká pošta skutečně může skončit v insolvenci. To je pravda,“ řekl ministr. Problémy firmy jsou jak vnější, tak vnitřní – na jedné straně podle senátorů vzniká petice téměř 30 tisíc zaměstnanců za zlepšení pracovních podmínek, na straně druhé na hospodaření pošty tlačí stát i konkurence a letos firmě hrozí rekordní ztráta. Jedinou cestou ven je co nejrychlejší jmenování nového ředitele, který by firmu provedl restrukturalizací. Jenže právě s tím ministr Rakušan váhá a své finální rozhodnutí, kdy má na výběr ze dvou nejlepších kandidátů vzešlých z tendru, opět odkládá – nyní na konec ledna. 

Jde o další odklad řešení situace České pošty, která stále neví, kdo ji provede tolik potřebnou transformací. Jasno mělo být už loni v červnu, kdy se Rakušan „domluvil“ s ředitelem Romanem Knapem na jeho odchodu kvůli (podle Knapových slov náhodné) schůzce s ústřední postavou kauzy Dozimetr Michalem Redlem. Jenže Rakušan nechal nejprve Knapa dokončit rozpracovanou práci do konce září, následně jeho odchod opět odložil až na konec loňského roku. 

Mezitím začalo sice ministerstvo připravovat otevřené výběrové řízení na místo Knapova nástupce a Rakušan sliboval, že jasno bude do Vánoc – jenže i tento termín byl nakonec odložen na konec ledna. 

Jak se nyní ukazuje, čas hraje proti Rakušanovu váhání i proti České poště. Ve firmě totiž podle senátorky Jaromíry Vítkové aktuálně vzniká petice až 27 tisíc zaměstnanců proti současným podmínkám a firma je i pod silným vnějším finančním tlakem. 

Zatímco do roku 2017 totiž byla pošta pohodlně v nižších stamilionech zisku, poslední roky končí v hlubokých ztrátách. Za to sice částečně jistě mohou i vnitřní neefektivity, důvodem jsou však i nedostatečné platby od státu za dodané služby a nová konkurence logistických služeb jako je Zásilkovna, která začala s poštou soupeřit v těch nejziskovějších oblastech. Částečně je pro poštu problém i digitalizace – například současné povinné zřizování datových schránek pro OSVČ pro ni znamená významnou firnanční ztrátu.

Trh s poštovními službami se za poslední roky výrazně proměnil. Důvodem byl covid, nástup e-commerce i digitalizace. Zdroj: Výroční zpráva ČTÚ

„Tím, že se datové schránky povinně zřizují pro všechny podnikatele, se předpokládá, že úbytek tržeb bude v řádu až dvou miliard korun,“ uvedl tento týden na rozpravě v Senátu senátor Petr Štěpánek. „Tento propad je potřeba kompenzovat. Jak nám řekl pan generální ředitel Knap, může se stát, že v případě nevykrytí tohoto propadu by mohla Česká pošta vyhlásit k polovině roku 2023 bankrot.“

A nejde o plané hrozby, případnou insolvenci v Senátu připustil i sám Rakušan: „Ta situace není vyřešena, zdaleka není vyřešena. A pokud někdo někde pronesl, že pokud se nic neudělá, pošta skutečně může skončit v insolvenci, tak to je pravda.“

Rakušan nicméně dodává, že vláda poštu padnout nenechá: „Je tu závazek ministerstva financí si s vedením České pošty sednout a nastavit finanční model udržitelného financování v rámci roku 2023.“ Zároveň však dodává, že letošní hospodaření může skončit obří ztrátou. „Ta ztráta může být miliardu a půl, po schválení zákona DEPO a dalších momentů, které tam jsou, ta ztráta může být na konci roku až 4,5 miliardy.“

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč ministr Rakušan váhá se jmenováním nového ředitele?
  • Který z kandidátů by byl na funkci ředitele vhodnější?
sinfin.digital