Babiš souboj s Pavlem vykreslil jako „život versus smrt“ a „válka versus mír“, říká expertka na politický marketing Králová

Podle expertky na politický marketing Alžběty Králové začal Andrej Babiš se svou kampaní pro druhé kolo prezidentské volby již na sobotní tiskové konferenci. „Bylo vidět, jak si Andrej Babiš se svým projevem počkal, až skončí tisková konference jak Petra Pavla, tak Danuše Nerudové a pak tu kampaň pro druhé kolo už od začátku vyostřil,“ říká řídící partnerka poradenské společnosti IPM Consulting. „Babiš tím souboj pro druhé kolo definoval jako ‚život versus smrt‘, ‚válka versus mír‘ a sám se ztělesnil do role mírotvorce,“ doplňuje Králová.

Který z kandidátů má podle vás před druhým kolem lepší výchozí pozici?

Nyní je to Petr Pavel, po prvním kole vidíme, že Andrej Babiš musel výrazně přitvrdit a během následujícího týdne potřebuje být velmi aktivní. To on nyní musí dohánět generála. Je proto vidět, že strategií Andreje Babiše je lidem volbu Petra Pavla co nejvíc znechutit, protože sám už nemá, kde by bral nové voliče. Viděli jsme to už při vyhlášení výsledků prvního kola: hned na tiskové konferenci začal útočit na minulost Petra Pavla, to byla právě sázka na to, že by řada voličů Danuše Nerudové a Pavla Fischera mohla mít morální problém s Pavlovou komunistickou minulostí.

Cílem Petra Pavla by zase mělo být co nejvíce mobilizovat své voliče, Pavel potřebuje, aby lidé, kteří ho přišli volit v prvním kole, přišli i příští víkend. A zároveň pochopitelně potřebuje zmobilizovat voličské základny kandidátů, kteří do druhého kola nepostoupili.

Zastavme se u tiskové konference Andreje Babiše po prvním kole. Překvapilo vás, jak vyhrocená byla?

Je pravda, že byla extrémně útočná a extrémně negativní. Ovšem i když se objevily hlasy, že Andrej Babiš se během konference odchýlil od původního projevu, tak bych si zrovna tímto jistá nebyla. Je totiž zrovna tak možné, že právě takto to bylo naplánované. Bylo totiž vidět, jak si Andrej Babiš se svým projevem počkal, až skončí tisková konference jak Petra Pavla, tak Danuše Nerudové a pak tu kampaň pro druhé kolo už od začátku vyostřil: poukázal na všechna svá témata, která do svého sdělení chtěl dostat, zacílil tím na specifické voliče a vymezil se vůči těm ostatním.

Babiš tím souboj pro druhé kolo definoval jako „život versus smrt“, „válka versus mír“ a sám se ztělesnil do role mírotvorce. Naopak Petra Pavla se snažil a snaží vykreslit jako někoho, kdo Českou republiku do té války zatáhne.

Ano, bylo to velmi vyostřené, velmi útočné, ale zároveň v tom vidím i velké politické zkušenosti Andreje Babiše, který ví, jakým způsobem využít ten největší mediální prostor: danou tiskovou konferenci sledovala spousta lidí a záběry odtud pak kolovaly na sítích.

sinfin.digital