Piráti jsou krev, pot a slzy. Chceme dělat politiku, která vítězí, říká Bartoš a vyhlíží volby

Pokud podzimní volby přinesou Pirátům sto krajských zastupitelů a navrch čtyři senátory, bude mít předseda strany Ivan Bartoš důvod k radosti. Právě tyto počty zmiňuje v našem rozhovoru a taky rovnou odhaluje, jak toho chce s Pirátskou stranou dosáhnout. Když se ho ptám, jestli to je možné i s relativně neznámými tvářemi, které Piráti do voleb vysílají, odpoví mi, že jde o lidi, kteří v životě mají něco za sebou. Zkrátka o srdcaře a „hrdiny všedního dne“, kteří podle něj nestojí jen frontu na stranické výhody. 

S čím jdou Piráti do podzimních krajských a senátních voleb? Jaké jsou ambice a cíle? 

Chceme samozřejmě uspět. Minule se nám to podařilo ve třech krajích, v Karlovarském jsme dokonce součástí koalice. Letos je naší ambicí uspět ve všech třinácti krajích. Pokud bych měl říct nějaké číslo, kterého se lze jednoznačně chytit, chtěli bychom mít letos po krajských volbách sto krajských zastupitelů. V Karlovarském kraji bych si dokázal představit, že budeme mít hejtmana. Za další naše silné kraje považuji střední Čechy a Olomoucký kraj, kde jdeme do voleb společně se Starosty a nezávislými. Z dostupných čísel mohu říct, že půjde o jednu z našich silných kandidátek.

Co témata?

Heslem naší kampaně je Šance změnit budoucnost. Do jisté míry musíme akcentovat lock down (uzavření – pozn. redakce) České republiky, který způsobila koronavirová krize. Jinak preferujeme témata, která považujeme za podstatná jak z pohledu řízení krajů, tak z pohledu lidí, kteří tam žijí. Jedním z hlavních je krajina, zemědělství, příroda, sucho. Snad každý ví, že zásadním tématem je dostupnost a kvalita zdravotnictví, které není postaveno pouze na páteřních krajských nemocnicích. 

Mluvit je třeba také o dostupnosti zubařů nebo praktických lékařů. Další téma je například doprava, dostupné bydlení nebo využívání nových technologií. A nad tím vším pak je pirátské pojetí politiky postavené na otevřeném a transparentním rozhodování, digitalizaci a efektivním nakládání s veřejnými prostředky. I s ohledem na očekávanou ekonomickou krizi je třeba finance pálit na projekty s přidanou hodnotou.

Jak budete akcentovat krajská specifika? Přece jen, jiné problémy řeší lidé ve Středočeském kraji, jiné třeba v Ústeckém…

Jistě, je to různorodý. Mimo jiné máme vyšší zastoupení žen na vedoucích pozicích kandidátek. Pokud jde o krajská specifika, projevuje se to třeba už v povoláních našich kandidátů. Minulý týden jsem třeba startoval kampaň v jižních Čechách, kde je našim lídrem doktor radiolog, navíc vedoucí zdravotních odborů. Logický tam budeme hodně akcentovat problematiku zdravotnictví. Hodně vnímáme zaostávající regiony, anebo regiony, kterým chceme pomoct: Moravskoslezský kraj, Karlovarsko, Ústecko. 

Zatímco v tom Moravskoslezském se to daří měnit, mimochodem i díky evropským penězům, v Ústeckém a Karlovarském se zatím nedaří zvrátit třeba odliv lidí a peněz. Je to otázka zaměstnanosti, pracovních příležitostí, vylidňování měst a obcí a podobně. Takto bych mohl pokračovat, každý z těch programů je zkrátka šmrnclý problémy daného regionu. V jednotlivých krajích máme i specifická hesla, pro každý kraj speciální weby, máme i programové body týkající se řešení dopadů koronakrize na ekonomiku firem a rodin, a to i v závislosti na situacích v jednotlivých krajích.

Opozice musí porazit vzájemnou nedůvěru, teprve pak může sesadit Babiše

Pokud jde o kandidátky, na první pohled zaujme jeden rozdíl oproti ostatním stranám. Zatímco jinde si vypomáhají zkušenějšími či mediálně známými osobnostmi, vy jdete jinou cestou: do voleb vysíláte de facto neznámé tváře.

Já jsem přesvědčený, že tam osobnosti máme, jen prostě nejsou mediálně tak známé. Na rozdíl od jiných stran jsou to ale u nás hrdinové všedního dne. Lídr ústecké kandidátky: Karel Karika. Je to člověk, který se dlouhodobě angažuje v sociální oblasti, v pomoci potřebným. Josef Janů, který povede naši kandidátku na Karlovarsku, je nyní ve vedení kraje. Zuzka Klusová, ta zase řeší v Moravskoslezském kraji útlum těžby, devastaci krajiny a teď během celého jara situaci na Karvinsku. Byla první, kdo už v březnu upozorňoval, že to tam není dobré a že mohou přijít problémy. 

Těch lidí je tam celá řada, a ta hlavní kompetence přece není v tom, že jde o bývalé nebo současné poslance, o zavedené politiky. U nás jde o lidi, kteří mají něco za sebou v občanském životě, politické práci a zároveň uspěli v primárních volbách. Nezapomínejme na to, že Pirátská strana funguje už jedenáct let, řada těch kandidátů má tudíž třeba také zkušenost s politikou na komunální úrovni. Nevidím tam tudíž nějaký deficit. Jsme navíc strana, které je úspěšná díky programu a tvrdé práci. Ostatně než začali naši konkurenti v kampani Zdeňka Hřiba cíleně nálepkovat tím, že je arogantní, tak největší výhrada vůči němu byla, že ho nikdo nezná. A je to primátor Prahy. 

A poslední a důležitá věc: naši lidi nekumulují posty a pozice. Obzvlášť ty placené, kde je potřeba se tomu věnovat na sto procent. Já si navíc myslím, že pokud v jiných stranách kandidují poslanci, není to kvůli tomu, že by to chtěli po krajských volbách ve sněmovně zabalit a jít dělat do rady kraje. Prostě pouze chtějí zviditelnit kandidátku vlastní strany, což je legitimní. Pokud je lidé volí a počítají s tím, že pro kraj pracovat nebudou, je to v pořádku, je to volba těch občanů.

Pokud byla řeč o tom, že byste se po volbách rádi podíleli na vedení krajů, musím se – obzvlášť s přihlédnutím na komunální úroveň, kde jste ve třech největších městech v zemi ve třech odlišných typech koalic – zeptat, s kým byste povolební spolupráci preferovali a u koho ji vylučujete?

Já se samozřejmě starám o to, aby podoba a průběh povolebních vyjednávání odpovídaly našim standardům. Zrovna jsme měli setkání se zástupci krajů, už teď mohu říct, že se všude připravují povolební strategie. Osobně mám dokument, kde vidím průběh, jak vznikají, a pokud se podívám na trend, je zcela ložené, že předem odmítáme koalice se stranami, které nepovažujeme – politikou, kterou reprezentují – za demokratické. Z těch, co mají šanci uspět, jde tedy především o komunisty a Okamurovu SPD. 

Pak je tady samozřejmě ten fakt, že v některých krajích existují lidé, kteří tam mají svou historickou minulost. Fungují tam třeba i desetiletí, podíleli se na různých smlouvách, mají otisk na politice, kterou odmítáme. Od toho se budou naše strategie také odvíjet, a to v tom smyslu, že sice nebudeme vylučovat spolupráci s některými stranami, avšak s některými jejich lidmi by byl problém. Pokud je někdo označován za vládce třeba Hluboké nad Vltavou, je potřeba to explicitně říct a my to těm lidem budeme také už před volbami férově říkat. 

Nemyslím si, že je špatně, pokud narovinu řekneme, že je pro nás někdo problematický, nepovažuji to za lustrování v negativním slova smyslu. Pokud je to obecně známé. Ale uvidíme, co z těch strategií nakonec vyleze. Já si myslím, že to bude velmi podobné jako u komunálních voleb, také proto nelze vyloučit, že v některém z krajů je reálná povolební spolupráce s lokálním hnutím ANO. 

Jinými slovy, pokud jste v Ostravě v koalici s ANO, v Brně s ODS a v Praze naopak v koalici, která poslala ANO i ODS do opozice, nelze vyloučit podobnou pestrost i v krajích…

Myslím si, že některé naše krajské organizace případnou spolupráci s hnutím ANO explicitně vyloučí, ale to záleží na specifikách krajských kandidátek dalších stran, situaci v místě a na výsledku voleb. Jasno by mělo být někdy koncem srpna. Bude to součást naší kampaně, lidé by měli vědět, jak Piráti budou postupovat. My zkrátka nechceme, aby naši voliči byli nepříjemně překvapeni z toho, s kým uzavíráme po volbách spojenectví.

K tomu je třeba říct ještě jednu věc, kterou mnohdy ani novináři nejsou schopni identifikovat. Jsou strany, které nám mohou být na centrální úrovni blízké, na úrovni regionu se ale může během povolebního vyjednávání stát, že se s nimi neshodneme na naprosto principiální a konkrétní otázce. Jak příklad mohu uvést Kraj Vysočina, kde se řeší a ještě bude řešit hlubinné úložiště jaderného odpadu, a to je přesně ta věc, kde se může stát, že se koaliční strany na této věci nedohodnou. 

Co pak s tím? Buď tu koalici položíš, anebo to téma nebudeš čtyři roky řešit, což může někdo považovat za zradu na voličích, obzvlášť pokud jde o téma, které jsi před volbami akcentoval.

Ani Babiš nebude sedět v koutě. V příštích volbách mu půjde doslova o všechno

Jedna věc jsou povolební aliance, jiná ty předvolební. I zde jste šli na rozdíl od jiných opozičních stran svoji cestou. Pouze v Olomouckém kraji kandidujete se Starosty, všude jinde jdete do voleb samostatně…

Připomněl bych, že vedle krajských voleb nás čekají také ty senátní. A třeba tam je to zcela opačné. Naše spolupráce s ostatními stranami je relativně široká, máme koaliční kandidáty, v řadě obvodů si vzájemně kandidáty podporujeme, spolupracujeme s několika stranami. Pokud jde o kraje, poměrně si věříme, vyrostla nám tam jedna nebo dvě nové generace pirátských politiků. A my si prostě myslíme, že je potřeba obměna, a tím nemyslím jen generační. 

Pokud jde o Senát, na kolik nových senátorů se cítíte?

Máme třináct vlastních nominací, silné kandidáty a kandidátky. Byl bych rád tak za čtyři senátory.

Piráti – aspoň podle dostupných sociologických šetření – nemají až tak velké pevné jádro voličů, jejich úspěch ve volbách tudíž do značné míry závisí na tom, jak se povede kampaň, jak dokážou mobilizovat voliče. Mikuláš Ferjenčík přitom v rozhovoru pro Seznam Zprávy říkal, že nemáte zase tolik lidí, že byste jich potřebovali víc. Nemůže se to projevit právě v kampani?

Tak to je jasný. Pokud se lidi rozhodnou dělat politiku s hnutím ANO, tak jsou to buď bývalí politici tradičních politických stran, z ČSSD nebo z ODS, ostatně dvě hejtmanky za hnutí ANO jsou bývalé političky ODS. Mimo jiné i proto taky ten svár, který se tedy vede o to, zda je ODS apriori proti ANO, nemusí být vůbec reálný. Vcelku si umím představit, že po některých volbách vznikne koalice složená z hnutí ANO a ODS. Jejich stakeholdeři, a záměrně říkám stakeholdeři a nikoli sponzoři, jsou naštvaní, že je ODS už tak dlouho v opozici. Oni už chtějí mít ODS ve vládě. 

Ale zpět k otázce. Jednoduše řečeno je to tak, že třeba k ANO se lidé přidávali a přidávají pragmaticky, je to výtah k moci. Přináší jim to rozličné výhody. U Pirátů je to jinak, je to krev pot a slzy, kromě víkendů každý den šestnáct hodin denně v práci. Člověk musí být srdcař, aby do toho šel. Věnovat se vedle svého povolání politice a pak skončit třeba jako opoziční zastupitel není žádné terno.

Většinově to prostě není tak, že jdou lidé do Pirátů dělat kariéru. A zároveň platí, že nám každé volby odsají, byť třeba do opoziční politiky, jisté množství lidí, a tudíž je třeba doplňovat síly. A to není jednoduché. Přesto bych řekl, že nárůst lidí je, strana se od voleb, pokud jde o počet členů, zdvoj nebo ztrojnásobila.

Ačkoli do sněmovních voleb zbývá rok a čtvrt, v médiích se intenzivně řeší spolupráce opozičních stran právě v souvislosti s nimi. Někteří novináři spekulují o vzniku dvou bloků stran, jeden má být centristický či liberální, tvořit ho mají Piráti a STAN, druhý konzervativní, jehož součástí by měly být ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Vít Rakušan řekl, že STAN intenzivně jedná právě s vámi. Co si pod tím mám představit?

Vždycky jsem si myslel, a jsem o tom pořád přesvědčený, že by média měla být hlídacími psy demokracie a politiků, nikoli učiteli, kteří politikům dávají domácí úkoly a do něčeho je tlačí. Zejména v situaci, kdy politické strany jednají transparentně a jsou ochotny otevřeně a pravdivě odpovídat na otázky, což my jako Pirátská strana jsme. A věřím, že Vít Rakušan taky. 

S tím souvisí naivní představa, že když vidíš průzkum, ze kterého jen aritmeticky sečteš čísla, tak tvrdíš, že to tak bude i reálně fungovat. Tak to ale opravdu není. Navíc my jsme šli do politiky v čase, kdy žádný Babiš jako politik neexistoval. Zcela zásadní je, že nechceme dělat politiku proti něčemu, ale pro něco. Chceme se zasadit o změnu. S tím souvisí další věc: chceme dělat politiku, která vítězí. Neděláme politiku proto, abychom někoho porazili, ale proto, že chceme nabídnout lepší varianty řešení problémů.

Anebo ještě jinak: předpokladem jeho porážky je, že mu přebereš voliče, kteří uvěří našemu příběhu, kteří pochopí, že nám nejde o plané sliby, ale o skutečnou proměnu země. Z logiky věci z toho tedy plyne, že si pouhým přeskupením opozičního křídla na Babišovy voliče nesáhneš. To je důležité říct, už jenom proto, že řada lidí z občanské společnosti, například z Milionu chvilek, to takto nevnímá. Spojenectví opozičních stran v danou chvíli zaručí jediné: že nepropadnou hlasy. Sice by strany získaly víc mandátů, na porážku Babiše to ale stačit nemusí. A nejspíš ani stačit nebude.

A pokud bychom měli být féroví, ze všeho nejdřív bychom jako opoziční politici, měli navrhovat prosazovat změnu volebního systému a spravedlivější přepočet hlasů na mandáty. Což minimálně z toho demokratického bloku, jehož Piráti členem nejsou, ODS nechce. No, a pokud jde o předvolební spolupráci, jsme liberální středová strana a bylo by nezodpovědné, variantu případné předvolební spolupráce – a teď budu explicitní – se Starosty a nezávislými dopředu nezvažovat. Nicméně jedna věc je o tom mluvit, druhá mít analýzu společných programových průniků. 

Musíme vědět, kde jsou případné problematické body, než bych něco takového předložil naši členské základně, která by to musela schválit, potřebuju podrobnou analýzu s daty a čísly. Bez toho to nelze uvnitř strany debatovat jako variantu k našemu samostatnému postupu. A náš samostatný postup znamená, že máme otevřené kandidátky. Vždyť už v minulých volbách na našich kandidátkách kandidovala celá řada malých subjektů. V každém případě by se o něčem podobném teprve potom rozhodovalo. Jsem ale celkem nerad, že se tato debata téměř „okurkového“ typu vede rok a čtvrt před volbami. Čekají nás přece krajské a senátní volby, a právě do nich by měla být soustředěna veškerá pozornost. Je nesmyslné to přebíjet spekulacemi o sněmovních volbách v roce 2021, navíc v situaci, kdy právě výsledek krajských voleb a fungování krajských koalic bude pro situaci před sněmovními volbami naprosto zásadní. I jako východisko, i jako test fungování koalic na úrovni krajů.

ODS nemá hejtmana, musíme to změnit, burcuje Fiala. A nevylučuje koalice s hnutím ANO

SDÍLET
sinfin.digital