S kým se Babiš nefotí, proč utíká na sever a o čem vypovídá úprk socanských rebelů

Proč má Babiš tak dobré fotky s voliči v kampani, ale chybí mu na nich Andrej mladší? Proč premiér utekl ze svých rodných středních Čech na kandidátku v Ústeckém kraji? Proč se česká biskupská konference distancovala od kandidátů extremistických stran spojovaných s katolickou církví? A proč ČSSD emigrují z kandidátních listin další lidé? Minulý týden byl nabitý a kampaň jede!

Fotky dobré, ale starší syn chybí…

Už jsme si říkali, že Babišova kampaň je dobrá hlavně proto, že je drahá. Ale abychom byli spravedliví, je tu jedna věc, která tolik nestojí: fotky z kampaně. Stačí správně vybrat příležitost, cílovou skupinu a momentku, doprovodit pár slovy a celkově navodit dojem, že populární a úspěšný vůdce se rád vidí s občany a oni rádi vidí jeho. Popravdě řečeno nechápu, proč opozice nedokáže totéž a působí v lepším případ koženě, v horším směšně. 

U Babiše jsem si všiml jediné chyby – při podepisování knihy sedí s koleny křečovitě přimáčknutými a špičkami bot namířenými k sobě, jako puberťák, který má v tanečních šílenou trému a neví co s nohama a s rukama. Ale jinak působí tak přirozeně a sympaticky, že si ani není podobný… Schází mu už jen jedno: hezká fotografie s Andrejem Babišem mladším. Ten se naopak pustil do kampaně proti svému otci a vůbec si nebere servítky. Být to v nějaké západní zemi, kde na rodině záleží, už by si premiér mohl balit fidlátka.

Babiš se zachraňuje útěkem na sever

Předsedové, kteří se ucházejí o velké volební vítězství, neradi prohrávají v kraji, kde jsou lídry. Takto Jiří Paroubek v roce 2010 utekl ze své Prahy, kde by drtivě prohrál jak s TOP 09, tak s ODS, do Ústeckého kraje, kde následně vyhrál. Úplně stejně Andrej Babiš na poslední chvíli opustil domovské střední Čechy, kde měl být jedničkou a přesunul se také na sever, kde ANO zdědilo někdejší silnou voličskou základnu ČSSD. 

Tuto zbabělost omlouvá tvrzením, že zde chce vyzvat Ivana Bartoše (který zde, v kraji, který je naopak pro Piráty nejslabší, docela odvážně vede do boje koalici se STAN). Ale to je od předsedy ANO jen povinná výmluva. Ve skutečnosti má prostě strach, že ve Středočeském kraji by ho jasně vyklepl Vít Rakušan (také za Piráty-STAN). A ani SPOLU zde nebude slabá. Na severu, kde v roce 2017 ANO získalo plných sedm z třinácti krajských mandátů, se samozřejmě od Babiše očekává povinné vítězství. Kdyby ho nedosáhl, bylo to s ním hodně na pováženou.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč se česká biskupská konference distancovala od kandidátů extremistických stran spojovaných s katolickou církví?
  • Proč ČSSD emigrují z kandidátních listin další lidé?
  • Vyplatila se strategie vedení sociálních demokratů?
sinfin.digital