Šarlatán Zima? Rektor Univerzity Karlovy čelí kritice za „šíření konspiračních teorií“

Rektor nejstarší české univerzity by neměl podporovat ničím nepodložené konspirační teorie. Tak reagují někteří vědci a odborníci na výroky, které rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima pronesl v nedávném rozhovoru pro MF DNES. Terčem kritiky je zejména skutečnost, že Zima zpochybnil přínos plošného očkování proti koronaviru a obvinil farmaceutické firmy z honu za vyššími zisky. Někteří lékaři žádají Zimovu rezignaci.

Tomáš Zima v rozhovoru pro MF Dnes jako už několikrát předtím kritizoval údajně příliš přísná a mnohdy i zbytečná opatření proti nákaze covidem-19. Mimo jiné uvedl, že roušky jsou hloupost, zvlášť ve školách, a covid-19 je „mediální virus“. Rektor Univerzity Karlovy zároveň vyjádřil přesvědčení, že za takzvanou „mediální pandemií“ stojí zájem farmaceutického průmyslu.

„Teď tu máme akorát hon farmaceutických firem a lidí, kteří z toho budou mít benefity, aby se plošně očkovalo na covid!“ řekl mimo jiné Zima. Jeho slova vyvolala ostrou reakci i u odborníků, kteří se obvykle k práci svých kolegů z univerzitního prostředí nevyjadřují. Do Zimy se pustil jeden z nejznámějších českých vědců, biolog Vojtěch Novotný.

„Profesor Tomáš Zima si myslí, že nyní nevidíme nic víc než hon farmaceutických firem za vyššími zisky. To je velmi smutný den pro naši nejstarší univerzitu a velmi dobrý den pro konspirační teoretiky!,“ zveřejnil Novotný na svém facebooku. Biolog údajně nemá problém s tím, že rektor zpochybňuje nebezpečí covid-19, to může být podle Novotného platná pozice. „Můžeme však o této problematice vést legitimní vědeckou diskusi, nebo si zvolit diskusi ideologickou, založenou na konspiracích. Jsem zklamaný z toho, že si rektor úctyhodné univerzity zvolil druhou možnost,“ uvedl Novotný.

Babiš své podřízené fyzicky extrémně vyčerpává a psychicky deptá, míní politolog

V rozhovoru pro INFO.CZ pak svou kritiku ještě upřesnil. Podle něj může kdokoliv upozornit na nekalé praktiky farmaceutických firem, zobecňování ve smyslu „farmaprůmysl v honbě za zisky vyvolává umělou potřebu očkování“ ale prý staví vyjádření rektora na úroveň ryzí konspirace.

Očkování proti různým infekcím a nemocem podle něj dokázalo zachránit a i nadále zachraňuje desítky milionů životů, Zimovo vyjádření však prý může být vodou na mlýn různým odpíračům vakcín. Zvlášť když Zima na svých osobních stránkách sdílel rozhovor s titulkem „Očkování je krásný byznys…“

Podle Novotného pochopitelně farmaceutické firmy na vakcínách vydělávají, zároveň ale nesou náklady vývoje a i možné riziko neúspěchu. Zdůvodňovat vývoj vakcín konspiračními teoriemi je tak dle jeho názoru ze strany rektora UK poněkud nešťastné.  

Druhá vlna je jen marketing, udržovat v lidech strach je kontraproduktivní, tvrdí Žaloudík

Ještě ostřeji se do Zimy pustil dětský lékař Daniel Dražan, člen výboru České vakcinologické společnosti. Ten rektora Univerzity Karlovy rovnou vyzval k odstoupení. „Vyjádření pana Zimy je zcela mimo realitu. Jsem přesvědčen, že člověk, který poskytl tento rozhovor, by neměl stát v čele prestižní vzdělávací instituce,“ řekl Dražan INFO.CZ. Zpochybňování benefitu očkování a jeho znevažování jako byznysu farmaceutických firem je podle něj základním pilířem konspiračních teorií a nemá s vědeckými poznatky vůbec nic společného.

„Pan Zima si asi nedovede představit svět bez očkování. Dnešní vakcíny brání milionům dětských úmrtí ročně. Pokud nebudeme očkovat proti spalničkám, záškrtu, černému kašli či dětské obrně, znovu zde bude docházet k velkým počtům dětských úmrtí a závažných celoživotních postižení,“ tvrdí Dražan. Zimův rozhovor podle něj obsahuje i celou řadu dalších nepřesností a nepravd, kterých by se měl rektor vyvarovat. Ať už se jedná o srovnávání covid-19 s běžnou chřipkou nebo zpochybňování účinnosti roušek. Zima totiž mimo jiné v rozhovoru pro MF DNES kritizoval Světovou zdravotnickou organizaci za to, že nejprve roušky nedoporučovala a pak náhle otočila a začala je naopak doporučovat. Pokud nějaká instituce obrátí „během měsíce názor o 180 stupňů“, není podle Zimy věrohodná.

„Světová zdravotnická organizace změnila doporučení k používání roušek ze dvou důvodů. Na začátku jednak existovaly obavy, že nebude dostatek ochranných pomůcek pro zdravotníky. Jednak se o způsobu šíření viru a možnosti prevence vědělo málo. S přibýváním vědeckých poznatků došlo k změně doporučení. To by myslím rektor univerzity mohl pochopit,“ míní Dražan.

SDÍLET
sinfin.digital