Šarlatán Zima? Rektor Univerzity Karlovy čelí kritice za „šíření konspiračních teorií“

Rektor nejstarší české univerzity by neměl podporovat ničím nepodložené konspirační teorie. Tak reagují někteří vědci a odborníci na výroky, které rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima pronesl v nedávném rozhovoru pro MF DNES. Terčem kritiky je zejména skutečnost, že Zima zpochybnil přínos plošného očkování proti koronaviru a obvinil farmaceutické firmy z honu za vyššími zisky. Někteří lékaři žádají Zimovu rezignaci.

Tomáš Zima v rozhovoru pro MF Dnes jako už několikrát předtím kritizoval údajně příliš přísná a mnohdy i zbytečná opatření proti nákaze covidem-19. Mimo jiné uvedl, že roušky jsou hloupost, zvlášť ve školách, a covid-19 je „mediální virus“. Rektor Univerzity Karlovy zároveň vyjádřil přesvědčení, že za takzvanou „mediální pandemií“ stojí zájem farmaceutického průmyslu.

„Teď tu máme akorát hon farmaceutických firem a lidí, kteří z toho budou mít benefity, aby se plošně očkovalo na covid!“ řekl mimo jiné Zima. Jeho slova vyvolala ostrou reakci i u odborníků, kteří se obvykle k práci svých kolegů z univerzitního prostředí nevyjadřují. Do Zimy se pustil jeden z nejznámějších českých vědců, biolog Vojtěch Novotný.

„Profesor Tomáš Zima si myslí, že nyní nevidíme nic víc než hon farmaceutických firem za vyššími zisky. To je velmi smutný den pro naši nejstarší univerzitu a velmi dobrý den pro konspirační teoretiky!,“ zveřejnil Novotný na svém facebooku. Biolog údajně nemá problém s tím, že rektor zpochybňuje nebezpečí covid-19, to může být podle Novotného platná pozice. „Můžeme však o této problematice vést legitimní vědeckou diskusi, nebo si zvolit diskusi ideologickou, založenou na konspiracích. Jsem zklamaný z toho, že si rektor úctyhodné univerzity zvolil druhou možnost,“ uvedl Novotný.

Babiš své podřízené fyzicky extrémně vyčerpává a psychicky deptá, míní politolog

sinfin.digital