Udělal jsem chybu, přiznává Brabcův úředník v kauze lithium. Havlíčkovi prý poslal špatný dopis

raz

Aféra kolem memoranda k těžbě lithia dostává nový rozměr. Server Aktuálně.cz mluvil s ředitelem odboru geologie na ministerstvu životního prostředí Martinem Holým, který přiznává, že na rezort průmyslu omylem poslal špatný dopis, se kterým jeho šéf Richard Brabec nesouhlasil. Pokud by to tak bylo, ČSSD by ztratila jednu z hlavních zbraní v kauze, protože pravidelně opakuje, že s memorandem souhlasil právě i ministr z hnutí ANO.

Předseda hnutí ANO Babiš viní kvůli memorandu ČSSD z krádeže za bíleho dne a spolu se svými kolegy se snažil jeho platnost zrušit. Na vládě ale neměli dostatečnou podporu. ČSSD naopak tvrdí, že jde o snahu dostat těžbu a zpracování lithia pod co největší kontrolu státu a upozorňuje, že  udílení licencí je v pravomoci ministerstva životního prostředí.

Volební překvapení týden před hlasováním. Čemu se podle politologů můžeme příští víkend divit?

Brabec v minulosti uvedl, že dopis, ve kterém ministerstvo označuje memorandum za „krok správným směrem", nepsal. Za viníka označil právě svého náměstka Holého, který prý omylem odeslal špatný dokument. „Tuším, že někdy 20. září přišel na ministerstvo životního prostředí mail ředitele odboru ministerstva průmyslu, v jehož příloze byl neodeslaný dopis pana ministra Havlíčka. V tomto dopise nás žádal o podpis memoranda," popisuje Holý pro Aktuálně.cz. „Pan ministr dal jasný příkaz memorandum nepodepisovat a já jsem se s ním ztotožnil, protože doba na to zralá není," vysvětluje Holý.

3713123:article:true:true:true

Společnost Geomet, kterou vlastní EMH, bude podle Brabce shánět povolení k těžbě lithia na Cínovci nejméně pět let. Nebylo podle Brabce nutné, aby Havlíček podepisoval memorandum dva týdny před volbami bez projednání ve vládě. „Opravdu to není houska na krámě," řekl Brabec. Příští vláda podle něho měla řadu možností dál o podmínkách těžby diskutovat.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Brabec také uvedl, že existují různé názory na to, zda memorandum nemůže zlepšit pozici společnosti. Z žádné z licencí na průzkum nerostů vydaných v minulosti arbitráž pro Česko nevyplynula, ovšem jejich majitelé takový dokument neměli, podotkl. Sociální demokraté naopak tvrdí, že memorandum posiluje pozici státu.

SDÍLET
sinfin.digital