Ve společnosti XIXOIO zasahuje policie, jednatel firmy Richard Watzke má být v cele předběžného zadržení

V blockchainové a tokenizační společnosti XIXOIO v úterý zasahuje policie, zakladatel firmy Richard Watzke má být v cele předběžného zadržení. 

O zásahu ve společnosti XIXOIO informovaly INFO.CZ dva na sobě nezávislé zdroje, následně informaci přinesl i týdeník Euro. Tiskový mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej na dotaz INFO.CZ uvedl, že „náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení. Více informací zatím poskytovat nebudeme.“

Společnost XIXOIO zatím na zprávu nereagovala. Někdejší mluvčí firmy a spolupracovnice Richarda Watzkeho Lenka Keehnen již ve společnosti nepůsobí a firma po jejím odchodu žádného dalšího mluvčího nepřijímala; soukromý telefon Richarda Watzkeho je momentálně nedostupný. 

XIXOIO se snaží na trhu prosadit s takzvanou tokenizací firem – s procesem podobným primární emisi akcií na burze, ovšem v neregulovaném prostředí vlastního blockchainu. Na některé podmínky tohoto procesu si však investoři stěžovali, problematická byla například absence sekundárního trhu a nemožnost prodat zpět nakoupené akcie, respektive tokeny. 

S firmou v minulosti krátce spolupracoval i investor Radovan Vávra, který chtěl tokenizovat svou společnost na výrobu chytrých elektroměrů SimpleCell, nicméně ten se po vlně veřejné kritiky – a údajně kvůli nepříznivým tržním podmínkám – stáhl a loni od spolupráce upustil. 

XIXOIO nicméně ve svém projektu budování platformy pro tokenizaci firem pokračovalo. Letos služeb firmy využilo například mediální vydavatelství Aleše Zavorala A11, které spustilo emisi tokenu A11x. „Token vydáváme, protože vidíme potenciál v této nové technologii a chceme být mezi prvními, kteří ji využívají. Digitální doba je tady a token je budoucnost a vždycky je dobré stát na startovní čáře něčeho nového,“ uvedlo vydavatelství. 

Švindl? Negativní ohlasy jen zvětšily zájem o to, co děláme, svědomí mám čisté, říká zakladatel projektu XIXOIO

„Likvidita? Ta je glorifikovaná!“ Co se odehrávalo na Watzkeho roadshow po Česku?

Červená čára se posouvá. Tanky pro Ukrajinu zbořily další tabu, ale také nasvítily dilema, které zdaleka netrápí jen Německo

Karel Barták

Stalo se to, co mnozí očekávali – kancléř Olaf Scholz podlehl tlaku spojenců a souhlasil s tím, aby na Ukrajinu směřovaly německé tanky Leopard 2, které jsou ve výzbroji desítky evropských členů Severoatlantické aliance. Německo tak podtrhlo a potvrdilo žádoucí jednotu Západu vůči ruské agresi; jeho nesmírné váhání, které tomu předcházelo, naopak demonstrovalo dilema, jež trápí německé politické představitele, a zdaleka nejen je. Dostali jsme se do schizofrenní fáze, kdy každou novou, vyšší formu vojenské pomoci bude doprovázet tento zásadní hlavolam: Jak zachovat jednotu, pomoct Ukrajině, překazit ruské plány, a zároveň se nevystavit přímému střetu s Ruskem, nepodnítit rozpoutání jaderné války a, což je také velmi důležité, nepoštvat si proti sobě domácí veřejné mínění.

Přečíst celý článek
sinfin.digital