Vesmírná stanice u Měsíce a člověk na Marsu? Úplné sci-fi to není, záleží hlavně na penězích, říká „český rocketman“ Michálek

Budou při objevování vesmíru hrát prim velké vesmírné agentury jako ESA či NASA, anebo otěže převezme SpaceX Elona Muska a další „vesmírné firmy“? Podle „českého rocketmana“ Oty Michálka je budoucností objevování a kolonizace vesmíru jejich spojení. „Firmy jako SpaceX budou ještě více fungovat jako dodavatelé pro národní agentury, budou plnit podobnou roli jako kurýrní společnost, u které si objednáte dopravu balíčku z e-shopu. Jen ta cesta, kterou balíček musí překonat, bude pochopitelně mnohem delší,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Michálek.

Michálek čtvrtým rokem studuje na bristolské univerzitě letecké a vesmírné inženýrství a svou budoucnost vidí právě v průzkumu a objevování vesmíru. „Vesmír mě baví už od dětství, po gymnáziu mi bylo naprosto jasné, jakým směrem se chci vydat,“ říká Michálek v rozhovoru pro INFO.CZ s tím, že velká Británie pro něj byla vzhledem k jazykovým schopnostem jasná volba.

„Anglii jsem si ale vybral i proto, že je zde větší zaměření na praktickou stránku – na navrhování raket a letadel a je zde mnohem větší důraz i na týmovou spolupráci nad projekty,“ popisuje Michálek. V přijímacím řízení uspěl u všech pěti britských univerzit, na které si podal přihlášku – a mohl tak vybírat. Nakonec se rozhodl pro univerzitu v Bristolu – vliv hrála jak kvalita vysoké školy, tak i poměrně bezproblémové spojení s Českem.

„Český rocketman“ Ota Michálek

Michálkovou specializací ve vesmírném inženýrství jsou systémy – oblast, která řeší co nejefektivnější propojení všech částí raket, popřípadě letadel. „Baví mě interakce jednotlivých systémů v raketě, jak spolu jednotlivé části reagují, jak se podporují,“ říká v rozhovoru Michálek s tím, že po konci studia by chtěl pomoci českému vesmírnému programu – který se podle něj velmi dobře rozjíždí. „V Británii po škole zůstávat nechci, byť pracovní příležitosti jsou zde slušné. Brexit všechno zkomplikoval, navíc jsou poměrně dobré příležitosti i v Česku, které je zapojené do ESA,“ dodává Michálek.

Roli však podle stipendisty hraje i snaha o to, aby v budoucnu „vrátil“ Česku podporu, které se mu nyní při studiích dostává. „Moje studium v Británii je možné jen díky podpoře od Kellner Family Foundation, Nadačnímu fondu Nabla, společnosti Proxima Ostrava a městu Ostrava,“ uvědomuje si Michálek.

sinfin.digital