Z Česka se stává úřednická diktatura, provedli u nás prasárnu, říká starosta Horního Maršova

Po dvanácti letech v úřadu došel starosta Horního Maršova Pavel Mrázek k závěru, že stát přestává fungovat. „Je to čím dál horší. Člověka to udolává a vyčerpává,“ svěřuje se. Horní Maršov leží v Krkonoších a na první pohled jde o vzkvétající místo. Přesto i tady řeší své problémy. Jedním z nich je rozbujelý turismus. „Každému investorovi říkám, apartmány jsou pro nás nezajímavá věc. Říkám jim narovinu: nechceme vás, nic z vás nemáme a nečekejte jakoukoli podporu. Nechceme být turistické ghetto,“ říká Mrázek v rozhovoru, který vznikl jako součást reportáže z cyklu Česká jízda.

Starostou jste už nějakých dvanáct let, jak se vám ve funkci daří?

Je to asi jako všude. Slovo starosta je od toho, aby se staral a měl starosti. Je to práce, stále něco řešíte.

Jaká je vaše základní agenda?

Finance, rozjeté projekty, práce ve svazcích, spolcích a organizacích, řešení běžných problémů, co se událo ve vsi, propagace, e-maily, permanentní komunikace na několika stranách. Je to od všeho trochu – od Bacha po Vlacha. 

Jsme v Krkonoších, kousek od Pece pod Sněžkou. Počítám, že fungujete převážně na turismu…

Dřív obec fungovala hlavně na textilním a dřevařském průmyslu, dneska je to samozřejmě turistický ruch.

Celou reportáž z Horního Maršova čtěte zde >>>

Jak je to tady s prací?

Lidi hodně dojíždí: Trutnov, případně Pec pod Sněžkou, anebo Dvůr Králové. Tady je to hlavně o rodinných nebo menších penzionech. Několik lidí pracuje na úřadě, je tady škola, sídlo územního pracoviště Správy KRNAP (Krkonošský národní park - pozn. redakce).

Co děláte pro to, aby obec nestárla?

Pravda je, že stárneme. Jako obec máme objekty, ve kterých je sedmdesát nájemních bytů. Prioritu mají vždycky trvale žijící lidé v Horním Maršově. Nejsou tam komerční nájmy, preferujeme například rodiny s dětmi. Velký problém máme ale s tím, že s ohledem na terén nemáme v podstatě kde stavět. Jsme v údolí, sevřeni stráněmi, které jsou většinou neobyvatelné. Je tady absence rozvojových ploch, a také návaznost na národní park. 

A problém je také nehotelový turismus. Je tady spousta chalup, které se pronajímají turistům, trvale v nich ale nikdo nežije. Třeba jedno údolí je poseto chalupami, ale trvale žijících je tam jen dvacet lidí. Někdo zemře, lidi koupí chalupu a hned ji předělají na apartmány, víkend house, roubenku k pronájmu. V bývalé nemocnici je třeba čtyřiadvacet bytů na pronájem. Je toho čím dál víc.

Babiš hraje vabank. To hlavní ale přijde až po sečtení volebních výsledků

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital