Dvořák má podíl ve firmě, která školila zaměstnance ČT. Je to střet zájmů? A co na to radní?

Generální ředitel České televize Petr Dvořák v rozhovoru pro Respekt vysvětlil svou majetkovou účast ve firmě Gopas, což je, jak také řekl, největší poskytovatel počítačových školení v České a Slovenské republice. Dvořák se sice po nástupu do České televize v roce 2011 vzdal své pozice ve statutárním orgánu, avšak ponechal si majetkovou účast. Členkou představenstva firmy je od té doby jeho žena. Může to znamenat střet zájmů Petra Dvořáka? Jde v nějakém ohledu o zásadní informace? Ptali jsme se radních České televize.

Na první pohled se informace zveřejněné Petrem Dvořákem v rozhovoru pro Respekt jeví jako další v dlouhé řadě z těch, které mohou jeho oponentům posloužit jako argumenty pro případné vyvolání hlasování o jeho odvolání. Obzvlášť pokud vezmeme v potaz, že o nich Dvořák mluví jako o údajném kompromitujícím materiálu. Celý vývoj v Radě ČT zde mapujeme systematicky a detailně, naposledy jsme o situaci psali na sklonku minulého týdne. Sluší se také připomenout, že se nové rozložení sil v kontrolním orgánu České televize poprvé naplno projevilo loni v listopadu, kdy byla spěšně odvolána dozorčí komise Rady ČT.

V mezičase si radní pro změnu schválili usnesení, které konstatuje, že generální ředitel Petr Dvořák nesplnil jiné jejich usnesení. A minulý týden vyšlo najevo, že aktuální Výroční zpráva o činnosti České televize za rok 2020, kterou bude Rada ČT schvalovat tuto středu, obsahuje naprosto zásadní a bezprecedentní ustanovení. Rada České televize v něm konstatuje, že ČT de facto porušuje zákon o České televizi, zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání či Kodex ČT, neboť SPD Tomia Okamury na rozdíl od jiných politických stran nemá v jejím vysílání adekvátní prostor.

Nyní se k tomu tedy přidává rozhovor pro Respekt, ve kterém Dvořák vysvětluje svou majetkovou účast ve firmě Gopas. Zdůrazňuje přitom, že se s tím před svou první kandidaturou na post generálního ředitele ČT nikterak netajil, a v momentě, kdy se jím stal, tak se vzdal pozice ve statutárním orgánu, avšak ponechal si majetkovou účast. „Po mém odchodu z představenstva se stala členkou tohoto orgánu má žena,“ dodává. K tomu všemu také uvádí, že si ČT u Gopasu v minulosti objednávala jistý objem služeb, v roce 2020 byla fakturace Gopasu směrem k ČT v objemu 15 tisíc korun, v roce 2019 v úhrnu ve výši celkem 110 tisíc.

Petr Dvořák je generálním ředitelem ČT od roku 2011.
sinfin.digital