Otazníky před pondělní volbou šéfa Rady ČTK. Nejsilnější pozici mají nominanti hnutí ANO

12. 12. 2019 • 11:41

Pondělí je klíčovým dnem pro Radu ČTK, respektive pro celou Českou tiskovou kancelář. Radní ze svého středu vyberou nového předsedu. Volba je sledovaná nejen kvůli významu samotného postu, který určuje agendu celé Rady, ale i kvůli možnosti, že se rozhodne kandidovat kontroverzní radní Petr Žantovský.

Vydržte, počkejte, stále to řešíme. Takové odpovědi zatím téměř unisono zaznívají od členů Rady na přímou otázku ohledně jejich možné kandidatury. Na začátek stručná rekapitulace: Rozhodnutá kandidovat je stále nominantka ODS Jaroslava Wenigerová. Je velmi pravděpodobné, že proti ní se postaví některý z nominantů hnutí ANO, nejspíše Petr Žantovský, nebo David Soukup. Na dotaz INFO.CZ ale oba odpovídají vyhýbavě: „Uvidíme.“ Zbylí členové Rady možnost kandidatury předem vyloučili. 

„Stojí to nyní de facto na nominantech hnutí ANO, mají sílu dostat tam kohokoliv,“ uvedla pro INFO.CZ členka Rady nominovaná Piráty Angelika Bazalová. Počty jsou poměrně jednoduché. Tři nominanti hnutí ANO – kromě Žantovského a Soukupa i Pavel Foltán – mají společně s bývalou novinářkou navrženou hnutím SPD Janou Gáborovou moc protlačit do čela sedmičlenné Rady kohokoli z radních. Společný postup se stále koordinuje. „Nyní probíhají nějaká jednání, po víkendu bude jasněji,“ připouští Soukup, který svou kandidaturu nepotvrzuje, ale ani předem nevylučuje.

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD a nynější členka Rady Michaela Marksová, která dříve kandidaturu odmítla, při čtvrteční diskusi na FSV UK uvedla, že někteří členové Rady si shánějí zastání u politiků. „Vím, že někteří členové běhají po poslancích a poslankyních a chtějí jejich politickou podporu,“ řekla na akci Rozpravy o mediálních radách.

Marksová k možným tlakům před volbou dodala, že v poslední době chodí Radě množství nestandardních dopisů. „Teď jsme zaznamenali vlnu stížností na jednotlivé zprávy ČTK. Ony jsou často adresovány jednomu konkrétnímu členovi rady, jsou všechny ve velmi podobném duchu, některé dokonce používají i podobné výrazy jako ten jeden člen. I to je možnost, jak vyvíjet tlak,“ konstatuje Marksová, podrobněji ale téma rozebírat nechce.

Publicista Petr Žantovský, který na přímou otázku ohledně své kandidatury odpovídá v podobném duchu jako Soukup, podle našich informací velkou politickou podporu nemá. Pro INFO.CZ to potvrdil jeden z politiků hnutí ANO, který si nepřál být jmenován. „Petra Žantovského tam od nás rozhodně nikdo netlačí, já osobně jsem mu říkal, že doufám, že je realista, že nebude nikomu komplikovat život tím, že by se někam cpal, a vyvolával tak nějaké vášně. Tak uvidíme, zda to pochopil, nebo ne.“ Politik dodává, že „vylučovací metodou tak zbývá David Soukup“.

Volba předsedy Rady ČTK je sledovaná především proto, že je to právě předseda, kdo navrhuje agendu, kterou se Rada ČTK bude zabývat. Kromě toho předseda zastupuje Radu navenek, svolává a řídí její zasedání či pověřuje členy Rady konkrétními úkoly. Ke zvolení do funkce je třeba zisk čtyř hlasů, volba je tajná. 

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Dnes • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
Včera • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.

„Zelená politika je zároveň sociální politika.“ Přesvědčí o tom ČSSD a Zelení sebe a pak i voliče?

Vratislav Dostál
Včera • 17:00

Podle politologů oslovených redakcí INFO.CZ je manévr sociálních demokratů, kteří chtějí v letošních sněmovních volbách kandidovat společně se Zelenými, odboráři a malými lokálními formacemi, pochopitelnou reakcí na proměnu politického terénu. Jednoduše řečeno ho lze číst jako pokus o záchranu levice v Poslanecké sněmovně. Zástupci obou stran tvrdí, že pokud má mít spojenectví smysl, musí být dlouhodobé. Otázka je, co na to voliči.