S kým obědvá Lipovská a komu píše Bobošíková? Poslanci se hádali kvůli Radě ČT

Téměř tři a půl hodiny se poslanci z volebního výboru dohadovali o situaci v Radě ČT. Došlo i na ostré výpady, osočování a hádky. Řešilo se třeba také to, kdo s kým chodí na oběd a od koho přicházejí poslancům e-maily. Pokud jde ale o podstatu dění posledních týdnů, tedy zda Rada ČT odvolala svou dozorčí komisi v souladu se zákonem, příliš nových informací jsme se nedozvěděli.

Během jednání výboru se zformovaly dva podobně silné bloky: první tvořili zástupci hnutí ANO a SPD, druhý opozice společně s Petrem Dolínkem z ČSSD. Radní ČT, kterých na jednání výboru dorazilo celkem pět, konkrétně místopředsedové Daniel Váňa a Pavel Macocha, dále Zdeněk Šarapatka, Pavel Kysilka a Hana Lipovská, svůj krok (tedy až na Šarapatku) odůvodňovali peripetií, jež se týkala pozemků pod ostravským studiem ČT.

Výbor přijal k situaci v Radě ČT čtyři usnesení. První prosadil Pavel Blažek z ODS, podle kterého by se vývojem měla zabývat celá sněmovna. Další tři navrhl Aleš Juchelka z hnutí ANO a ta jsou v intencích našeho společného rozhovoru z předminulého týdne: politici by se podle něj neměli vměšovat do mediálních rad a posouzení případného protiprávního jednání by měli nechat na soudech.

Pavel Blažek z ODS svůj návrh odůvodnil takto: „Rada ČT není schopna fungovat tak, abychom to tady nemuseli řešit. Byla zvolena tak, že radní nejsou schopni spolupracovat. Volba se pravděpodobně nepovedla. Rada potřebuje potvrzení své legitimity,“ zdůraznil s tím, že pokud by o situaci nejednalo plénum sněmovny, znamenalo by to, že poslanci situaci neřeší. Jeho návrh nakonec prošel jenom díky tomu, že se k němu přidal také Martin Kolovratník z hnutí ANO. „Nápad projednat situaci v Radě ČT na plénu se mi líbí, podpořím ho,“ vysvětlil.

Lipovská a její válka o Lidice. Kde začíná a končí střet zájmů televizní radní?

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital