S kým obědvá Lipovská a komu píše Bobošíková? Poslanci se hádali kvůli Radě ČT

Téměř tři a půl hodiny se poslanci z volebního výboru dohadovali o situaci v Radě ČT. Došlo i na ostré výpady, osočování a hádky. Řešilo se třeba také to, kdo s kým chodí na oběd a od koho přicházejí poslancům e-maily. Pokud jde ale o podstatu dění posledních týdnů, tedy zda Rada ČT odvolala svou dozorčí komisi v souladu se zákonem, příliš nových informací jsme se nedozvěděli.

Během jednání výboru se zformovaly dva podobně silné bloky: první tvořili zástupci hnutí ANO a SPD, druhý opozice společně s Petrem Dolínkem z ČSSD. Radní ČT, kterých na jednání výboru dorazilo celkem pět, konkrétně místopředsedové Daniel Váňa a Pavel Macocha, dále Zdeněk Šarapatka, Pavel Kysilka a Hana Lipovská, svůj krok (tedy až na Šarapatku) odůvodňovali peripetií, jež se týkala pozemků pod ostravským studiem ČT.

Výbor přijal k situaci v Radě ČT čtyři usnesení. První prosadil Pavel Blažek z ODS, podle kterého by se vývojem měla zabývat celá sněmovna. Další tři navrhl Aleš Juchelka z hnutí ANO a ta jsou v intencích našeho společného rozhovoru z předminulého týdne: politici by se podle něj neměli vměšovat do mediálních rad a posouzení případného protiprávního jednání by měli nechat na soudech.

Pavel Blažek z ODS svůj návrh odůvodnil takto: „Rada ČT není schopna fungovat tak, abychom to tady nemuseli řešit. Byla zvolena tak, že radní nejsou schopni spolupracovat. Volba se pravděpodobně nepovedla. Rada potřebuje potvrzení své legitimity,“ zdůraznil s tím, že pokud by o situaci nejednalo plénum sněmovny, znamenalo by to, že poslanci situaci neřeší. Jeho návrh nakonec prošel jenom díky tomu, že se k němu přidal také Martin Kolovratník z hnutí ANO. „Nápad projednat situaci v Radě ČT na plénu se mi líbí, podpořím ho,“ vysvětlil.

Lipovská a její válka o Lidice. Kde začíná a končí střet zájmů televizní radní?

Následovala o něco peprnější debata, kterou rozpoutal Petr Dolínek z ČSSD. Dle svých slov vůbec nechápe, proč mu píše e-maily Jana Bobošíková, a je mu jedno, jak Rada ČT odvolávala dozorčí komisi v roce 2010, což je argument, kterým svůj postup hájila radní Hana Lipovská. „My nesouhlasíme s tím, co se stalo. Rada to má napravit. Nemáme ani nic proti tomu, aby to řešila sněmovna. Nechápu, proč jste destabilizovali celou instituci. Kultura a film potřebuje jistotu a stabilitu,“ má jasno Dolínek, který dnes pokaždé hlasoval s opozičními stranami.

Aleš Juchelka opáčil tím, že chtěl znát názory a postoje radních České televize. Dle svých slov se sice rád zúčastní debaty na plénu, současně ale nechce, aby to bylo „o nich bez nich“. Zdůraznil také, co už řekl v rozhovoru pro INFO.CZ, tedy že by se politici neměli plést do práce demokraticky zvolených mediálních rad a že by měli respektovat rozdělení moci ve státě na moc zákonodárnou, výkonnou a soudní. Zbyněk Stanjura z ODS pak několikrát zopakoval, že nikdo nezpochybňuje pravomoc Rady ČT odvolat si svou dozorčí komisi. Nejen podle něj by se tak ale mělo dít v souladu se zákonem. „Pravomoc Rady ČT nikdo nezpochybňuje, jde ale o zákonné postupy a důvody. A náš legislativní odbor našel dvě pochybení,“ upozornil Stanjura na analýzu sněmovního právního odboru, z jehož závěrů plyne, že Rada ČT zákon při odvolání dozorčí komise porušila.

Tomáš Martínek z Pirátů pak zjevně reagoval na výroky Aleše Juchelky z rozhovoru pro INFO.CZ. Poslanec hnutí ANO nám totiž řekl, že by mezi politiky a radními měla po jejich zvolení vyrůst neprostupná zeď. Podle Martínka to ale v praxi moc nefunguje. „Běžně ve sněmovně vidím, jak tady poslanci z hnutí ANO nebo SPD obědvají s paní Lipovskou nebo s paní Bobošíkovou.“ To Juchelka nevydržel, podle něj totiž Martínek pravidelně kádruje své oponenty. „Kádrujete lidi, jste nomenklaturní kádr Pirátů, který bolševickými metodami otravuje prostředí. Jste normální kádrovák, odporný.“ Pro úplnost dodejme, že dnes došlo i na starší uniklý e-mail poslance ANO a předsedy volebního výboru Stanislava Berkovce, o kterém INFO.CZ jako první informovalo a který před jarní volbou radních lustroval jednotlivé kandidáty na základě jejich vztahu ke generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi.

Lipovská: Odvoláním dozorčí komise není a ani nemůže být ohrožena nezávislost ČT

Nejvěcněji dnes působil Blažek z ODS. Opakovaně odmítl, aby se poslanci točili na právních aspektech odvolání dozorčí komise, zdůraznil ale, že jde o navýsost politickou situaci. Podle něj radní postupovali politicky nešikovně, neboť jejich postup vyvolává náběh na politickou krizi. Poslanec ANO Patrik Nacher si přitom povzdechl, že ještě nedávno veřejnost o nějaké dozorčí komisi neměla ani potuchy.

V zásadě lze říct, že oba zmíněné bloky stran postupovaly každý jiným směrem, v debatě se tak spíše míjely. Zatímco opoziční politici, v danou chvíli šlo o Piráty, zástupce ODS a Petra Gazdíka ze Starostů a nezávislých, postupovali spolu s Petrem Dolínkem z vládní ČSSD v jednom bloku, všichni byli k postupu deseti radních, kteří dozorčí komisi odvolali, značně kritičtí. Zástupci hnutí ANO a SPD nově zformovanou většinu v Radě ČT naopak spíše hájili. 

Pokud jde o zmíněné radní České televize, nejzajímavější příspěvek do debaty měl Pavel Kysilka. Dikce zákona podle něj nikomu nedává jednoznačné vodítko, jak v některých situacích postupovat. „Možná není od věci ho novelizovat. Nespokojenost s dozorčí komisí kulminovala v souvislosti s podklady pro ostravské studio ČT. Moje hlasování pro odvolání nebylo silové, myslel jsem si, že budu v menšině,“ zdůraznil možná trochu alibisticky. Hlasování o odvolání dozorčí komise totiž podle všech dostupných informací bylo koordinované, radní se na něj dopředu připravili, a to aniž by o něm informovali například svého tehdejšího předsedu. Hana Lipovská se pak přiznala, že kdyby měla informace, které má dnes, ruku pro odvolání dozorčí komise by zvedla už v srpnu. Tehdy se ale zdržela, stejně jako drtivá většina ostatních radních.

SDÍLET
sinfin.digital