Je vyloučené, aby současná Rada ČT fungovala, jak má. Sledujeme obrovské manažerské selhání a hrozí politická krize, říká Blažek

Poslanec ODS Pavel Blažek v úterý na volebním výboru prosadil usnesení, podle kterého by se situací v Radě ČT mělo neprodleně zabývat plénum sněmovny. Občanští demokraté bod navrhnou hned příští týden v úterý. Co od debaty poslanců Blažek čeká a co návrhem vlastně sleduje? A jak situaci v Radě ČT hodnotí?

V úterý jste na volebním výboru navrhoval a také prosadil, aby se situací v Radě ČT zabývala celá sněmovna. Otázka zní: proč?

Protože volební výbor za situace, která vznikla a vzniká, je orgán, který nemá vůči Radě ČT vůbec žádné kompetence. Myslím si, že se na nás hrne velký politický problém, který může vyřešit jedině Poslanecká sněmovna jako celek. To znamená, že se o to musí pokusit různými návrhy řešení. Jenom Poslanecká sněmovna má takovou sílu, aby například vyzvala Radu ČT, aby příště postupovala jinak.

Anebo dokonce může navrhovat různá personální opatření, pokud sněmovna dojde k závěru, že současná Rada ČT nefunguje dobře. A podle mého názoru nefunguje dobře, protože – a to tady pozoruji – osobní vztahy členů rady jsou na úrovni, kdy už se nediskutuje, ale dochází tam spíš k osobním invektivám. A to je už nad rámec. Mně nevadí diskuse, ale to, co vidíme, už není diskuse. Tady evidentně v Radě ČT vznikají tábory, které pro sebe nemají uši. A já si prostě myslím, že to není dobře.

Na jednání výboru jste také řekl, že Rada ČT není navolena správně anebo vhodně.

Řekl jsem to trochu jinak. Řekl jsem to tak, že jenom sněmovna je odpovědná za to, jak Rada ČT funguje. A já začínám být přesvědčený o tom, že v současném personálním složení je v podstatě vyloučeno, aby fungovala, jak má. Pokud se tedy zásadně nezmění chování jejích členů vůči sobě navzájem, čemuž ale nevěřím.

Dolínek: Lipovská vědomě zmátla část Rady ČT. Šlo o naplánovaný krok jedné vlivové skupiny

sinfin.digital