Vedení Rady ČT v troskách. Rezignovali předseda Kühn a místopředseda Dědič

Relativně nedávno zvolený předseda Rady České televize René Kühn ve středu rezignoval. Chvíli po něm svou funkci položil také místopředseda Jaroslav Dědič. Vedení kontrolního orgánu veřejnoprávní televize se tak ocitá v troskách. Obě rezignace je možné číst jako další z momentů, na kterých lze ilustrovat proměnu rozložení sil v Radě ČT. Kühn i Dědič svou funkci položili k pátku 20. listopadu. Prakticky to znamená, že se ve čtvrtek ještě zúčastní jednání volebního výboru Poslanecké sněmovny.

Předseda René Kühn svůj krok na středečním mimořádném jednání Rady ČT, které bylo svoláno kvůli bezodkladnému řešení situace s pozemky pod ostravským studiem České televize, odůvodnil tím, že nemůže být v čele orgánu, jehož většinu nereprezentuje. „Pokud předseda Rady ČT v zásadních hlasováních není součástí většiny, těžko může ve funkci setrvat,“ míní Kühn. Že zastává jinou pozici než většina Rady, podle něj ukázal průběh posledních týdnů. „Respektuji názor většiny,“ dodal s tím, že v pozici předsedy cítí zkrátka slabý mandát.

Naráží tím na odvolání Dozorčí komise Rady ČT z minulého týdne, které navrhla radní Hana Lipovská. Jak jsme už psali, o chystaném manévru nově zformované většiny v radě ČT někteří její členové nevěděli, část se jich to dozvědělo těsně před veřejnou schůzí, někteří ani to ne. „Nechci v danou chvíli ani tak hodnotit samotné odvolání Dozorčí komise, se zvolenou formou ale nesouhlasím. Osobně jsem se o tom dozvěděl pár hodin před začátkem jednání Rady ČT,“ vysvětluje Kühn.

Šéf odvolané Dozorčí komise ČT: Nové radní televize vůbec nezajímá, polovina původních kolaboruje

sinfin.digital