Vykročení na západ. Exšéfka Novy bude hlídacím psem velké německé televize, „notičky“ od PPF odmítá

Je to příběh výrazné české stopy v prestižních západních médiích. Ex-ředitelka TV Nova (2019-2022) Klára Brachtlová se v minulých týdnech formálně stala členkou dozorčí rady německé mediální skupiny ProSieben, která patří k největším televizním hráčům na 80milionovém trhu DACH. Do nové role Brachtlovou navrhla skupina PPF, která CME, respektive TV Nova, ovládá. 

Klára Brachtlová

Klára Brachtlová patří mezi nejvlivnější ženy Česka. Svou kariéru začala v poradenské společnosti PWC, posledních 15 let působí na televizi Nova. Zde zastávala post finanční ředitelky a následně, do konce loňského roku, i generální ředitelky (co-CEO). Nyní Brachtlová nastupuje do dozorčí rady mediální společnosti ProSieben, kam ji nominovala skupina PPF.

Zisk takto významného křesla pro českého akcionáře se však nerodil jednoduše. Skupina PPF skupovala akcie ProSiebenSat.1 (ProSieben) od úvodu letošního roku, až se její podíl vyšplhal na současnou úroveň 15,7 procenta. Tím se tuzemská skupina stala druhým největším akcionářem. Na jaře pak PPF šla s tímto podílem na management ProSieben a požádala o místo v dozorčí radě. „To byl, podle mě, zcela logický požadavek,“ uvádí příběh svého zvolení do dozorčí rady ProSieben Klára Brachtlová.

Tehdy však PPF ještě neuspěla.

Ano. Tehdy probíhalo několik kol jednání mezi managementem a šéfem dozorčí rady ProSieben. Podle toho, co se ke mně zpětně dostalo, panovaly největší námitky proti tomu, zda je vhodné, aby PPF získala poměrně prestižní místo v dozorčí radě tak brzy po svém majetkovém vstupu do společnosti. I proto, že svého času musel i největší akcionář firmy, skupina MFE (Media for Europe, pozn. redakce) rodiny zesnulého Silvia Berlusconiho, na své místo čekat delší dobu.

Diskuse ale nakonec skončily pro PPF úspěšně – na začátku června se obě strany domluvily a ředitel investic v PPF Didier Stoessel se mě tehdy otázal, jestli bych o to místo měla zájem. Na valné hromadně firmy pak proběhla oficiální nominace a před dvěma týdny i formální potvrzení německým rejstříkovým soudem.

Mělo z vašeho pohledu nějaký vliv to, že právě v červnu zemřel italský magnát a akcionář MFE Silvio Berlusconi?

Upřímně – vůbec nevím, proč by to mělo souviset.

Jste nominantkou PPF – jdete do dozorčí rady ProSieben s nějakým zadáním?

Nejdu. A ani jít nemohu. Základní podmínkou členství v dozorčí radě veřejně kotované společnosti v Německu je to, že daný člověk je tam sám za sebe. Od PPF tak nemám absolutně žádné zadání, mezi mnou a PPF Group v tomto funguje striktní čínská zeď. A když budu upřímná, jsem ráda, že to tak je. Těší mě o to víc, že jdu do dozorčí rady sama za sebe, jako fyzická osoba. A že PPF má ve mě důvěru, že tuto roli zvládnu bez toho, aniž bych musela dostávat nějaké „notičky“.

Jakou roli chcete v dozorčí radě ProSieben zastávat?

Já to beru velmi pragmaticky. Chci být platným členem rady, mít jasný názor na strategii managementu i na to, jak by tato strategie měla být uplatňována. Věřím, že mohu nabídnout dlouhodobé zkušenosti s vedením televize i s digitální transformací, navíc mám silný finanční background. To vše mi může v nové roli pomoci, ostatně není tajemstvím, že ProSieben se v poslední době ne úplně daří.

A co to pro vás znamená z praktického hlediska?

Spoustu práce. Přiznám se, že jsem do toho trošku naivně šla s tím, že půjde o práci srovnatelnou s tím, jak fungují dozorčí rady v Česku. Jak jsem se spletla! Je jasné, že objem práce bude řádově větší, od účasti na jednáních rady v Mnichově, přes řadu menších ad hoc online setkání až po poměrně náročnou přípravu. Předpokládám, že mi to zabere 30 až 40 procent mé pracovní kapacity.

PPF má ve mě důvěru, že tuto roli zvládnu bez toho, aniž bych musela dostávat nějaké „notičky“.

Kromě členky dozorčí rady ProSieben jste nyní jednatelkou televize Nova a prezidentkou AKTV. Tyto funkce si chcete ponechat?

Co se týče televize Nova, to nyní s akcionářem řešíme. Nova je však má srdeční záležitost, a pokud bych ji měla opouštět, bylo by to pro mě velmi emotivní. Co se týče AKTV, mé funkční období skončí na konci března příštího roku, poté budeme řešit, zda pro mě má smysl pokračovat v této misi. Osobně se tomu nebráním, žádný konflikt zájmů v souběhu funkcí nevidím.

Vraťme se do Mnichova, na ústředí ProSieben. Jaký vztah má dozorčí rada vůči managementu a jak konkrétně budete uplatňovat své zkušenosti?

Exekutivní management ProSieben vystupuje na dozorčí radě zcela nezávisle. Je třeba zdůraznit, že pouze management je zodpovědný za veškerá rozhodnutí ohledně chodu společnosti, za nastavení strategie i za její prosazení. Dozorčí rada plní pouze roli dohledového orgánu a nesmí se vměšovat do manažerských rozhodnutí.

Máme tak de facto roli poradního orgánu pro management, a to zejména v okamžicích, kdy jsou na stole velká rozhodnutí o investicích nebo o budoucí strategii. A pochopitelně, dozorčí rada může managementu klást otázky k aktuálnímu vývoji, zejména pokud navnímá, že panuje určitá nejistota ohledně nějakého konkrétního rozhodnutí, kolem toho, zda je dané opatření ekonomicky produktivní, či nikoliv.

Skupina ProSieben má od loňského roku nového CEO Berta Habetse, který na jaře představil upravenou strategii. Jak ji vnímáte?

Byla bych radši, kdybyste se mě zeptal až za dva měsíce, až tu situaci lépe poznám; zatím jsem s Bertem mluvila jen velmi omezeně. Strategie, kterou představil, mi však přijde logická. V zásadě říká, že je třeba stabilizovat „jádrový byznys“ firmy – to znamená výkon lineárních kanálů.

Habets zároveň říká, že musíme ProSieben přetransformovat na digitální věk, což znamená revitalizovat a redefinovat digitální streamovací platformu Joyn („německé Voyo“, pozn. red.), že se podnik musí stát více „Joyn-centric“. V neposlední řadě je třeba zrevidovat „nejádrové“ iniciativy firmy a ty, které nejsou dostatečně napojené na klíčový televizní byznys, je třeba opustit.

sinfin.digital