Amerika ve válce: Lyndon B. Johnson a nenaplněná vize „Velké společnosti“

Když osudové výstřely usmrtily 22. listopadu 1963 v texaském Dallasu pětatřicátého prezidenta Spojených států Johna Fitzgeralda Kennedyho, stal krátce poté se novou hlavou státu jeho viceprezident, rovněž demokrat Lyndon Baines Johnson (LBJ; 1908–1973; v úřadu 1963–1969), jenž se v následujících letech pokusil realizovat dost možná nejambicióznější reformu americké společnosti ve 20. a 21. století vůbec (projekt tzv. Velké společnosti – The Great Society). Nakonec ale jeho kariéru i pověst schopného politického vůdce zničily rasové a generační bouře, které ve druhé polovině šedesátých let doslova devastovaly „Ameriku“, podobně jako nenáviděná válka ve Vietnamu. Právě proto je Johnson, do značné míry po právu, označován za jednu z nejtragičtějších postav moderních amerických dějin.

Johnsonovy životní osudy se lišily od jeho předchůdce v Bílém domě, jak jen mohly. Zatímco „Jack“ Kennedy se narodil „se stříbrnou lžičkou v ústech”, v bohaté, vlivné a kultivované rodině na východním pobřeží země, v prostředí, jež ho takřka předurčovalo k excelentní politické kariéře, LBJ (*27. srpna 1908) pocházel ze zbožné, skromné rodiny, jež farmařila nedaleko texaského Stonewallu, kde také, tentokrát už na svém velkém ranči, o necelých pětašedesát let později zemřel. Johnsonovo vzdělání odpovídalo jeho původu (Southwest Texas State Teachers College, dnešní Texas State University v San Marcosu), stejně jako rozhled, který jako mladý muž získal. Politika ho přitahovala od dětství. Vzhledem k době, v níž dospíval, není žádným překvapením, že se stal vášnivým stoupencem prezidenta Franklina D. Roosevelta (1933–1945), díky němuž stanul roku 1935 v čele texaské National Youth Administration, organizace, jež měla pomáhat mladým lidem ohroženým Velkou hospodářskou krizí. Odtud už byl do velké politiky jenom krok.

Zleva prezident Franklin D. Roosevelt, guvernér Texasu James V. Allred a Lyndon B. Johnson v roce 1937. Johnson pozěji tuto fotografii využil během své senátní kampaně v roce 1941.

Ještě před válkou, v roce 1937, se Johnsonovi podařilo uspět ve volbách do Sněmovny reprezentantů, a třebaže o čtyři roky později jeho vzestup zastavila těsná porážka v boji o Senát s texaským guvernérem Wilbertem Leem „Pappym“ O᾿Danielem, nepochyboval ani na okamžik o tom, že jde jen o dílčí neúspěch. Za války sloužil jak v USA, tak v Pacifiku, a po návratu se zapojil do práce v Kongresu, kde krůček za krůčkem získával zkušenosti i spojence a čekal na příležitost. Ta nakonec přišla roku 1948, kdy vyhrál zřejmě nejdramatičtější a nejtěsnější volby do Senátu v historii; „slavným poraženým“ o pouhých 87 z 988 295 hlasů byl bývalý texaský guvernér Coke Robert Stevenson. LBJ ve volbách poprvé projevil neobyčejnou dravost, bezohlednost i politický talent, třebaže to byl jiný talent, než jakým disponoval jeho budoucí protihráč a šéf John Fitzgerald Kennedy. Právě jako senátor, mimo jiné jako vůdce demokratické menšiny a poté i většiny na Kapitolu, si Johnson získal vynikající renomé, jež ho provázelo až do konce života, tj. pověst nejlepšího znalce a nejefektivnějšího vyjednavače v moderních dějinách této instituce. Cesta k boji o Bílý dům byla otevřená.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaký byl jeho vztah s Johnem F. Kennedym?
  • Jakým klíčovým problémům v americké společnosti LBJ čelil?
  • A proč se nakonec jeho velká vize neuskutečnila?
sinfin.digital