Britové šikanují evropské bezdomovce. Počet deportací z ostrovů vzrostl o 500 procent

Se stejnou suverenitou, po níž Britové touží při odchodu z Evropské unie, se nyní britská vláda chová i k evropským bezdomovcům, kteří nalezli své útočiště právě v ostrovní monarchii. Podle zjištění deníku Independent totiž Britové začali v poslední době právě Evropany bez domova masivně vystěhovávat. Jejich postup je přitom značně nevybíravý, porušují mnoho vlastních směrnic a předpisů. Neziskový sektor proto tuto vládní politiku již napadnul u soudu.

Velká Británie se nikdy netajila tím, že po rozvodu s Evropskou unií zpřísní vlastní kritéria pro imigraci.Čísla jsou ale alarmující. Letos bylo z ostrovů deportováno téměř pět tisíc občanů Evropské unie, téměř pětkrát více než v roce 2010, kdy konzervativci zformovali vládu.

V Londýně se pochodovalo proti brexitu, protestu se účastnily tisíce lidí

Důvodem takového růstu deportací je především to, že Britové si nyní dokáží zasednout na Evropany, kteří na ostrovech žijí bez domova. To jim umožňuje kontroverzní regulace z roku 2016, podle které tito lidé zneužívají svá práva, a mohou tak být vyhoštěni. K deportaci tak může dojít i přes to, že lidé nespáchají žádný přestupek či trestný čin.

Proti přístupu vlády se tak množí kritika. „Nejen že deportace bezdomovců je nezákonná, ale ukazuje i na naprosto nesoucitný přístup vlády, která si za každou cenu přeje nastavit tvrdou imigrační politiku bez ohledu na lidskost. Mnoho z těch, které chce vláda vyhostit, má právo zde žít, jen si to zkrátka neověřili,“ tvrdí imigrační právnička Lara ten Catenová.

Britská vláda žadoní u velkých firem o podporu při brexitu. Ty se k tomu ale nemají

I podle charit a neziskového sektoru je postup britské vlády šikanózní. Podle nich totiž alespoň část z těch, kteří jsou vyhoštěni, pracovali ve Velké Británii minimálně pět let, a mají proto právo zůstat v zemi natrvalo. Je proto nezákonné je vyhostit, pokud by nespáchali žádný přestupek podle evropského práva. Neziskové organizace proto podávají žádost o soudní přezkum vládní deportační politiky.

Sociální pracovníci, kteří jsou s deportovanými lidmi denně v kontaktu, zmiňují, že vláda vyhoštěným často neposkytuje zákonnou lhůtu 30 dní na dobrovolné opuštění Británie, ale rovnou je zadržuje. Tím omezuje jejich právo na právní zastoupení. Pracovníci rovněž zmiňují, že mnoho dopisů, které deportaci nařizují, je napsáno pouze v angličtině a mnoho deportovaných jim tak nedokáže porozumět, informuje server Independent.

„Je to nechutné, ale nepřekvapivé,“ komentovala zprávu Dianne Abbotová, stínová ministryně vnitra labouristické strany.

„Pohněte s vyjednáváním o brexitu, nebo nebudeme létat do Evropy.“ Šéf Raynairu tuší vážné problémy

Prostředí pro evropské migranty je ve Velké Británii stále komplikovanější již delší dobu. Mnoho Evropanů ostrovy dobrovolně opouští, protože se necítí vítáni. A třeba minulý měsíc ministerstvo vnitra omylem vyzvalo asi stovku Evropanů, aby území Británie opustili.

„Jen jsme zpřísnili naši odpověď vůči cizincům, kteří zneužívají naší pohostinnosti,“ komentuje současné kroky britské ministerstvo vnitra.

SDÍLET
sinfin.digital