Chce Prigožin „jen“ více peněz, nebo jeho ambice sahají třeba až k nahrazení Putina? Změna chování dříve tajemného šéfa wagnerovců dává prostor spekulacím

Nemusíte být nutně expertem na ruskou politiku, abyste si všimli, že se Rusku válka proti Ukrajině vymkla kontrole. Ruské armády zrovna vítězně nepostupují a jejich jediným opravdovým úspěchem posledních dní a týdnů je zdařilé stažení z Chersonu, které podle všeho zabránilo dalším ztrátám na lidech i technice. Problém roste nejen na bojišti, ale i v týlu, byť s bojištěm souvisí. Wagnerova soukromá vojenská společnost se ukazovala být efektivnější vojenskou silou než ruská armáda poskládaná z mobilizovaných a demoralizovaných vojáků. To jí zároveň dává i „legitimitu“ vystupovat jako nezávislá entita. A růst významu Jevgenije Prigožina, o němž nikdo nepochybuje, že je vlastníkem Wagnerovců, na to jen ukazuje.

Mezi armádou a wagnerovci panuje již dlouho rivalita. Jevgenij Prigožin dlouhodobě obviňuje armádní velení z neschopnosti. Prigožin například kritizoval, spolu s Ramzanem Kadyrovem, ruské fiasko během ukrajinské protiofenzivy v Luhanské oblasti. Teprve s příchodem Sergeje Surovikina jeho kritika opadla, Surovikinovo rozhodnutí vyklidit Cherson nazval dokonce „rozumným rozhodnutím“. Nicméně i tak si v rozhovorech s Vladimirem Putinem, ale i na veřejnosti stále stěžuje, že je na wagnerovce nakládána příliš velká část bojů, zatímco dostávají oproti armádě jen omezené prostředky. Zjevně jde ze všeho nejvíc o peníze, byť není úplně jasné, jestli mu nový velitel armády v tomto ohledu vychází vstříc více než ti předchozí.

Rivalita mezi armádou a wagnerovci nevznikla s ukrajinským konfliktem, rozpory byly patrné už v době syrského konfliktu. Známý je případ z února 2018, který vyústil ve smrt stovek wagnerovců poté, co se střetli s americkou armádou. Američané přitom předem varovali ruskou armádu, že jsou v oblasti přítomní, což ale armáda nesdělila dále. Armáda se dlouhodobě dívala s nelibostí na činnost wagnerovců, kteří mají za úkol dělat „špinavou práci“, nepředání informací vedoucí k masakru tak s vysokou mírou pravděpodobnosti nebylo dílem náhody. 

Rozdělení rolí bylo přitom jasné. Zatímco armáda podnikala letecké útoky s minimálními ztrátami, wagnerovci měli na zemi dělat špinavou práci. Zjednodušeně řečeno, armáda vykazovala relativně malé ztráty, ale připisovala si úspěchy, wagnerovci dostávali peníze, ale jejich ztráty nikoho nezajímaly. Takové rozdělení nevyhovovalo a nevyhovuje ani jedné ze stran, proto docházelo a dochází ke konfliktům.

sinfin.digital