Dědeček Olafa Scholze byl „esesák“ z Plzně, šéfka Komise je vnučka „řezníka z Paříže“. I tak útočí ruská propaganda na evropské politiky

Západočeská metropole Plzeň se stala součástí ruské dezinformační kampaně vůči vrcholným německým politikům. Ruští dezinformátoři šíří na sociálních sítích fotografii v Plzni narozeného velitele ukrajinské divize „SS“ Fritze von Scholze s tím, že se jedná o dědečka současného německého kancléře. Německé úřady tento dezinformační příspěvek, který už shlédly statisíce lidí, neberou na lehkou váhu. Původ dezinformace šetří policie a úřad německé vlády kvůli němu vydal tiskovou zprávu.

Informace o tom, že současný německý kancléř Olaf Scholz měl mezi předky nacistického pohlavára, bojujícího za druhé světové války na Ukrajině, je podle německých vyšetřovatelů takřka jistě dílem ruské propagandy. Příspěvek o utajeném nacistickém dědečkovi německého kancléře začal šířit prostřednictvím služby „messenger“ Putinův „dvorní“ internetový propagandista a dezinformátor Jevgenij Prigožin.

Jen na jednom z proruských německojazyčných kanálů nasbírala tato „informace“, doplněná dvojicí fotografií, během krátké doby 290 000 shlédnutí. A donutila tak k reakci i spolkový úřad vlády a policii. Podobným způsobem totiž ruská propaganda v posledních dnech útočí i na jiné politiky v Německu.

Cílem má být podle politologů vyvolání dojmu, že Rusko na Ukrajině skutečně bojuje proti novému nástupu fašismu a jakémusi fašistického spiknutí organizovanému na Západě. Ruská propaganda k tomu využívá podobnosti jmen některých nacistických pohlavárů se současnými politiky.

To je i případ Olafa Scholze a jeho údajného „plzeňského dědečka“ Fritze. V Plzni se totiž v roce 1896 skutečně narodil Fritz von Scholz, který za druhé světové války bojoval jako „esesák“ na Ukrajině. Tento veterán první světové války vstoupil v roce 1932 do německé nacistické strany NSDAP a dotáhl to až na „generálporučíka“ Waffen SS.

sinfin.digital