Emise znovu rychle rostou. Navzdory pandemii i „zelené politice“

Kdo čekal, že všeobecný útlum vyvolaný proticovidovými opatřeními zastaví růst emisí skleníkových plynů, mýlil se. Pandemie není u konce, mnohá opatření jsou stále platná, ale emise se rychle vracejí na předkrizovou úroveň. Upozorňuje na to ve své nejnovější zprávě organizace Global Carbon Project. Příští rok může být z hlediska produkce skleníkových plynů dokonce rekordní.

Analýza ukazuje, že emise letos rostly rychleji a víc, než se očekávalo. V prvním roce pandemie poklesla jejich celosvětová produkce kvůli protiepidemických opatřením a snížení mobility o 5,4 %, pro letošní rok už se očekává meziroční nárůst o zhruba 4,9 procenta. Objem skleníkových plynů, které člověk vypouští do atmosféry, by se tak měl brzy vrátit do stavu před pandemií a nadále růst.

„Z poklesu emisí, způsobeného výlukami v přepravě zboží, cestovními omezeními a propadem některých druhů výroby, nezbylo prakticky nic,“ tvrdí analýza. Jinými slovy: i když se ještě zdaleka necestuje, nevyrábí a neobchoduje tak jako před pandemií, emise přesto výrazně rostou. To podle vědců znamená jediné: „Pokud se silniční a letecká doprava vrátí v plném rozsahu na předkrizovou úroveň, mohly by emise v roce 2022 dosáhnout nového maxima.“

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital